lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Gebelikte ilk ay akıntı

Gebelikte ilk ay akıntı

Gebelikte ilk ay akıntı

Gebelikte ilk ay akıntı . Hamilelik döneminde tüm vücudunuzda farklı değişimler meydana gelir. Bu değişimlerden en fazla etkilenen bölge, bebeğinizin gelişimine ev sahipliği yapacak olan vajinadır ve dolayısı ile hamilelikte vajinal akıntı sıklıkla görülebilir. Akıntı gebeliğinizin ilk ayında itibaren başlar ve genellikle doğuma kadar devam eder.

Gebelikte artan östrojen hormonunuzun etkisiyle  vajinal akıntıda artış olması normaldir. Ancak her vajinal akıntı normal gebeliğe bağlı akıntı olmayabilir. Önemli olan akıntının özelliklerini takip etmektir.

Gebeliğinize bağlı görülen normal akıntı, kokusuz, beyaz, akışkan kıvamda, ince bir akıntıdır. Bu fizyolojik bir durumdur ve tedavi gerektirmez. Ayrıca, gebeliğinize bağlı artış gösteren normal akıntı kaşıntıya sebep olmaz.

Gebelikte ilk ay akıntı

Kötü kokulu, yeşil, sarı, kahverengi, peynir kesiği gibi olan bir akıntı hamileliğe bağlı normal akıntı değildir. Eğer vajina dış bölgesinde kaşıntı varsa enfeksiyona bağlı bir vajina iltihabı veya kandida (mantar) vajiniti olabilir. Gebeliğiniz süresince pamuklu iç çamaşırları kullanmalı, vajina ve kasık bölgenizin kuru kalmasına dikkat etmelisiniz. Dar kıyafetlerden de kaçınmalısınız. Akıntı için kesinlikle tampon kullanmayınız. Tampon enfeksiyon oluşumuna neden olur. İdrarınızı uzun süre tutmamalısınız ve hijyene dikkat etmelisiniz.

Eğer akıntı kötü kokulu, yeşil, kahverengi, sarı, pembe kırmızı lekelenme şeklinde ve kaşıntı eşlik eden şekildeyse hemen doktorunuza başvurmanız gerekir. Bazen özellikle gebeliğin son aylarında anne adayları su gelmesi ile akıntıyı karıştırabilirler. Su gelmesi gebelikte önemli acil durumlardan birisidir ve anne adayının bunu akıntıdan ayırması mümkün olmayabilir, şüphe durumunda acilen doktorunuza başvurmalısınız.

 

Gebelikte ilk ay akıntı konusunu okuyanlar aşağıdaki konuları da incelediler;

 

Tüp Bebekte Hamilelik Belirtileri

Hamile kalmak için en iyi zaman nasıl anlaşılır ?

Hamileliğin ilk haftasında olan kanamalar

Gebeliği öğrenme ve ilk haftalar

Hamileliğinizin ilk ayında beslenme

Hamilelik İlk ay belirtileri

 

Bizi facebook’tan da takip edebilirsiniz.

 

Gebelikte akıntı için Çocuk İstiyorum Formu ile bizimle iletişim kurabilirsiniz.
 
 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 8 YORUM
BİR YORUM YAZ