Tüp Bebek  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Tüp Bebek Tedavisi sonrası İkiz Hamilelik belirtileri

Tüp Bebek Tedavisi sonrası İkiz Hamilelik belirtileri

Kısırlık  veya tüp bebek tedavisi ile hamile kalındığında ikiz bebek sahibi olma şansının yüksek olduğu bilinir. Ayrıca, aile soyunda ikizler varsa, ikiz çocuk doğurma ihtimali yüksektir. Bu durumlar olsun olmasın ikiz bebek sahibi olma şansınızı ve bunun belirtilerini merak edilebilirsiniz.

İkizlere hamile olduğunuzu mu  hissediyorsunuz?

İkiz bebeklere hamile olan kadınlar, hamilelik belirti ve işaretlerini, tek bebek bekleyen kadınlardan daha yoğun hissedebilirler. Doktor muayenesi ve  ultrason kontrolü ya da laboratuvar test sonuçlarıyla hamile olduğunu öğrenen pek çok kadın, ikizlere hamile oldukları konusunda hiçbir fikirleri olmadığını ifade etmiştir.

İkiz, üçüz ya da daha fazla çoklu gebeliklerde, herhangi bir çoklu gebelik belirtisine dayanarak temel bir tanılama yapılamaz. İkiz ya da çoklu gebeliği tespit etmenin tek yolu ultrasondur.

İkiz gebelik işareti: Çok erken pozitif gebelik testi

Regl gününden önce alınan pozitif ve yüksek çıkan gebelik testi sonucu ikiz gebeliği işaret edebilir. .

Her zamankinden daha erken yumurtlama, çoklu gebeliği düşündürtebilir.

İkiz gebelik işareti: Yüksek HCG seviyeleri

Doğurganlık tedavisi gören kadınlara daha sık günlük ve haftalık gebelik testleri yapılır. Bu testlerde HCG düzeylerine bakılır. Bu, sadece gebelik tedavisinin başarısını doğrulamak için değil aynı zamanda hamileliğin normal veya riskli bir hamilelik olup olmadığı konusunda da bilgi verir.

HCG seviyeleri çok yüksek ise, ikiz bebekler olabileceğinden şüphe edilebilir. Ancak, hangi seviyenin normal, hangi seviyenin yüksek olarak kabul edildiği de önemlidir. Örneğin, Amerikan Gebelik Derneği, son adet dönemi üzerinden beş hafta içinde, HCG seviyesinin 7,340 mIU/ml – 18 mIU/ml aralığında olmasını normal kabul etmektedir.

Nadir de olsa bazen mol gebeliklerde  HCG düzeyi yüksek çıkabilir.

İkiz gebelik belirti: Yoğun sabah bulantısı

Bazı anne adayları yoğun sabah bulantısı çekerler. Bazen bu durum tüm gün de sürebilir. gebelik testi pozitif  çıkmadan önce bile mide bulantıları başlamış olabilir.

Ancak, her anne adayında yoğun sabah bulantısı görülmeyebilir.  Bazı şanslı anne adayları,  hiç mide bulantısı hissetmeden iki veya daha fazla bebek taşıyabilirler.

Tek çocuk bekleyen anne adayları da sabah bulantısı çekebilirler. Aslında, tek çocuk hamile annelerin yaklaşık % 1’i ağır sabah bulantısı yaşarlar.

İkiz gebelik belirti: Aşırı yorgunluk

İkiz bebek taşıyan anne adayları, erken gebelik belirtisi olarak,  kendilerini iki hatta üç kat daha fazla yorgun hissedebilirler.

Diğer olası nedenler: Hamile kalmaya çalışmanın yaratacağı heyecan ve endişe, ayrıca uyku sorunları da yorgunluk yaratır. Gebelik desteklemek için progesteron alınıyorsa bunun olası yan etkisi de yorgunluktur.

İkiz gebelik belirti: Ağlamaklı ruh hali

Hamileler çoğunlukla hassas olurlar. İkiz bebek anne adayları ekstradan daha hassas ve ağlamaklı bir ruh  halinde olabilirler.

Diğer olası nedenler: Doğurganlık tedavisinin neden olabileceği duygusal baskı da ağlamaklı bir ruh hali yaratabilir. Ayrıca, hamilelikte devreye giren hormonların da bunda etkisi vardır.

Ancak, bu ağlamaklı ruh hali günlük hayatı çok fazla etkiler bir duruma gelmişse burada antepartum veya doğum öncesi depresyonu söz konusu olabilir. Hamile kadınların % 10-15’inde doğum öncesi depresyon görülebilmektedir.

İkiz gebelik işareti: Karnınızın hızlı bir şekilde büyümesi

Çok hızlı bir şekilde kilo alıyorsanız ve karnınız hızlı bir şekilde büyüdüyse ikiz bebek taşıyor olabilirsiniz.

Daha önce hamilelik yaşamışsanız, ikizlere hamileliğinizde karnınızın önceki hamileliğinize göre sadece altı haftada, dört aylık hamileymişsiniz gibi büyüdüğünü gözleyebilirsiniz. Ancak, tek bebek taşımanız ve onun  normalden daha büyük bir bebek olması da söz konusu olabilir.

İhtiyacınızdan daha fazla ve hızlı bir şekilde kilo alıyorsanız, Doğum öncesi beslenme konusunda  doktorunuzla konuşmalısınız.

İkiz gebelik belirtisi Bebeklerin hareketlerini erken hissetme

Çoğu kadın cenin hareketlerini en az 18. haftaya kadar hissetmez. İkiz ya da çoklu bebek bekleyen anne adayları fetüs hareketlerini daha erken hisseder.

Cenin hareketlerini erkenden hissetme ile gaz sancıları aslında birbirine karıştırılabilir.

 İkiz gebelik işareti: Doppler üzerinde iki sinyal duyulması

Bazen, doğum öncesi bir check-up sırasında ultrasonda Doppler ikinci bir kalp atışı sinyali alır. Bu ikiz anlamına gelebilir.

Yukarıda belirtilen her belirti varsa ikizlere hamile olma olasılığınız yüksek ihtimaldir.

Tersine, bu listede belirtilen hiçbir belirti ve ikizlere hamile kalmanız için soyunuzdan da gelen bir şansınız yoksa,  ikizinizin olması çok yüksek ihtimal değildir. Ancak, tamamen de imkansız değildir.

 

Tüp bebek tedavisi ve ikiz gebelikle ilgili soru ve sorunlar icin Prof.Dr.Bülent Tıraş doktor formu ile bizimle iletişim kurabilirsiniz.

 
 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
BİR YORUM YAZ