lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Hamileliğin ilk haftasında olan kanamalar

Hamileliğin ilk haftasında olan kanamalar

Hamileliğin ilk haftasında olan kanamalar

 

Hamileliğin ilk haftasında olan kanamalar. Gebeliğin ilk 5 haftasında yaşanan kanamalar oldukça sık görülen ve alışılagelmiş vakalardır. Fakat düşük ihtimalinin en sık gerçekleştiği dönem ilk üç aydır. Bu yüzden hamileliğin ilk dönemlerinde meydana gelen kanamalar ciddiye alınmalı ve sebebi belirlenmelidir. Aşağıda hamileliğin erken dönemlerinde yaşanan kanamaların birkaç muhtemel sebebi ile ilgili bilgiler bulabilirsiniz.

Hamilelikte Yerleşme Kanaması

Bu tür kanamalar döllenmiş  yumurta rahim duvarına yerleşirken gerçekleşebilir. Bunlar çok hafif kanamalardır ve 2-3 gün sürer.  uzun sürmesi de sıra dışı bir olay değildir. Yerleşme kanaması gerçekleşirken gelen kan, regl döngüsündekine benzemeyerek, açık pembe ya da kahverengidir. Genellikle bu kanama ilk anda fark edilmez.

Hamilelik üzerine ilk kanama

Hamileliğin ilk haftasında olan kanamalar. En az tehlikeli olan erken gebelik kanamalarıdır. Bu tür kanamalar daha geç  gerçekleşen regl kanamalarıdır. Hamile kaldığınızda hamilelik hormonları  döngüsel  çalışan hormonları baskılar ama regl hormonları  gebeliğin ilk zamanlarında kendiliğinden bağımsız davranarak kanama başlatabilir. Eğer erken hamilelik süresinde acısız bir kanama yaşıyorsanız bunun sebebi bu  bağımsız döngü kanaması olabilir.

Hamilelikte Düşük İhtimali

Düşük ihtimali genellikle hamilelik süresince sürekli kanama yaşayan kadınlar için düşünülür. Bu dönemde sürekli kanama yaşayan kadınların % 50 si düşük yapmaktadır. Düşük kanamaları yerleşme kanamasından farklıdır. Daha çok ve daha ağır kramplara sebep olan bir kanamadır. Aynı zamanda karın bölgesinde acı, yüksek ateş, titreme ve kan pıhtıları görülebilir. Eğer erken hamilelik süresince ağır bir kanama yaşarsanız mutlaka acilen doktorunuzla irtibat kurmalısınız.

Hamilelikte Servikal Tahriş nedeni ile olan kanamalar

Hamilelik süresince rahim ağzında kan akışı hızlanır ve artar. Bu bölgede ki tahriş kolaylıkla kanamalara yol açabilir. Hamilelik süresince cinsel ilişkiye girmek bu tahriş  ve kanama için çoğunlukla yeterlidir.  Eğer cinsel ilişkide sonra bir kanam yaşıyorsanız doktora gittiğinizde bunu mutlaka belirtin. Çünkü cinsel yolla bulaşan hastalıklar da bu tür kanamalar sebep olabilmektedir.

Dış gebelik nedeni ile olan kanamalar

Dış gebeliğin yol açtığı kanamalar en ciddi hatta hayatı tehlikeye atabilecek kanamalardır.Dış gebelik döllenmiş yumurtanın rahim yerine yumurtalık ta yada kanallarında yerleşerek gelişmesinden kaynaklanır. Sebebi bilinememektedir. Genllikle döllenmiş yumurtanın yerleştiği yer fallop tüpleri olmaktadır. Bu tür vakalarda kanama ile birlikte ağır kramplar, karın ağrısı ve baş dönmesi yaşanabilir.

 

Hamileliğin ilk haftasında olan kanamalar konusunu okuyanlar aşağıdaki konuları da incelediler ;

Tüp Bebekte Hamilelik Belirtileri

Hamile kalmak için en iyi zaman nasıl anlaşılır ?

Gebeliği öğrenme ve ilk haftalar

Hamileliğinizin ilk ayında beslenme

Gebelikte ilk ay akıntı

Hamilelik İlk ay belirtileri

 

Bizi facebook tan da  takip edebilirsiniz. 

 

 

Hamilelik döneminde kanama yaşıyorsanız Çocuk istiyorum Formu ile doktorlara ulaşabilirsiniz
 
 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
BİR YORUM YAZ