lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Erken Menapozda hamilelik ,Morfoloji düşüklüğü, kimyasal Gebelik,Tüp Bebek Tedavilerinde Doktor Soru ve Cevapları -66-

Erken Menapozda hamilelik ,Morfoloji düşüklüğü, kimyasal  Gebelik,Tüp Bebek Tedavilerinde Doktor Soru ve Cevapları -66-

Soru: Erken menepoz da hamile kalma şansı hiç yok mudur?Bu durumda izlenecek tedavi ne olmalıdır?
Cevap: Eğer erken menopoz tanısı konduysa hamile kalamazsınız.Çünkü menopoz demek yumurta üretiminin durması demektir. Ancak başka ülkelerde donör yumurtası kullanarak çocuk sahibi olabilirsiniz.Bunun için de hormon değerlerinizin bilinmesi gerekir.

 

Soru: Biz 8 aydır bebek istiyoruz.Eşimin spermiyogramında morfoloji %7 çıktı.Siz ne dersiniz? sperm sayısı 68 milyon.
Cevap: Spermiogramda artık son yıllardaki çalışmalarda morfoloji nin pek önemi olmadığı belgelendi.Sadece sayı ve hareketlilikleri önemli Eşinizin sperm sayısı iyi görünüyor.Eğer hareketi de iyi ise (%50 nin üzerinde ise) morfolojiyi kafanıza takmayın.Daha kötü (%1 bile) morfolojilerle bile doğal yolla gebelik olması mümkündür.Tedavi için en az bir yılı korunmasız olarak doldurun.

 

Soru: Geçen ay kimyasal gebelik yaşadım doğal yollardan hamile kalmıştım bu ayda doktor umun ovulasyon takibindeyim klomen kullandım doktorun tavsiyesiyle acaba bu ay hamile kalırsam tekrar kimyasal gebelik olabilir mi? Bir de kimyasal gebelik de olsa doğal yollardan hamile kalmam bende bir sorun olmadığına mı işaret?
Cevap: Tekrar kimyasal gebelik olabilir tabii ki .Ancak daha önceden kimyasal da olsa bir gebelik olması ,sizde bir sorun olup olmadığını göstermez.

 

Soru: Eşimin sperm sayısı 65-70 milyon hareketlilikte %35 idi, 2 kez aşılama 1 kez de tüp bebek denedik yıkama sonrası 5-6 milyon kalıyor ancak aradan 9 ay geçtikten sonra geçen hafta test yaptırdı sayı 1 milyona düşmüş, genetik (kromozom testi yapıldı ikimize de) iyi çıktı tekrar eski değerlere çıkma olasılığı var mı,yoksa 2. tüp bebek tedavisine başlamam daha doğru mu olur?
Cevap:İki defa aşılama yapılmış o yüzden tekrar mikroinjeksiyon  tüp bebek tedavisine başlamanızda fayda var.Çünkü sperm sayısı gerçekten bu kadar düşükse aşılamada çözüm olmaz.

 

Soru: Ben 1 yıllık evliyim eylül 2004 de 7. haftada düşük yaptım eşimin sperm sayısı 101 milyon hareketlilik %60 %42 sinin morfolojisi düzgün aşılama yöntemini denemek için doktorum erken diyor ama her ay adet zamanım ve yumurtlama dönemimde çok stresli oluyoruz siz ne önerirsiniz evlendiğimizden beri herhangi bir korunma yöntemi uygulamadık. Hormon sayılarım ve hamilelik öncesi yapılan bütün tetkikler normal değerlerde çıkıyor
Cevap: Az önce başka bir soruya cevap verirken morfoloji nin çok önemli olmadığını belirtmiştim.Eğer sayı ve hareket iyi ise ve sizde de bir problem yoksa aşılama ile sonuç alabilirsiniz.

 

Soru: Ben 17 aylık evliyim adet düzensizliği sorunum var hamile kalamıyorum ama testlerimiz normal yaşım 30 eşim 35 ne önerirsiniz?
Cevap: Adet düzensizliğiniz önemli eğer ilaçlarla düzene girmezse tedavi görmeniz gerekir.Ancak tedavi derken de en alt basamaktan başlanmalı.Mesela ilaç kullanarak yumurtalarınızı belli bir olgunluğa getirilir ve size uygun bir günde ilişkiye girmeniz önerilir.Tüp bebek başvurabileceğiniz en son yoldur.

 

Soru: Ben endometriozis hastasıyım ve tüp bebek olacak haziranda ama fsh yüksek çıktı, 15.19. sizce bu bebeğe engel olur mu? Doktorum arı poleni tableti verdi onu kullanıyorum.Teşekkür ederim, bu arada yaşım 28, evliliğimin de ilk yılı.Eşimde problem yok, şansımız ne olabilir?
Cevap: FSH gerçekten yüksek onun sebebini araştırmalı ve tedavisini yaptırmalısınız.Çünkü gebeliğin izi engelleyecektir.

 

Tüp bebek tedavileri ile ilgili bu linkten bütün soru ve cevapları görebilirsiniz.

Tüp Bebek Tedavileri hasta soru ve doktor cevapları

 

 

Tüp Bebek Tedavileriniz için Çocuk İstiyorum Danışma formu ile bizimle iletişim kurabilir daha uygun koşullarda tedavi olabilirsiniz.

 
 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
BİR YORUM YAZ