lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Vajinismus, Cinsel İsteksizlik ,Tüp bebeğin Cinsel Sağlığımıza etkileri

Vajinismus, Cinsel İsteksizlik ,Tüp bebeğin Cinsel Sağlığımıza etkileri

Orgazm olan kadınlar daha mı kolay hamile kalıyorlar? bu ve bunun gibi bir çok ilgimizi çeken konuyu  Cinsel Sağlık, Vajinismusu İstanbul Hera Kadın Sağlığı Merkezi Başkanı Dr.Şenay Eserdağ ‘a sorduk. ;

Soru: Şenay Hanım merhaba ilk olarak Cinsel Sağlık Nedir. Bize kısaca açıklarmısınız?

Cevap: Cinsel sağlık, kişinin ruhsal, fiziksel olarak cinsel doyuma ulaştığı bir iyilik halidir. Her bireyin, cinselliği haz alarak yaşama hakkı vardır. Cinsellik temel olarak üremeyi ve haz alıp haz vermeyi içinde barındırır.

 

Soru: Hangi konular Cinsel Sağlığın içine giriyor? Size ne tür sorular sorabiliriz bunu grubumuzun anlaması için soruyorum

Cevap: Temel olarak kadın ve erkeklerdeki cinsel hazzı etkileyen fiziksel ve ruhsal sorunlar cinsel sağlığın alanına giriyor. Ben özellikle ülkemizde çok sık rastlanan vajinismus problemiyle ilgili çalışıyorum.

 

Soru:  Vajinismus nedir ? Zor bir tedavi midir? Ne kadar bir sürede tedavi edilebilir?

Cevap: Vajinismus cinsel birleşme sırasında kadınların çeşitli derecelerde kasılması sonucu, cinsel ilişkiye girememe ya da cinsel birleşmenin zor ve ağrılı bir şekilde gerçekleşmesidir. Hastalığın derecesi düzeyi ve kişinin durumuna göre son derece kolay modern hızlı tedaviler mümkündür.

 

Soru: İlk gece korkusu nedeniyle süreli vajinismus yaşanır mı?

Cevap: İlk geceyle ilgili duyulan abartılı hikayeler vajinismus sebeplerinden biridir. Ülkemizde çok sık görülür. Her 10 kadından biri bu sorunla karşı karşıya kalmaktadır. Özellikle bilgi eksikliği ilk gece korkusuna neden olur. İlk gece öncesinde çiftlerin cinsellikle ilgili ayrıntılı bilgi edinmesi önemlidir.

 

Soru: Vajinal Septum ne demek. Nasıl tedavi edilebilir? Tedaviden sonra süreçteki psikolojik durum nasıl düzeltilebilir terapi veya bir ilaç kullanmak gerekir mi.

Cevap: Uterus yani rahim içi boş bir organdır. Rahim içi boşluğu ikiye ayıran perde şeklindeki yapıya septum denir. Bu perde rahim içerisinden başlayıp rahim ağzı hatta vajinaya kadar inebilmektedir. Bazen rahim içinde septum olmadan vajinayı ikiye ayıran septum olabilmektedir. Uterin septum tedavisinde en sık uygulanan yöntem histeroskopik rezeksiyondur.

 

Soru: Vajinismus yada ilişki korkusu tekrarlar mı? Bir defa tedavi edilince sürekli iyi olunur mu?

Cevap: Uygun tedaviler sonrası tekrarlama olasılığı çok düşük ancak kişi tedavi sırasında önerileri uygulamaz ise ya da ilerde yaşayabileceği herhangi bir cinsel travma sonrası tekrarlama olasılığı var. Çift tedaviye uyum gösterirse tekrarlama olasılığı çok çok azdır.

 

Soru: Orgazm nedir? Orgazm olmak öğrenilen bir şey mi?

Cevap: Orgazm, beynin cinsel uyarıları yoğun bir şekilde alması sonucu genital bölgelerin de bu uyarılara cevap vermesiyle oluşan haz durumudur.

 

Soru: Orgazm olan kadınlar daha mı kolay hamile kalıyorlar?

Cevap: Orgazm olma sonrasında spermlerin vajinaya daha hızlı geçtiği ve hamiler kalmayı kolaylaştırdığı ile ilgili çalışmalar mevcuttur.

 

Soru: Cinsel isteksizlik bir hastalık mı? Hormonsal nedenlerden dolayı da cinsel isteksizlik yaşanır mı?

Cevap: Cinsel isteksizlik, yeterli uyarı olmasına rağmen kadın ve erkekte cinsel istek duyulmaması durumudur. Hormonal nedenler, kullanılan bazı ilaçlar, Alkolizm, böbrek karaciğer yetmezliği, disparoni yani ağrılı cinsel ilişki nörolojik hastalıklar, tiroit hastalıkları menopoz ve yaşlanma cinsel isteksizlik nedenleri arasındadır.

 

Soru :İlişki sırasında ağrı neden olur?

Cevap: ilişki sırasında ağrı bizim disparoni diye tabir ettiğimiz durum. Ülkemizde çok sık rastlanır. Neden olarak en sık jinekolojik hastalıklar bulunmaktadır. Herhangi bir jinekolojik sorunu olmayan hastalarda psikolojik nedenler nedeniyle ağrılı cinsel ilişki meydana gelebilir. Ağrılı cinsel ilişki yaşayan kadının öncelikle bir jinekolog tarafınfdan muayene edimesi gerekir. Vajinit ve vulvit dediğimiz vajinaın iltihabi durumları, iyi iyileşmeyen doğum dikişleri, vajen girişinin doğuştan darlığı, kızlık zarının yapısına bağlı anomaliler, vajinal kayganlığın azaldığı durumlar endometriozis gibi sorunlar en sık gördüğümüz ağrılı cinsel ilişki sebepleridir. Disparoni tedavi edilebilir bir durumdur. Ülkemizde pek çok kadın bu sorunu yaşadığı halde kimseye anlatamaktadır.

 

Soru: Kilolu olmak kadında ve erkekte cinsel isteği azaltır mı?

Cevap: Kilolu olmak cinsel isteği azaltabilir. Vücut imajından memnun olmayan kişiler ilişki sırasında kendini rahat hissedemeyip ilişkiye odaklanma sorunu yaşayabilir. Aşırı kilo seks hormonlarının üretimini azaltabilir. Ayrıca kilo nedeniyle oluşabilecek tansiyon ve şeker gibi hastalıklar ve bu hastalıkların tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar hem kadında hem erkekte cinsel isteksizliğe neden olabilmektedir. .

 

Soru:Tüp bebek seksi ilişki boyutundan çıkarıp ceza boyutuna getirebiliyor. Hastanede Sperm verme sırası. Kadının adet gününü bekleme ve doktora muayene Bütün bunlar çiftin mahremiyetini ortadan kaldıran şeyler. Tekrar kendi hallerine dönme ve toparlanma sürecini nasıl hızlandırabiliriz. Bununla ilgili özel bir çalışma var mı?

 

Cevap:Tüp bebek tedavileri eşler için zor ve yorucu bir süreç. Sonrasında sorun yaşamamak için tedavi sürecine yükledikleri anlam ve oluşturdukları beklentiler dengelenmelidir. Mutluluklarını sadece bu tedaviye bağlamamaları gerekir. Tüp bebek tedavi süreci cinselliğe bir mola olarak değil, yeni bir boyut kazandırma olarak görülebilir. Heyecanın korunması açısından ötelemeden cinselliklerini devam ettirmelerini öneririm. Cinsellik sadece birleşmeden ibaret değildir. Ten temasını artırmak duygusal tatmini sağlar. Tedavi süreci için yapılan hazırlıklar ve cinsel doyum çok farklı kavramlardır. Bu kavramları ayrıştırmalarını İhtiyaç duyarlarsa profesyonel destek alarak sürece adaptasyon sağlamalarını öneririm.

 

 

Soru: Şenay hanım ben Fmf hastasıyım evliliğimin ilk 6 ayı ilişkiye girerken hep agliyordum canım yanıyordu ve iki kez nedeni bilinmediği halde hastaneye yattım bu zorlandığım için olabilir mi yani isteksizlik zevk almama rahatsizlanmama sebep olabilir mi?

Cevap: İsteksizlik zevk alamama ağrıya neden olabilir. Cinsel hazla birlikte vajina ıslanır kayganlaşır ve esner, haz olmadığı zaman ıslaklık olmayacağı için ağrılı birleşme olabilir. Fiziksel sorunlar da olabilir. Öncelikle bir jinekolojik muayeneden geçmenizi öneririm.

 

Soru: Cinsel Soğukluk ile Firijit aynı şey midir ? Firijit olunur mu? Yoksa doğuştan olan bir şey mi?

Cevap: Cinsel isteksizlik, frijidite, cinsel soğukluk eş anlamlı kullanılmaktadır. birincil cinsel isteksizilik, ikincil cinsel isteksizlik ve durumsal cinsel isteksizlik olarak üçe ayrılır. Birincil cinsel isteksizlik ergenlik döneminden itibaren vardır. İkincil cinsel isteksizlik sonradan olur. Durumsal cinsel isteksizlik ise zaman zaman olan isteksizlik halidir. Hepsinin altında fiziksel hormonal ve psikolojik nedenler olabilir. Yorgunluk ve stres durumsal cinsel isteksizliğin en sık nedenidir.

 

Soru: Merhaba Evlendim ilk 6 ay bir defa ilişkiye girdim sonra olmadı korktum .Kendimi verememiştim. Şimdi bir buçuk yıldır oluyor ama haz olayı yok neden çocukta yok ilişkiye girmek istemiyorum. Eşimi çok seviyorum ama istek yok. . Bu sorunu nasıl çözebiliriz. ?

Cevap: Cinsel isteksizlik sebepleri çok çeşitlidir. Yukarıda bahsettiğim durumlar haz alamama cinsel soğukluk olayına neden olabilir. Psikolojik ve fiziksel sorunlar ilişkisel sorunlar cinsel bilgi eksikliği, isteksizliğe sebep olabilir. Bu konuda terapi almanızı öneririm.

 

Soru: Erkekte cinsel isteksizlik nedeni yada nedenleri nelerdir acaba?

Cevap:Cinsel isteksizlik nedenleri arasında fiziksel hormonal ya da psikolojik sebepler olabilir. Erkeklerde bir takım hormonların düşüklüğü isteksizlik nedenleri arasındadır. Psikolojik sebepler içerisinde ise cinsel travmalar, İlişkiyle ilgili problemler, stres, yorgunluk olabilir. Ayrıca kullanılan bazı ilaçlar cinsel isteksizlik yapabilir.

 

Soru: Bir erkek sık cinsel ilişkiye neden girmez arayı çok açar ?

Cevap: En sık nedeni yorgunluk stres ve hormanal problemlerdir. Bunlar dışında ilişkisel sorunlar, evlilik problemleri eşler arasındaki uyumsuzluk sebep olabilir.

 

Soru:  Cinsel hazzı etkileyen fiziksel ve ruhsal sorunlar derken biraz açabilir misiniz ?

Cevap: Vajina ya da genital bölgede ki enfeksiyonlar, yapısal darlık, kızlık zarı anomalileri gibi jinekolojik problemler fiziksel sorunlara yol açar. Bu gibi durumlarda kişinin canı yandığı için haz alamaz. Cinsellikle ilgili yanlış bilgiler, taciz gibi cinsel travmalar, çiftlerin duygusal sorunları psikolojik nedenleri oluşturur. Bu kişilerin uygun tedaviler ve terapiler aldıktan sonra cinsel hazzı nın belirgin derecede arttığını görmekteyiz.

 

Soru: Size göre Vajinismus neden ülkemizde çok sık görülüyor. Yada en çok görülen cinsel sağlık sorunu ? Mesela Cinselliğini daha serbest yaşayan ülkelerinde bu sorun gene yaşanıyor mu?

Cevap: Bizim gibi cinselliğin konuşulmadığı cinselliğin ayıp günah olarak kabul edildiği ülkelerde vajinismus çok sık görülmektedir. Cinsel tabuların bizim kadar olmadığı ülkelerde vajinismus sık görülmemektedir. Onlarda daha çok yaşanmış cinsel travmalara bağlı yanı tecavüz taciz zor doğum gibi olaylardan sonra ikincil vajinismus görülmektedir.

 

Soru: E2 düşüklüğü cinsel isteksizlik yaparmı fsh normal olup e2 düşükse ne yapmak gerekir

Cevap: E2 düşüklüğünden ziyade psikolojik sebepler cinsel istek azalmasına neden olur. Haz odaklı ilişkiler ilişki sıklığının artırılması cinsel fantezilerle hazzın artırılması isteksizlikte faydalı olacaktır.

 

Soru: Orgazm olamama hamile kalamama nedenlerinden biri olabilir mi ?

Cevap: Orgazm olamama hamile kalamama nedeni değildir.

 

 

Cinsel Sağlık ve  Vajinismus ve  sorunlarınız ile ilgili İstanbul Hera Kadın Sağlığı Başkanı   Dr.Şenay Eserdağ Danışma Formu ile kendisine ulaşabilirsiniz .

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
BİR YORUM YAZ