lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Tüp Bebek Tedavilerinde Dış gebelik Olasılığı Nedir?

Tüp Bebek Tedavilerinde Dış gebelik Olasılığı Nedir?

Tüp Bebek Tedavilerinde Dış gebelik Olasılığı Nedir?

Tüp Bebek Tedavilerinde Dış gebelik Olasılığı Nedir? Doğurganlık tedavilerinin potansiyel risklerden biri   tüp bebek tedavisinde dış gebelik yani tıbbi adı ile ektopik gebelikdir.  Embriyo rahimin dışında bir yerde erkeğin spermi tarafından döllendiği zaman ektopik gebelik oluşur. Embriyonun, rahmin dışında büyümesi, fetus ve anne adayının yaşamını tehdit eden bir durumdur. Sağlık istatistikleri tüm gebeliklerin yaklaşık % 1’nin dış gebelik olduğunu göstermektedir.Doğal yollarla gebe kaldığı zaman da bir kadında dış gebelik de oluşabilir ancak, IVF veya IUI tedavileri sonucu hamileliğin dış gebelik olma olasılığı daha fazladır.

Dış gebelik (Ektopik Gebelik) Nasıl Başlar?

Normal gebelikte, bir kadının yumurtası fallop tüpünden hareketle aşağıya doğru rahime hareket eder. Yolda, yumurta, embriyo oluşturmak için bir erkeğin spermi tarafından döllenir.  Sağlıklı bir bebek gelecek dokuz ay boyunca annesinin rahminde büyüyerek, embriyo daha sonra yolculuğuna bitirecektir. İstatistiklere göre, dış gebeliklerin % 95’inde, embriyo fallop tüpünde kalır. Dış gebelik, rahim ağzında (rahim boynu), yumurtalık ve karın boşluğun arasında meydana gelir. Organ yırtılması ve şiddetli kanamaya sebebiyet verir. Dış gebelikte embriyo yaşayamaz ve bu nedenle tedavi her zaman embriyonun alınmasını gerektirir.

Tüp bebek tedavisi sırasında, kadının yumurtası, yumurtalıklarından doğrudan çıkarılır ve vücudunun dışında laboratuvar ortamında eşinin sperm ile döllenir. Oluşan embriyolar sonra  rahim içine direkt olarak verilir. Tüp bebek uzmanları ,embriyoların anne karnında aktarılırken, rahim boşluğuna çok yüksek yerleştirilirler ise, dış gebelik oluşabileceğine inanmaktadırlar. Geçmişte doktorlar, embriyonun fallop tüplerinde dolaşmasını önlemek için, fallop tüplerini engelliyorlardı. Ancak, bu yöntem artık kullanılmamaktadır.

Aşılama tedavisinde (IUI) dış gebelik riski

Aşılama (IUI) tedavisinde kadının rahim boşluğuna yumurtayı döllemesi için, doğrudan sperm eklenir. Bu tedavide sperm çok fazla kuvvet ile enjekte edilir veya rahim boşluğuna çok yüksek yerleştirilir ise fallop tüpleri gelişen bir gebelik riski olabilir.

Tüp bebek tedavisinde transferin de Aşılama tedavisinde de spermlerin rahime verilmesi  mutlaka uzman bir doktorun eliyle yapılmalıdır.

 Kısırlık tedavilerinde dış gebelik olasılığı nedir?

Tüp bebek  tedavilerin %2- 5 ‘i dış gebelik ile sonuçlanır. Eğer tüp bebek tedavisi veya Aşılama tedavisi  ile hamile kalmışsanız dış gebelik belirtilerine dikkat etmeniz ve hemen tıbbi yardım almanız gerekir.

Tüp Bebek Tedavilerinde Dış gebelik Olasılığı Nedir? Neden Olur ? konusunu okuyanlar bunları da okudu ;

Dış gebelik nasıl anlaşılır
 Dış gebelik Ektopik Gebelik ne demektir ?
Dış Gebelik Nedir Dış Gebelik Tedavisi
Tüp Bebek Tedavilerinde Dış Gebelik
Dış Gebelik Nedir?
Hamilelikte Patolojik Ağrılara dikkat edin
Hamileliğin ilk haftasında olan kanamalar

 

Tüp bebek tedavileriniz ile ilgili Çocuk İstiyorum Formu ile bize ulaşabilir ,daha uygun koşullarda  tedavi olabilirsiniz.
 
 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
BİR YORUM YAZ