Tüp Bebek  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Tüp bebek tedavileri ile ilgili hasta soru ve cevapları -8-

Soru : Prolaktin sorunu var ve yumurtlama şuan iğneye geçtik?

Cevap: Yüksek prolaktin yumurtlamayı engelleyebilir.İlaçla tedavisi var… erken gebelik haftasında kalp atışları hızlı olur,takip etmek gerekir.

Soru : Evliliğimin ilk yıllarında gebelik olayım oldu ama daha sonra yumurtlamam azaldı psikolojik ola bilir dediler olabilir mi psikolojinin östrojen progesteron hormonlarını direk etkilediği söylenmişti.

Cevap: Psikolojik etkenlerden önce tetkikleri yapmak gerekir.Tahlil sonuçları normalse sonrasında tedavi planlanmalı psikolojiye bağlamamak gerek her değişikliği. Önceki tedavi sonuçları önemli.

Soru :2 yıllık evliyim çocuğum olmuyor, tahlillerim filmler her şey temiz ve normal di sonra yumurta sayısı az denildi ve ültrasonda ki yumurta oluştu ve 20mm olduğunda çatlatma iğnesi yaptırıldı ama sonuç negatif ama sağ tarafta hiç yumurta oluşmuyor 22 yaşındayım. peki yumurta sayısı gerçekten az mi 2tane. Doğal yolla hamile kalamazlıyım?

Cevap: Tetkikler yapıldı mı? sebepsiz kısırlık -Açıklanamayan infertilite durumu yumurtlama tedavisi + aşılamada gebe kalma sansı deneme basına %15 civarıdır.Size 4 kez aşılama denenebilir. Zaten bu tedavide amaç 3den az yumurta gelişmesidir. kalsaydınız neden 2 yıldır olmadı? asılama ile gebeliği arttırıcı yöntem kullanılmaktadır.

Soru :Günde 6 adet progestan ilacı içmek normal mi? 2 şer 2 şer kaç saat arayla içilmelidir.Ama doktorum içmemi istiyor şimdi hangisini yapmalığım?

Cevap: Mikrotesede sperm bulma sansı %50 civarıdır. 6 progestan ilacı içilmemeli.3 defa 2 şer tane hazneye konmalıdır. bunu söyleyebilmek güç biyopsi yapılacak ve sonuç ögrenilecek progestan içilmemeli hazneye konmalıdır.

Soru :Ben yurt dışında yasıyorum mikro yaptırdım ve hamileyim, ama kasılma ve bel ağrısı çok var, göğüslerimde çok ağrıyor, normal mi? ben ayin 24 de transfer oldum,kan aldırdım ve bu pazartesi haber aldım hamileyim diye korkmama gerek var mı?

Cevap: Kaçıncı haftadasınız? Şikayetler normal? gebeliklerin %15i düşük ile sonuçlanır, gebeliklerin %15i düşük ile sonuçlanır korkacak bir durum neden olsun ki,bebekler kendi kaderini kendileri yaşarlar.

Soru :Eşim çok zayıf bu mikrotese de etken olur mu? Sperm bulma acısından mikrotese?

Cevap: Zayıflık değil testis hacmi önemlidir, buna da ürolog karar verir.

Soru :3 embriyo transfer edildi,Kabızlık sorunum var. ne yapmalıyım?

Cevap: Dolaşmak, bol sıvı, meyve sebze yemek.

Soru :Hamile kalanlar ne yapması gerek benim doktorum diyor ki yatacaksınız?

Cevap: Evde tıkalı kalmak embriyo yerleşme sansını arttırmaz.

Soru :Evetisoptin veya beloc gebelikte kullanıla bilir mi?  Ayrıca tüplerimin alındığı ameliyatta doktor yumurtalıklarımın iyi çalıştığını söyledi?

Cevap: Beloc yasak,ısoptın kullanılabilir. Ameliyatta yumurtalıkların çalıştığı söylenemez.

Çok teşekkür ederiz Dr.Tevfik Yoldemir 

 

 

Tüp Bebek tedavileriniz için Çocuk İstiyorum Formu ile bze ulaşabilirsiniz

 
  •   
 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Ecem dedi ki:

    2 sene önce menopoz teşhisi konuldu tüp bebek bile yapamazsınız dediler.ama ben ara ara adet görüyorum.ve bebeğimiz olsun istiyoruz ne yapmalıyız

    1. yonetim dedi ki:

      ecem hanım iyi günler hormon değerlerinize bakılarak tüp bebek tedavi şansınız belirlenebiliri biz dernek olarak tüp bebek tedavileriyle ilgileniyoruz dernek danışma hattımız 05414551606

BİR YORUM YAZ