lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Polikistikover hastalarında tüp bebek başarısı . Prof.Dr.Volkan Noyan

Polikistikover hastalarında tüp bebek başarısı . Prof.Dr.Volkan Noyan

Yumurta rezervi çok fazla olduğu halde bebek sahibi olmada güçlük çeken polikistik over PCO denilen  hasta grubudur. Bir tane yumurta bile bir çok hasta için hazineler değerindeyken ,yumurtası o kadar çoktur ki yumurtalar adeta nefes alıp gelişemez. Tabiki teşhis koyulduğunda herşeyin tedavisi mümkün. Adana Acıbadem Tüp Bebek Merkezi Başkanı Prof.Dr.Volkan Noyan’a polikistik overli hastaların tüp bebek başarısını sorduk.

Polikistikover hastalarında tüp bebek başarısı nedir biraz anlatır mısınız?

Polikistikover hastalığı en sık görülen endoktrin bozukluklarından bir tanesidir ,polikistikoverli çok hastamız var. Bu hastalarımız çok heterojen bir grubu oluşturur , yani bir kısmında gebelik elde etmek çok daha basit yöntemlerle tüp bebeğe gerek kalmaksızın bile mümkündür.

..

..

Bir grup hastadaysa öncül tedavi yöntemleri ile başarıya ulaşamayız ve tüp bebek denemek  gerekebilir. Burada tabi bu hasta grubunda yumurta kalitesi bazen etkilenebilmekte .Genellikle bu hastalarımızdan çok yumurta alırız. Ne kadar düşük dozlu protokollerle az minimal sitümülasyonlarla bu hastaları uyarmaya çalışsak da tedavi protokolünde hassas yumurtalı olan hastalarımızdan çok fazla sayıda yumurta alabiliyoruz. Fakat bu yumurtaların kalitesinde problem olabilmekte bunu da önceden öngörebilmek çok mümkün değil yani hangi polikistikover hastası birbirine çok  benzer iki polikistik hastasında birinden çok daha kaliteli yumurtalar alıp çok daha iyi çok daha iyi  çok sayıda embriyo elde etmek mümkün olurken  başka bir hastada embriyo kalitesi  yumurta kalitesi düşük olması nedeni ile  kötü gidebilmekte. Tabi burada doğru protokollerle yaklaşarak minimal stümilasyonlarla gerekirse yumurtalıkların aşırı uyarılma riskini (OHSS ) de  gözeterek bu hastalarda embriyoları dondurmak yoluna gidebiliyoruz. Rahim içerisi yüksek hormon seviyelerinden etkilenmeden donmuş çözme sikluslarında  transfer yapmayı tercih edebiliyoruz. Yani elimizde gene son yıllarda  gelişmiş protokoller sayesinde  optimal transfer yapabilme  yöntemleri var . Ama dediğim gibi bu hasta grubunda hakikaten nasıl embriyo gelişeceğini öngörebilmek de klinik olarak önceden çok mümkün olmuyor.

Teşekkür ederiz.

Aliye Sibel Tuzcu

 

 

Bu konuyu okuyanlar aşağıdaki konuları da incelediler ;

Polikistikoverler uzun dönemde neler yaşayabilir? Normal kistler arasında fark var mıdır? 

Polikistikover (PCO) Sorunu ve Alternatif Tedavileri

Polikistikover (PCO) İçin Sağlıklı Gıda önerileri

Yumurtalık kistleri Polikistikover neden oluşur.

Polikistikover ( PCO) Sorunu ve Psikolojik Destek

Polikistikover (PCO) Sorunu ve Komplikasyonları   

Polikistikover PCO ve Kıllanma Sorunu

Polikistikover PCO Sorununda Diyabet riski altındasınız.

Polikistikover PCO Tedavisi

Polikistikover PCO Sorununun Belirtileri

 

 

 

 

Tüp bebek tedavileriniz için Prof.Dr.Volkan Noyan formunu doldurup yollayınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 7 YORUM
BİR YORUM YAZ