Tüp Bebek  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Gebeliği öğrenme ve ilk haftalar

Gebeliği öğrenme ve ilk haftalar

Adet zamanınız geçmiş siz bir şeyler hissedebilirsiniz ama hamille kaldığınızdan emin olamayabilirsiniz.  Belkide bu dönemde 5 haftalık hamile olabilirsiniz. Adet döneminiz bir hafta gecikmiştir. Adetten bir hafta geçtikten sonra hamile olup olmadığınızı  hamilelik testi ile   bu teyit edebilirsiniz . Gebelik hormonunun  en yüksek olduğu zaman uyandığınız sabahın  ilk saaatleridir.  HCG  değerleriniz en yüksek  değerde olacaktır..

Son adet döneminizin tarihini tam biliyorsanız doktorunuz bunu mutlaka soracaktır ,hamileliğinizin son haftasını bebeğinizi ilk kucağınıza alacağınız tarihi doktorunuz belirleyecektir.

Erken gebelik belirtileri oldukça klasik olmalarına rağmen  örneğin bulantı, daha sık tuvalate çıkma   ve birçok kadın sadece garip duygu olarak tarif edilebilir. . Hatta eşiniz  sizi normalde olduğundan daha biraz daha duyarlı veya  alıngan olarak  algılayabilir.. Vücudunuzda  herhangi bir farklı görünmüyor olsa da  7  haftada artık siz  resmen 2 aylık gebesiniz.

Gebeliğin ilk ayı Fiziksel değişiklikler

Duygusal dalgalanmalarla geçen  bir hafta olabilir. Üzülmeyin. Gebelik her kadın farklıdır ve kendi içinizde bu dönem  benzersiz bir deneyim olacak.

 1. İlk haftalar sizin için oldukça ağır duygular yaşatabilir.. Özellikle ilk sabah uyandığınızda mide bulantılarından dolayı uzun süre bir şey ağzınıza alamayabilirsiniz. Hatta kusma veya gün boyunca çeşitli zamanlarda olan mide bulantıları unutulmaz hatıralar olarak kalabilir.
 2. Gün boyu  zaman zman kan şekeriniz düşebilir ve sersemlik hissi yaşayabilirsiniz. Daha sık  ve az bir şeyler atıştırmak isteyebilirsiniz. Daha çok oturmanız gerekebilir.
 3. Koku alma duygunuz tavan yapabilir. Genellikle hiç farkında olmadığınız  kokulara karşı burnunuz birden çok hassaslaşabilir. Parfüm, gıda, araba dumanları, başkasının vücut kokusu  sizi bu dönemde gerçekten fiziksel olarak hasta hissettirmek için yeterli olabilir.
 4. Regl döneminiz  nedeniyle zaman zaman   o dönemlerde benzer rahiminizde  ağır adet görecekmiş gibi kramp ve ağrı  hissedebilirsiniz.  Bu çünkü rahim  hamileliğe henüz alışık değildir. Kendi iğinden rahim kasılmaları yapabilir.
 5. Eğer 5 haftalık hamile iseniz plasenta ve amniyo kesesi hala oluşmaktadır. Bebeğin besin alımına ve onu korumaya  yardımcı olabilmek için ,yardımcı tüm temel faktörleri sağlamaya çalışmaktadırlar .Tüm  bunlar rahim de oluyorken  vücut da hem duygu olarak hem de  fiziksel olarak doygunluk  dolgunluk hissi yaratırlar.
 6. Hamile kaldığınızda göğüslerinizi  daha ağır ve normalden daha hassas hissedebilirsiniz.  Zaman zaman ağrı yapabileceğinden   ilk haftalar  uyumakta zorluk çekebilirsiniz
 7. Hamileliğin ilk ayında kilo alınmaz.
 8. Normal hamilelikte hamileliğin ilk ayında cinsel birleşmenin bebeğe bir zararı yoktur. Çoğu hamile kadın zaten farkında olmadan ilişkide bulunmaktadır. Daha dikkatli olunmasında sert hareketlerde kaçınmakta yarar vardır. Tedavi yoluyla  veya tüp bebek tedavisi ile hamile kalanlarda doktor 3 ay ilişkiyi yasaklamaktadır.
 9. Hamilelikte  yapılmaması gerekenler : Hamile olduğunuzu öğrenir öğenmez alkol sigara türü uyuşturucu maddelerden kesinlikle kaçınmalı ve sağlıklı beslenmeye başlamalısınız. Gebelikte Sağlıklı Beslenmeyi daha ayrıntılı olarak  işleyeceğiz .

Gebeliğin ilk haftasında duygusal değişiklikler

 1. Bu hafta duygusal ve ağlamaya daha çok eğilimli olabilirsiniz.  Aynı zamanda,  bir çok duyguyu bir arada çok yoğun olarak yaşayabilirsiniz. Heyecan,  sevinç,  endişe,  suçluluk gibi..  Özellikle  bu  istenen bir hamilelik ise ve planlanmış bir durumsa hamilelik sonuçları daha duygusal kutlanır..
 2. Bir çok kadın hamile kaldığını hemen duyurmak istemez . İlk 3 ayı geçtikten sonra duyurmak ister. Hamile kaldığına ilk önce kendisi kabullenmek ve kendi içinde yaşamak isteyebilir . . Hamilelik bir çok kadın için çok yeni ve kabul edilmesi zaman alan bir deneyim olabilir.  Eşleri ile hamilelik boyunca ilişkilerinin  bozulacağını düşünebilirler buda onlarda stres ve depresyon yaratabilir.

Bazı kadınlar hamile kalır kalmaz kendi sağlığı ve bebeğin sağlığı hakkında endişe yaşayabilirler . Aile ve arkadaşlar hamileliklerini söylemek konusunda emin olamayabilirler . Gebeliğin ilk 12 hafta riskli  olabilir ve  bazen tüm gebelikler  riskli devam edebilir. Bu başkaları ile haberleri paylaşmak için çiftler için bir çok kişisel bir karardır,

Bebeğinizin hamileliğin ilk ay değişiklikleri

 1. Bu hafta küçük embriyo turuncu bir tohum boyutundadır ve sadece bir ultrasonda görülebilir.
 2. Bebek kurbağa yavrusu gibi görünür ve küçük vücudu etrafında kan dolaşımı başlamıştır ve kalbi vardır. Hamileliğin  5.ci haftasında  bazen ultrasonda kalp atışını görmek mümkün olabilir.
 3. Vajinal ultrasonla  bu aşamada karın üstünde yapılanlardan daha fazla ayrıntı alınabilir.
 4. Kalp bir yetişkininki gibi olmasa da  gene de  4 odacıklı ve  mevcut olan kanalları ile mükemmel olarak çalışmaya başlamıştır. .
 5. Bebeğin beyin ve omurilik kanalları oluşmaktadır. Şu anda açıktır bir hafta sonra tamamlanıp kapanacaktır…

Hamileliğinizin ilk haftası için önerilerimiz.

 1. Her gün doğum öncesi vitamin almayı unutmayın.  Bebeğinizin nöral tüp (beyin ve omurilik)  açık ama sonraki hafta kapanacaktır.
 2. Hamile iken doktorunuz veya eczacınız size  vermediği sürece ilaç almaktan kesinlikle kaçının . Embiryoya  zarar verebilirsiniz.
 3. Zamanınız varsa bol bol uyuyun Kendinizi son derece yorgun hissedebilirsiniz.  Bununla başa çıkmanın en iyi yolu uyumaktır.

 

Tüp Bebekte Hamilelik Belirtileri

Hamile kalmak için en iyi zaman nasıl anlaşılır ?

Hamileliğin ilk haftasında olan kanamalar

Gebeliği öğrenme ve ilk haftalar

Hamileliğinizin ilk ayında beslenme

Gebelikte ilk ay akıntı

Hamilelik İlk ay belirtileri

 

Hamileliğinizin ilk ayı ile ilgili sorularınız ve sorunlarınız varsa Çocuk İstiyorum Formu doldurunuz

 
 •   
 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 8 YORUM
BİR YORUM YAZ