lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Kadının Biyolojik saati nedir? Kadında annelik içgüdüsü

Kadının Biyolojik saati nedir? Kadında annelik içgüdüsü

Kadının Biyolojik saati nedir? Kadında annelik içgüdüsü

Kadının Biyolojik saati nedir? Kadında annelik içgüdüsü. Biyolojik saat deyimi, kadınların özellikle yaşlandıkça artan bebek sahibi olma özlemini ifade etmek için kullanılır. Biyolojik saat ilerledikçe kadının hamile kalabilme fırsatının azaldığından bahsedilir.

Peki kadının biyolojik saati hakkında doktorlar ne düşünüyor?

Biyolojik saat,  kadının tıbbi müdahalelere gerek kalmadan doğurganlık açısında en verimli döneminde çocuk sahibi olmasını anlatan sosyal bir olgudur. Doktorlar biyolojik saat deyiminin yaş ilerledikçe doğurganlığın da azaldığını ifade etmekte olduğunu belirtmektedir. Hamile kalmak için en iyi yaşlar, 20 ila 35 yaşları arasındadır. Bu yaş aralığındaki bir kadınları doğurganlık sorunu yaşamları ve diğer komplikasyonların olma olasılığı en düşük düzeydedir.

Anne olma yaşı neden yükseliyor
Bu tıbbi tavsiyelere rağmen, dünya genelinde birçok yayın, kadınların kariyer yapmayı ve hayatlarını güven altına alabilmeyi önceledikleri için, anne olma yaşının, ortalama olarak 30 yaşına yükseldiğini belirtmektedir.

Yaşla birlikte doğurganlık azalmaya başlar. Sonuç olarak, birçok kadın, anne olmayı erteleyerek, çocuk sahibi olabilme olasılıklarını azaltmaktadır.

Peki bu neden oluyor.?
Bu çok karmaşık bir konu olmakla beraber aslında  çocuk sahibi olmadan önce hayatlarında daha fazlasını isteyen insanlar hakkında.  20.ci yüzyılın en büyük başarısını cinsiyet eşitliğidir. Kadınlar, erkeklerin yıllardır yaptıkları şeyleri yapmaya başladılar, farklı iş ve meslekler edindiler. Kariyerlerinde ilerlemek istediler. Bunun iyi bir şey olduğunu düşünülmekle birlikte bu durumun en büyük dezavantajı, biyolojik saatin hala işliyor olmasıdır.

Hiç çocuğu olmayan ve yaşı ilerleyen kadınların, çocuğu olan kadınlara kıyasla biyolojik saatleri konusundaki endişe hissetmeleri son derece doğaldır.”

Çocuk sahibi olmak için hala vakit var mı?

Ben ne zaman menapoza gireceğim ?

Uzmanlar “Genellikle sürenin uzunluğu, ailenizdeki doğurganlıkla ilgilidir. Yani eğer anneniz veya büyükanneniz 45 yaşındayken çocukları varsa sizin de  uzun bir doğurganlığınızın olması muhtemeldir. Anne veya büyükanneniz 30’lu yaşlarında yani 40’ından önce menopoza girmişlerse, sizin için de erken menopoza girmeniz gibi bir ihtimal söz konusu olabilir. O sebeple aile geçmişi önemlidir” diyor.

Bir genelleme yaparak ortalama insanları aldatmak olmaz. Önemli olan şey, yaşınız geçtiğinde pişman olmayacağınız şekilde davranmış olmaktır. Tüp bebek yöntemiyle çocuk sahibi olunabilir. Ancak, 45  yaş üzeri ve hele kendi yumurtası kullanılarak çocuk sahibi olmuş kadın olduğunu bilenler çok azdır diyorlar.

Kadının Biyolojik saati hayatınızı etkilemeye başladığında

Biyolojik saatinizin baskısını hissetmeye başladığınızda durumu eşinizle konuşup değerlendirmeniz tavsiye edilmektedir. Çocuk sahibi olmayı daha fazla ertelememe yönünde bir karara varabilir ve bu doğrultuda hayatınızı düzenleyebilirsiniz.

Biyolojik Saatinizi ölçtürün

Gebe kalmaya karar verdiğinizde, ne kadar zamanınız olduğunu bilebilmek için, anti-Müllerian hormon (AMH) testi yaptırın. Bu basit bir kan testi, size, yumurta üreten hormon miktarının kabaca bir tahminini verecektir. AMH seviyeniz yüksek ise, bu hala bir sürü yumurtanız ve dolayısıyla zamanınız. var demektir.

Kadının biyolojik saati nedir ? Annelik içgüdüsü konusunu okuyanlar bu konularda ilginizi çekebilir.

Tüp bebek tedavilerinde AMH testi
FSH testi yani Yumurtalık Rezerv Testleri  hamile kalma şansınızı ortaya çıkarır.
Yumurta Rezervi azalmış kadınlarda hamile kalabilir.
Genç Yaşta Yumurtalık Yaşlanmasına Dikkat!
Tüp Bebek tedavilerinde Yumurtalık rezervleri ve FSH sorunu nasıl değerlendirilir.?

 

.

Tüp bebek tedavileriniz ile ilgili Çocuk İstiyorum Formu ile bizimle iletişim kurabilir ve daha uygun  koşullarda tedavi olabilirsiniz

 
 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ