Tüp Bebek  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Gebeliğin ilk aylarında sık idrara çıkmak

Gebeliğin ilk aylarında sık idrara çıkmak

Gebeliğin ilk aylarında sık idrara çıkmak

Gebeliğin ilk aylarında sık idrara çıkmak . Gebelikte, rahim büyüdükçe idrar torbasına baskı yapar. Bu durum da özellikle gebeliğinizin ilk üç ve son üç ayında artan, sık idrara çıkma şikayetlerine sebep olur. Gebeliğin   dördüncü ayından sonra rahim, karın içine doğru yükselir ve   idrar torbasına binen basınç azalır. Ancak iç organların yerleşimi kadından kadına farklılık gösterdiğinden ,idrara çıkma sıklığı da gebeden gebeye  değişiklik göstermektedir.

Eğer sık idrara çıkma şikayetinizin yanı sıra, idrar yaparken yanma, ateş, aşırı halsizlik gibi şikayetleriniz de varsa, idrar yolu enfeksiyonu söz konusu olabilir. Böyle bir durumda doktorunuza başvurmalısınız. İdrar yolu enfeksiyonlarını teşhis etmek için, idrar ve bazen kan tahlilleri yapılır. Gerekirse  antibiyotik verilir. Eğer herhangi bir enfeksiyon yoksa, herhangi bir ilaç tedavisine  de gerek olmaz.

Gebeliğin ilk aylarında sık idrara çıkmak

Ancak özellikle gece çok idrara çıkmamak için ,akşamın geç saatlerinde fazla sıvı almamaya  ve çok fazla çay kahve içmemeye dikkat edebilirsiniz. Bunu söylerken önemli bir hatırlatma ve uyarı da yapmak isteriz. Bildiğiniz gibi,  gebelikte sıvı alımı çok önemlidir (günde 6-8 bardak). Gece daha az idrara çıkacağım diye, gündüz kesinlikle su tüketimini/sıvı alımını kısıtlamamalısınız. Aksine gebelikte ,sıvı alımını azaltırsanız idrar yolu enfeksiyonu olma riskiniz artabilir.  İdrar torbasını daha fazla boşaltmak içinse, idrar yaparken öne doğru eğilerek idrar yapabilirsiniz.

Hamilelikte sık idrara çıkma şikayetinin bir diğer sebebi de bedeninizde, artan zehirli maddelerin atılımını hızlandırmak amacıyla böbreklerin daha hızlı çalışması ve vücut sıvı hacmindeki artıştır. Bütün bu bilgiler ışığında genel olarak söyleyebiliriz ki, hamilelikte sık idrara çıkma normal bir durumdur.

Bizi Facebooktan da takip edebilirsiniz.

Gebelikle ilgili aşağıdaki başlıklar da  sizi ilgilendirebilir

Gebelikte ilk ay akıntı

Hamileliğinizin ilk ayında beslenme

Hamilelik İlk ay belirtileri

Gebeliği öğrenme ve ilk haftalar

Hamileliğin ilk haftasında olan kanamalar

Hamile kalmak için en iyi zaman nasıl anlaşılır ?

Tüp Bebekte Hamilelik Belirtileri

Gebelikte Aşılar

Gebelikte sık idrara çıkma

 

Hamilelik ile ilgili sormak istediklerinizi Çocuk İstiyorum Formuyla  bize sorabilirsiniz.
 
  •   
 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 7 YORUM
BİR YORUM YAZ