Tüp Bebek  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Gebelikte Aşılar

Aşılama, anne, fetus ve yenidoğan için önemlidir. Aşılamayla, sizin ve dolayısıyla fetusun sağlığı korunurken, bu sayede ,yenidoğanın da ilk altı ayında enfeksiyonlardan korunması sağlanır.

Hamilelikte, inaktif (ölü) virüs ya da bakteri ve toksoid kullanılarak yapılan aşılamalarda herhangi bir risk tespit edilmemiştir. Ayrıca, emzirme döneminizde aşı yapılmasının herhangi bir sakıncası yoktur.
Aşılamada amaç: Gebelik sırasında fetusu, konjenital malformasyon, büyüme geriliği, ölü doğum ve nörolojik arazlara neden olan enfeksiyonlardan korumak, erken doğum ihtimalini azaltmak, yine gebelik esnasında daha şiddetli seyreden bir kısım hastalıklardan anneyi korumak (grip, hepatit B v.b), yenidoğan enfeksiyonlarını önlemek olarak sıralanabilir.

Hamilelik esnasında, kızamıkçık, su çiçeği gibi canlı virüs aşıları zararlıdır. Bu sebeple yapılmaz. Eğer gerek varsa,  bu aşılar, gebelikten önce tamamlanmalıdır.

Hepatit B aşısı: Eğer anne, Hepatit B taşıyıcısı ise bebeğine doğum sırasında hastalık bulaşabileceğinden, hepatit B aşısı ve immunglobulini ,bebek doğar doğmaz ilk 12 saatte uygulanmalıdır. Eşi hepatit B taşıyıcısı olan hamileler, o zamana kadar aşı yaptırmamışsa gebelikte mutlaka aşılanmalıdır.

Gebelikte Hepatit B aşısı yapılır mı?

Hepatit B aşısı canlı virüs içeren bir aşı olmadığından, hamilelerde uygulanmasında  anne veya bebek açısından bir sakınca yoktur.

Hangi hamilelere Hepatit B aşısı yapılmalıdır?

– Eşinde hepatit b olan kadınların, bu hastalığı alma riskleri yüksek olduğundan aşı olmaları gerekir.

– Yakın zamanda uyuşturucu kullanmış olan anne adaylarının da hepatit b alma ihtimali yüksek olduğu için aşı yapılmalıdır.

– Hamilelikten önceki 6 ay içerisinde, birden fazla cinsel partneri olmuş olan kadınlar aşı olmalıdır.

Hamilelikte Grip (İnfluenza) aşısı:
Grip aşısı, her yıl oluşan antijene göre hazırlanmış olan, ölü virus aşısıdır. Gebelikte kullanımında herhangi bir olumsuzluk bildirilmemiştir. Emzirme döneminde de güvenle grip aşısı yapılabilir.

Gebelik, tek başına üst solunum yolu enfeksiyonuna yakalanmak için bir risk yaratmaz. Ancak, gebe bir kadın, enfeksiyona yakalandığında komplikasyon görülme riski çok daha artmaktadır. Aynı yaş grubu kadınlar karşılaştırıldığında, gebe olanların, üst solunum yolu enfeksiyonuyla  hastanede yatarak tedavi edilme oranlarının, gebe olmayanlara oranla daha yüksek olduğu görülmektedir. Öte yandan gebeliğinin son dönemlerinde gribe yakalanan bir anne adayının, doğum sonrası hastalığını bebeğine bulaştırma risk fazladır.

Hamilelikte Tetanos aşısı:
Tetanos aşısı, canlı mikroorganizma içermediğinden dolayı gebelikte güvenle yapılabilecek bir aşıdır. Daha önce aşı yaptırmamış hamilelere, gebeliğin ikinci ve üçüncü dönemlerinde, birer ay ara ile iki doz verilir. Üçüncü doz, ilkinden altı ay sonra uygulanır. Daha önce tetanos aşıları serisini tamamlamış hamilelerde, on yıldan fazla süre geçmiş ise tek doz verilir.

Yenidoğan döneminde, bebekte gelişebilecek tetanos %60 ölümcül olacağından, bu aşıların yapılması çok önemlidir.

Doğum sırasında bebeğin kordonunun (özellikle evde doğumlarda) steril olmayan bir aletle, bıçakla v.b kesilmesi sonucu bebekte tetanos gelişebilir.

Yeni doğan döneminde doğumdan sonra bebeğe DTB (difteri, tetanoz, boğmaca) aşısı şeklinde üçlü aşı yapılır ve böylece tetanosa karşı bağışıklık sağlanmış olur. Daha sonra tetanos aşısının 10 yılda bir yapılmalıdır aksi taktirde bağışıklık ortadan kalkabilir. Temiz doğum şartlarının sağlanması ve bebeğin göbek bakımının doğru yapılması da son derece önemlidir.

Hamilelerde Kuduz aşısı: ;
Eğer hamilelik esnasında, şüpheli hayvanlarla temas söz konusuysa, kuduz aşısı ve immunglobulin yapılmalıdır.

 

Bu konunun dışında Gebelik ile ilgili aşağıdaki konuları da okuyabilirsiniz.

Gebelikte ilk ay akıntı

Hamileliğinizin ilk ayında beslenme

Hamilelik İlk ay belirtileri

Gebeliği öğrenme ve ilk haftalar

Hamileliğin ilk haftasında olan kanamalar

Hamile kalmak için en iyi zaman nasıl anlaşılır ?

Tüp Bebekte Hamilelik Belirtileri

 

Hamilelik ve doğum ile ilgili sorularınız için Çocuk İstiyorum Formuyla bizimle iletişim kurabilirsiniz.

 
  •   
 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 7 YORUM
BİR YORUM YAZ