lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Tüp bebek tedavileri hasta soru ve cevapları -10-

Tüp bebek tedavileri hasta soru ve cevapları -10-

Soru: Benim 6 yıllık evliyim eşimde morfoloji%0 fakat bize sebepsiz tanısı kondu 1 aşılama var sizce 2 aşıyı denemelimiyim, yoksa direk tüpmü denemeliyim, 0,,5, ,0,,3 tanesi 22 m.

Cevap: Tabii 2 asılama yaptırmakta fayda var, ama 2 asılamada olmazsa ozaman tup bebek, asılamayı ıgne tedavilı yaptırın ama ılerı hızlı sperm 12 mılyon yeterlı, menogon uygun kac yumurta gelıştı, oda uygu 2 asılama 24 42 satler tavsıye ederım,

Soru: Menegon 4 toz kullanıyorum ve gonol f 225 başlayalı 4 gün oldu tek yumurta gelişti bu beni üzüyo ve dr. da pek umutlu konuşmadı uzun protokol uygulanıyor 2004 yılındaki ilk denememde 8 yumurta toplanmıştı dış gebelikle sonlandı 2. denememde 5 yumurta bu azalmadaki sebep ne olabilir çok gerginim. adetten 1 gün önce lucrıne başlayıp 3. gündede menegon ve gonol f başlamıştım.

Cevap: Bu durumlarada uzun protokol yerıne mıkrodoz protokol tercih ederiz. yumurta azalmasın yumurtalık reservi azalmasıylka ilşki‚li bu durumda uygun protokol secmek gerekir. son 1 yıl gebelık yoksa sperm tetkıkınden baslayan arastırma önerırım. adet 1-2 gunu baslayan lucrını cok az sabah aksam kullanıldıgı beraberınde gon . ıgneler verıldığı prt. pcos olgularında yumurtalama boz. vardır yumurta arttırcı ilaçlar kullanmak gerekır. adetten 1 gun önce değıl adetle beraber veya 2. gun lucrın baslanır.

Soru: Eşimde varikosel vardı ve son 2 aydır tüm değerler normal. bende de bir anomali yok şükür. biz direk tüp bebek denemek istiyoruz. aşılama olmadan bunu yapabilirmiyiz.

Cevap: Tabıı asılama olmadanda tüp bebek onerılebilır

Soru: Aşılamam 3. negatif microm birde microlardan sonre spontal oluşan ve 8ci hafasında sonlandırılan dış gebeliğim var yaşım 38 isviçrede yaşıyorum ve tedavilerim burda yapıldı. FHS 8.7 microlarda en fazla 2 embriyo oluşuyor ve burdaki dr‚ler donnör öneriyor bir prof kabul ediyor beni. ,,%5 şans veriyorler.

Cevap: evet sans dusuk gozukuyor ama tekrar deneyın derım

Soru: İnfertilitede morfoloji ne kadar önemlidir oran kaç olmalıdır. peki eşimin %4 normalmi yani

Cevap: 36 yasında gebelık oranımız %58.9, normal sayılır, 4-14 sınır değerler olsad 4 usyunu normal kabul edebılırız.

Soru: Bende çikolata kisti var‚ merak ettiğim ca125 testi nedir neyi ifade eder benim ca125 testimin sonucu 71‚04 çıktı bu değer neyi ifade eder

Cevap: Bu endometrıosıze ozel test degıldır bı cok seyde yuksek cıkablır çikolata kisti olduğu ıcınde yuksek cıkmıstır.

Soru: Ben 3‚5 yıllık evliyim bir  tüp bebek oldu 18 yumurtadan 11 embiriyo oluştu iki seferde transfer oldu ve başarızız embiriyolarımın kalitesinin çok iyi olduğu söylendi bana sorun eşimde sperm sayısı ve canlılığı normal döllenmeye müsait değil benide çok açıdan incelediler tek sorun endometrium kalınlığı uygun değil bunun için zaten embriyolarım donduruldu

Cevap: Bu durumda hıstereskopıyle rahım ıcı ıncelenmelı 19 gunde yapılacak end bıopsı ıle uyarı yapıldıktan sonra uygulamay gecılmelıdır. gerekırsede end kalınlastırıcı ılac takvıyesı yapılablır.

Soru: Eşimde %0 morfoloji acaba bundan dolayı gebe kalamıyor olabilirmiyim

Cevap: morfoloji ” 0″ olması nedenıyle problem yasanıyor olablır

Soru: Eşimin sperm sayısı 3- 4 adet cıktı. sansımız nedir

Cevap: 3-4 adet sperm mıcro önerilir sans yüksek merak etmeyın

Soru: Yumurtlamayı arttırıcı ılaclar ve asılamadan sonra

Cevap: Fsh 33 yuksek değer sıze en uygun naturel sıklus ızlemı ve bu sırada tüp bebek uygun olabilır. fsh yukseklığı doğal bır cevap dusurmek yumurta reservını duzeltmek degıl.

Soru: Eşimin ilk sperm testi sonucu morfoloji %1 krugere göre çıktı.İkinic testin sonucu ise %22 çıktı.Sizce tekrar test yaptımaya gerek varmı?

Cevap: İkıncı test krugere göre bakılmamış olabilır ama 1 kezde tekrarlamanızı önerırım.

Teşekkür ederiz .Prof.Dr.Cem Fıçıcıoğlu

 

..

Tüp bebek tedavileriniz için Çocuk İstiyorum Formu ile bizimle iletişim kurabilirsiniz.

 
 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ