lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Erkek kısırlığı genellikle hiçbir belirti göstermez

Erkek kısırlığı genellikle hiçbir belirti göstermez

Erkek kısırlığı genellikle hiçbir belirti göstermez

Erkek kısırlığı genellikle hiçbir belirti göstermez . Erkek kısırlığı düşünülenden daha sık görülüyor.
Eğer  eşiniz 35 yaş veya üzerinde ise, altı ay korunmasız cinsel ilişkide bulunmanıza rağmen hamilelik olmuyorsa, tedaviye başlamanız tavsiye edilir.  Genellikle, kadının bir jinekolog bir değerlendirmesi gerekir ama erkeğinde bu konuda doktor tarafından incelenmesi gereklidir . Kısırlık sorununda üç durum söz konusu olabilir.

  • Kısırlık sorunu çeken çiftlerin yaklaşık üçte birinde kadında sorun vardır .
  • Diğer üçte bir sorun erkekte tespit edilmektedir.
  • Hem kadın hem de erkekte kısırlık sorunu olabilir.

Kısırlıktaki erkek faktörünü tespit etmek için, sperm (semen ) analizi yapılır. Erkeğin bir üroloğa başvurarak gerekli sperm analizini yaptırması çoğu zaman büyük stres yaratır. Böyle bir durumda eşinizle konuşarak ona destek olmalısınız.

Erkek kısırlığı genellikle hiçbir belirti göstermez

Çoğu zaman, erkekte kısırlığı ortaya çıkaracak dışsal bir belirti olmaz. Hamile bırakamama, erkekte kısırlığın olabileceğinin ilk belirtisi olabilir.  Gayet sağlıklı görünen bir erkek kısır olabilir. Yani sanılanın aksine harika bir cinsel hayat ile erkek kısırlığının bir ilgisi yoktur.

Ancak, birkaç belirti ve risk faktörünü de göz ardı etmemek lazım. Bu belirtiler veya risk faktörlerinin bir kısmı ya da çoğu sizin için geçerliyse, çocuk sahibi olmaya çalışmadan önce bir üroloğa görünün.

Ayrıca, doğurganlığı etkileyebilecek yaygın olarak kullanılan bir dizi ilaç vardır. Eğer herhangi bir ilaç kullanıyorsanız bunun doğurganlığınız üzerindeki etkisini doktorunuza mutlaka danışmalısınız.

 Test yaptırmamanız tedavi ve çocuk sahibi olma şansınız azaltır.

Bir yıl boyunca çocuk sahibi olmaya çalışıp da olamadıkları halde, yardım almaları önerilmesine rağmen çiftlerin yardım almadıkları görülmüştür. Bu duruma erkeğin sperm analizi yaptırma konusundaki çekinme ve endişeleri ile kısırlık hakkındaki yanlış ve eksik bilgileri sebep olmaktadır. Daha önce  bir çocuğa sahip olmuş olan bazı çiftler kendilerinde bundan böyle kısırlıkla ilgili bir sorun olmayacağını düşünürler. Bu düşünce doğru değildir. Çocuk sahibi olunduktan sonra da kısır olunabilir, Buna ikincil kısırlık (sekonder infertilite) denir.

Çünkü, bazı kısırlık nedenleri zaman içinde daha da kötüye gider. Bu nedenler ne kadar çabuk tespit edilip değerlendirilirse tedavi şansı ve başarısı da o kadar yüksek olur. Kısırlık konusunda yalnızca kadının test yaptırması çiftlere zaman kaybettirebilir. Bu sebeple erkek de gerekli testleri kadınla aynı zamanda yaptırmalıdır.

Evde yapılan sperm analizi testlerinde hareketliliği ve kaliteyi ölçemezsiniz.

Semen analizi yaptırmak , birçok erkek tarafından gergin ve hoş olmayan bir durum olarak algılanır . Son yıllarda Türkiye de  evde sperm ölçüm aletleri satılmaya başlandı. Hastane stresi içinde olmak istemeyen beyler bu yolla daha rahat sonuç alacaklarını düşünmektedirler . Bu açıdan iyi bir durum ama bir çok konuda da size yeterli gelmeyecektir. Bu semen analizi testleri, taze sperm ile laboratuvar ortamında yapılan testlerle bir değildir.  Aslında, en iyi test sonucunu elde edebilmek için, alınan meni örneğinin bir saat içinde laboratuvarda olması gerekir.

Evde yapılan semen testlerinde, spermlerin tam anlamıyla değerlendirilmesi mümkün değildir. Sperm sayısı ve hacmi ölçülebilse bile, sperm hareketliliği ve sperm kalitesi evde yapılan testlerle ölçülemez. Spermler düzgün hareket edemiyorsa ya da şekilleri normal değilse, sperm sayısı çok olsa bile kısırlık olabilir.

Erkek kısırlığı genellikle hiçbir belirti göstermez. konusunu okuyanlar aşağıdaki konuları incelediler

Erkek Kısırlığı ile ilgili önemli bilgiler
Sperm analizleri
Sperm ve Morfoloji
Azosperm

Spermin yumurtayla birleşmesi ne kadar sürer?
Erkek kısırlığı hakkında doğru bildiğimiz yanlışlar
Sperm sayısını artırmak ve güçlendirmek için en iyi yiyecekler

Erkek kısırlığı ve başarılı uygulamalar
Genetik ve erkek kısırlığı
Erkek kısırlığı ve tüp bebek tedavileri

 

Erkek kısırlığı sorununuz varsa  Tüp bebek tedaviniz için Çocuk İstiyorum Formu ile bize ulaşabilirsiniz.
 
 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
BİR YORUM YAZ