lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Tüp Bebek Tedavileri Hasta Soru ve Doktor Cevapları -50-

Tüp Bebek Tedavileri Hasta Soru ve Doktor Cevapları -50-

Tüp Bebek Tedavileri Hasta Soru ve Doktor Cevapları -50-

Soru: Transfer sonrası embriyolar kaçıncı gün tutunuyorlar, tutunmaları için yapabileceğimiz özel şeyler var mı yatmak gibi?
Cevap:
 Transfer sonrası embriyolar 6. ya da 7.gün tutunmaya başlarlar. Tutunmaları için yapabileceğiniz en iyi şey doktorunuzun verdiği ilaçları özenle kullanmak. Bunun dışında devamlı yatmak size çok şey kazandırmaz. Çok gerekli değil. Ancak kendinizi çok fazla yorucu şeyler yapmamalısınız.


Soru:
 Transfer hazır hale gelen embriyo cinsiyeti  tarafınızdan biliniyor mu bunu öğrenmek istedim?
Cevap:
 Embriyonun cinsiyetini bilemiyoruz. Bunu bilmek mümkün ancak etik ve yasal değil onun için kullanmıyoruz


Soru:
 12 haftalık hamileyim.1 haftadır kanamalarım oldu bebek canlı görünüyor usg de benim düşük yapma olasılığım nedir? Yatmak düşüğü engeller mi? Düşük yapmazsam bebekte sakatlık olabilir denilebilir mi?
Cevap:
 Eğer kanamalarınız kesildiyse ve usg de problem görünmüyorsa devam edebilir. Yatmak düşüğü engellemez. Düşük yapmazsanız da bebek anomal olur diye bir şey söylenemez. Onu gebeliğin ilerleyen haftalarında bir takım testlerle öğrenebilirsiniz.


Soru:
 Yumurtaların kalitesini arttırmak için nasıl beslenmemiz gerektiğini merak ediyorum?
Cevap: Yumurtaların kalitesini arttırabilmek için herhangi bir beslenme diyeti yoktur.

 

Soru: Progesteron testinde yumurtlama olmuş 31.68 ama idrar tahlilimde bakteri çıktı bu hamile kalmamı engellemiş olabilir mi hamilelik için en erken ne zaman test yapmalıyım?
Cevap: Tahlilde bakteri çıkması bir iltihap olduğunu gösterir. Bu hamileliği engellemeyebilir de. Bunun için bir şey söylenemez. Adetiniz eğer 4–5 gün gecikirse gebelik testi yaptırabilirsiniz.


Soru:
 Tüp bebek  tedavimde sol taraftaki yumurtalarım sağ tarafa göre daha uzun sürede büyüdü ve az yumurta üretti bu sol yumurtalığın daha az çalıştığı anlamına mı gelir? 2 dış gebeliğim var ikisi de sağda oluşmuştu?
Cevap:
 Evet sol taraftaki yumurtalığınız diğerine göre daha yavaş çalışıyor demektir. Ama bu gebeliğe engel bir durum olmayabilir.


Soru: PCO lu olan bir bayan olarak, eşimin de varikoseli var fakat  sperm 
swim uptan sonra 18 milyon aşılama mı tüp bebek mi? total motilite %96
Cevap: Swim-up sonrası 18 milyon çok iyi bir sayı. Ancak sizdeki pcos daha önemli. Sizin için tüp bebek daha iyi olabilir.

 

Soru: Tüp bebek  sonra adetim de düzensizlik oluştu çok az kanamam oluyor bu normal midir? 2.Sorum idrar yollarında iltihap olması hamile kalamamak da sorun mudur? 3.sorum. 2 kere tüp bebek  denedik fakat tutmadı, 3.sefer 2tane embriyo gönderilse tutma şansını artırır mı? 3 hafta önce 1 tane embriyo gönderildi. Enfeksiyon 4 yıldır var. 2.embriyo 7 parça idi.
Cevap: O halde sizin yumurtalıklarınızda bir problem var demektir. Çünkü yaşınız çok genç bu yaşta daha çok embriyonuz olması gerekir. Embriyo sayınız fazlalaştırılırsa gebelik olabilir. Ancak öncelikle bu durumun araştırılması gerekir. Sizin 3 başarısız denemeniz olduğu için 3 ya da 4 embriyo verilmesinde herhangi bir sakınca yoktur bana göre. Enfeksiyon da gebeliği etkileyebilir. Peki, iltihap tedavi edilmedi mi?

 

Soru: 4. denemede BETA -HCG test sonucum: 10.56 çıktı. Bu kimyasal gebelik anlamına gelir mi? Bundan sonraki denemede şansımı nasıl görüyorsunuz? 4 mebriyo sekiz hücreli olarak transfer edilmişti. 2. sorum: hamilelikte 6. ayda şekerin 156 ya çıkması ne anlama gelir, eğer sınır 140 sa? Bu değerin anlamı nedir ?
Cevap:  10.56 kimyasal gebelik anlamına gelmeyebilir. Çok nadir olarak gebelik devam edebilir 3 gün sonra tekrar baktırın. Eğer değer yükselirse devam etme şansı olabilir. Ancak devam etmeme şansı daha yüksek.6.ayda şekerin 156 çıkması olası bir şeker hastalığının belirtisidir Kontrol ettirmelisiniz. Sizin 3 başarısız denemeniz olduğu için 3 ya da 4 embriyo verilmesinde herhangi bir sakınca yoktur bana göre. Enfeksiyon da gebeliği etkileyebilir. Peki, iltihap tedavi edilmedi mi? O zaman kimyasal bir gebelikmiş demek.

 

Soru: Ben 17 yaşında evlendim su an 21 yaşındayım 3 sene bebek olmadı, denedik ama 3 ay önce bir anembriyonik gebelik geçirdim esimin sperm sonuçları gayet güzel anembriyonik gebelik geçirmem ben dede bir sorun olmadığımın gösterir yoksa bu şekilde hamile kalmam bir sorun mu tekrar hamilelik de bu kadar geçmi oluşur anembriyonik de olsa bir kez hamile kalmam bir avantaj mı? Hayır yok.
Cevap: Anembryonik gebelik bir avantaj değildir. Yalnız adet düzeniniz ile ilgili problem var mı? Daha önceden düşük yaptınız mı? Anembryonik gebelik erken haftalarda spermin veya yumurtanın genetik hatasından kaynaklanan bir durumdur.


Soru:
 Embriyolar 5 günü transfer edilmesi mi iyidir yoksa 3. günü ile arasında bir fark var mıdır? Benim embriyolarım 9 bölünmeli sizce kaçıncı gün transfer edilmeli?
Cevap:
 Embriyoların kaçıncı gün transfer edileceğinin belirlenmesi, embriyoların kalitesine ve sayısına bağlıdır. Embriyolarınız eğer çok sayıda ve çok iyi kalitede ise 5.gün transferi en iyilerinin seçilebilmesi açısından daha iyi olabilir.


Soru:
 Ben 2,5 yıllık evliyim hiçbir problemimizin olmamasına rağmen bebek olmuyor, ben bir sağlıkçıyım ve bu durum çok üzüyor beni tek çaremiz tüp bebek mi 4 kez aşılama yaptırdık sonuç negatif. Sizce ne yapabiliriz? Evet, HSG çektirdim normal çıktı. Bize göre laparoskopi kısırlık tetkiklerinde ileri aşamadır.
Cevap:
 Daha önce size rahim filmi çekilmiş miydi, kanalların durumu nasıl biz laparoskopiyi daha çok kanalları tıkalı, yumurtalık yapışıklıkları veya kist kitle gibi durumlarda uyguluyoruz.


Soru: Merhaba dr bey 39 yasındayım tüp bebek  sonucu 1,5 aylık bebeğim var 1 sene sonra ikinci bebeği düşünüyoruz sansım nedir?
Cevap:
 Her geçen sene şansınız azalacağı için bence bir an önce yaptırmanızda fayda var. Çünkü seneye 40 yaşında olacaksınız.


Soru:
 Daha önce de hormon tedavisi yumurtalıkları çalışması için ganaphone ve parledol kullandım 1 gün önce tekrar kan verdim ama sonucu daha çıkmadı şansım nedir? bchg değeri ne kadar çıkarsa olumlu olur?
Cevap:
 Bhcg bize göre 20’nin üzerinde çıkarsa pozitiftir. Adet gecikmenizden birkaç gün sonradır.


Soru:
 Yüksek doz ilaçlara rağmen sağda 11 mm solda ise sadece 3 gün içinde 15 mm yumurta oluştu ve erken çatladı, 40 yasındayım aşılamada sonuç vermedi sizce sansım nedir?
Cevap:
 Yaşınız itibariyle tüp bebek tedavisi yaptırmanız daha yararlı olur.


Soru:
 İleri sperm hareketliliğini arttırmanın tedavisi var mıdır?
Cevap:
 Bence de artık tüp bebek yaptırmalısınız. İleri sperm hareketini arttırmak için yapılabilecek herhangi bir tedavi yöntemi yoktur.


Soru:
 28 yaşındayım, 31 testlerimiz norma klomen kullanıyorum.2 kutu kullanacakmışım sonra bakarız dedi. Durum klomen başarılı bir ilaç mıdır?
Cevap:
 Klomen yumurtalıklarınızı daha fazla yumurta üretmesi için uyaran bir ilaçtır. Eğer sizde bir problem görünmüyorsa klomen ile bir sonuç alabilirsiniz.

Tüp bebek tedavileri ile ilgili bu linkten bütün soru ve cevapları görebilirsiniz.


Tüp Bebek Tedavileri hasta soru ve doktor cevapları

..

Tüp Bebek Tedavileriniz için Çocuk İstiyorum Danışma formu ile bizimle iletişim kurabilir daha uygun koşullarda tedavi olabilirsiniz.

 
 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
BİR YORUM YAZ