lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Tüp Bebek öncesi Endoskopi ve Rahim filmi Histerosalpingografi nedir? Nasıl çekilir? Neler yapılması gerekir ?

Tüp Bebek öncesi Endoskopi ve Rahim filmi Histerosalpingografi nedir? Nasıl çekilir? Neler yapılması gerekir ?

Tüp bebek tedavisi öncesi  yapılan Endoskopi ve rahim filmi  Nedir?

Endoskopi , kapalı bir organın içini görmek demektir. Çok ince ışık kaynakları ve kameralarla neredeyse hiç kesmeden, çok küçük delikler açılarak karın içi (laparoskopi), rahim içi (histeroskopi), tüplerin içi (salpingoskopi) görülebilir. Endoskopik yöntemlerle üreme sistemi organlarının içi (endometrial kavite) veya karın içerisindeki kısımları (tüpler,yumurtalıklar) direk gözle incelenmektedir. Bu işlemler lokal ve genel aneztezi altında yapılabilir. Endoskopik olarak, kadın üreme organlarında kısırlık nedeni olabilecek bir hastalığın tanısı ve genellikle aynı anda tedavisi yapılabilir. Histerosalpingografide tubal tıkanıklık, üreme organlarının doğumsal şekil bozuklukları, yumurtalıkta kistler, karın içindeki yapışıklıklar, myom, polip gibi hastalıklarla ilgili görünüm varsa endoskopiyle kesin tanı ve aynı seansta tedavi yapılabilir.

Uygun vak’alarda yapışıkların ayrılması, tüplerin açılması, PCOS’da “ovarian drilling” ve endometriosis odaklarının yakılması laparoskopi sırasında yapılmaktadır.

Histerosalpingografi  (Rahim Filmi )yani kısaca HSG nedir ?

(HSG) veya Türkçe tanımıyla ilaçlı rahim ve tüp filmi jinekolojide rahim ağzı kanalının, rahim içinin ve Fallop tüplerinin yapısal ve işlevsel özelliklerini incelemede yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir.

Rahim içine verilen özel bir sıvı, bu yapıların yandaki röntgen filminde olduğu gibi görüntülenmesine olanak verir.

Rahim filmi hangi durumlarda çekilir ?

HSG genel olarak söylemek gerekirse rahim ağzı kanalındaki bir tıkanıklıktan, rahim içindeki bir yapı veya Fallop tüplerindeki bir tıkanıklıktan şüphelenildiğinde uygulanır . Daha da genişletilecek olursa HSG’nin temel kullanım alanları şu şekildedir:

  1. Gebe kalamama durumunun tıbbi değerlendirilmesi aşamasında tüplerin açık olup olmadığının belirlenmesinde;
  2. Rahim ağzına veya rahime uygulanan bir müdahale sonrasında (kürtaj gibi) adet kanamalarının kesilmesi durumunda rahimağzı kanalındaki muhtemel bir tıkanıklığın veya rahimiçindeki muhtemel bir yapışıklığın (Asherman sendromu) değerlendirilmesinde;
  3. Tekrarlayan düşüklerde rahimde doğumsal bir gelişim kusuru bulunup bulunmadığının belirlenmesinde;

Histerosalpingografi- HSG yani rahim filmi için nasıl hazırlanırsınız?

Bir gece önce ne tür yiyecekler yemelisiniz?

Histerosalpingografi uygulamasından önceki gece hasta ağır yiyecekler yememeli, çorba, salata türü hafif yiyecekler tercih edilmelidir. İşlemin yapılacağı günün sabahı hasta kesinlikle hiçbir şey yeyip içmemelidir. Bir gece evvelki barsak temizliği için ilaç (laksatif) alınmalıdır. Bağırsakların boş oluşu daha net görüntü elde edilmesini sağlar. Eğer hastanın kontrast maddeye karşı alerjisi olduğunu biliyorsa bunu doktoruna söylemelidir. Hasta işlemden hemen önce idrarını yapmalıdır. İşlem sırasında ağrı kesici ve kas gevşetici ilaçlarda hastanın durumuna göre uygulanır. Rahim filmi Histerosalpingografi; kısırlığın, ağır kanamaların, ağrılı adet görme (menstürasyonların ) ve adet görme düzensizliklerinin araştırılmasında kullanılır.

Rahim filmi hangi günlerde yapılmalıdır?
Bu yöntemin bir hastada uygulanabilmesi için, adetin bitiminden sonraki ilk hafta tercih edilmelidir. Özellikle 5-10. günlerde yapılmalıdır. Kanamanın olduğu ilk günün adetin birinci günü olduğu unutulmamalıdır.

Rahim filmi ve HSG öncesi  dönemde cinsel ilişki olabilir mi? 

Rahim filmi çekileceği zaman öncesi ve HSG  yapılacağı zaman bu dönem içinde hasta cinsel temasta bulunmamış olmalıdır.

 

 

Bu konuyu okuyanlar aşağıdaki konularıda incelediler

Rahim filmi ,Endometriozis tedavisi ,dondurulmuş embriyolar ,tüp bebek kilo aldırır mı 

Tüp bebek tedavilerinde rahim zarı kalınlığının (endometriumun) önemi

 

 

 

Tüp Bebek Tedavileriniz için Çocuk İstiyorum Danışma formu ile bizimle iletişim kurabilir daha uygun koşullarda tedavi olabilirsiniz.

 
 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 23 YORUM
BİR YORUM YAZ