Tüp Bebek  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Tüp Bebek Tedavisinde Rahme Çizik Atmak Başarıyı Artırır Mı?

Tüp Bebek Tedavisinde Rahme Çizik Atmak Başarıyı Artırır Mı?

Tüp Bebek Tedavisinde Rahme Çizik Atmak Başarıyı Artırır Mı?

Tüp Bebek Tedavisinde Rahme Çizik Atmak Başarıyı Artırır Mı? Son günlerde tüp bebek başarısını artırmak için bir çok yöntem konuşuluyor.Bunlardan biride rahime çizik atmak.Gerçekten başarıyı artırıyor mu? Neden böyle bir işleme gerek duyuluyor.? Bu soruların cevabını Kayseri Tüp Bebek Merkezinden Op.Dr.Özge İdem Karadağ ‘dan aldık.

Özge Hanım Tüp Bebek Tedavisinde Rahme Çizik Atmak Başarıyı Artırır Mı?

Evet .Rahim içine çizik atmak özellikle son yıllarda oldukça gündemde. Eğer ki özellikle tekrarlayan implantasyon dediğimiz embriyonun yerleşmemesi durumu olduysa örneğin çok güzel kaliteli embriyolar veriyoruz ama maalesef gebelik elde edemiyoruz.Bu gibi durumlarda  çeşitli araştırmalar yapılmış ve bilerek ve isteyerek rahmin içine küçük hasarlar verilme işlemi yapılmış.Aslında rahim içine çizik atma işlemi dediğimiz olay bu. Bu genellikle tedaviye başlamadan önceki ay ve hasta adetliyken rahmin içine küçük aynı endometrial biyopsi yöntemi gibi küçük pipet gibi aletlerle rahmin içine hasarlar veriliyor veya steteskop dediğimiz kamera yöntemi ile  rahimin içine girerek gene küçük çizikler atabiliyoruz.

Tüp Bebek Tedavisinde Rahme Çizik Atmak Başarıyı Artırır Mı?

Bu süreçte vücut bunu tamir etmeye çalışırken bazı medyatörler bazı hormonlar salgılıyor büyüme hormonu gibi iyileştirme hormonu gibi ve bunların embriyoyu  rahim içine yerleşmesini kolaylaştırdığı anlaşıldı.Bu yüzden bizde kliniğimizde özellikle uygun hastalarımızda bu işlemi uyguluyoruz. Kolay bir işlem hasta için  gerçekten canını yakan bir işlem değil gebelik oranlarını da artırdığı için öneriyoruz klinik olarak.

Çok teşekkür ederim.

Aliye Sibel Tuzcu

 

Bizi facebooktan da takip edebilirsiniz.

Tüp Bebek Tedavisinde Rahme Çizik Atmak Başarıyı Artırır Mı? konusunu okuyanlar aşağıdaki konuları da incelediler ;

 

 

Kayseri ve çevresinde tüp bebek tedavileriniz için Op.Dr.Özge İdem Karadağ Formu ile kendisine ve ÇİDER Derneğine ulaşabilir daha uygun koşullarda tedavi olabilirsiniz.

 
 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
BİR YORUM YAZ