Tüp Bebek  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Regl Adet dönemleri ne zaman uzun ne zaman kısa sürer ? Ara lekelenmeler neden olur ?

Regl Adet dönemleri ne zaman uzun ne zaman kısa sürer ? Ara lekelenmeler neden olur ?

Regl –Adet  dönemleri ve Kanama Ne Zaman Anormal Olarak Değerlendirilir?

Yirmibir günden kısa veya 35 günden uzun süren sikluslar anormal olarak değerlendirilir. Regl kanamasının çok fazla olduğu, uzun sürdüğü veya iki kanama arasında lekelenme ve kanama görüldüğü durumlarda hekime başvurulması gerekir. Hormonal değişiklikler, yumurtalık kistleri, rahim veya rahim ağzındaki polipler, endometrial hiperplazi yani rahim içini döşeyen tabakanın fazla büyümesi, myomlar ve daha nadir olarak da rahim kanseri bu tip düzensizliklere yol açabilir.

Adet – Regl dönemleri Hangi Durumlarda Uzun Sürer?

Bazı kadınlarda adet kanaması yılda sadece 3-4 kez olabilir. Stres, ağır egzersiz, ani kilo kaybı ve ağır diyetler, tiroid bezindeki bozukluklar menstrual siklusların uzamasına neden olabilir. Polikistik over sendromu (PCO) adı verilen kilo fazlalığı, aşırı tüylenme ve kanama düzensizliklerinin görüldüğü bu hastalıkta da menstrual sikluslar uzar. PCO vakalarında östrojen hormonunun fazla salınmasına bağlı olarak rahim kanseri gelişebileceğinden, bu vakaların hekime başvurarak tedavi görmesi gerekir

Adet – Regl dönemleri Hangi Durumlarda Kısa Sürer?

Stres, bazı egzersizler ve hayatınızdaki ani değişiklikler nedeni ile menstrual sikluslar 21 günden daha kısa sürebilir. Fazla sigara ve kahve içen kadınlarda da sikluslar kısa sürer. Kısa aralıklarla menstrual kanama anemiye (kansızlık) neden olabilir. Bu durumda hekime başvurarak hem bu kanama düzensizliğinin hem de kansızlığın tedavi edilmesi gerekir.

Adet – Regl Olmamasının Sebepleri Nelerdir?

Aktif cinsel hayatı olan kadınlarda adet kanamalarının gecikmesinin en sık görülen nedeni gebeliktir. Altı ay veya daha uzun süre menstrual kanama olmamasına amenore denir. Menstrual kanama olmadığı zaman ovulasyon da gerçekleşmez. Bu durum ani ve fazla kilo kayıplarından sonra, yaşam tarzındaki değişiklikler ve stres nedeni ile ortaya çıkabilir. Amenore kürtaj veya diğer cerrahi girişimler sonrasında rahim içinde oluşan yapışıklıklara bağlı olarak da görülebilir. Kırkbeş yaş üzerindeki kadınlarda ise menopoz öncesi dönemde menstrual kanamalar çok uzun aralıklarla gerçekleşebilir. Amenore vakalarında östrojen hormonunun azalmasına bağlı kemik kayıpları görülebileceğinden mutlaka hekime başvurulması gerekir.

İki Adet – Regl Dönemi Arasındaki Dönemde Niçin Lekelenme Olur?

Adetkanamasının bitiminden sonra ve gelecek menstrual kanama başlamadan önce olan kanamalar ara kanamalardır. Ara kanamalara hormonal düzensizlikler, myomlar, enfeksiyonlar, genital organ yaralanmaları, endometriozis hastalığı, kanserler ve bazı ilaçlar neden olur. Ara kanama mutlaka hekime başvurulmasını gerektiren bir durumdur.

Adet – Regl dönemleri  dışında Ara Kanamaların Nedeninin Tespit Edilebilmesi İçin Hangi İncelemeler Yapılmalıdır?

Jinekolojik muayene, Pap smear incelemesi (rahim ağzından alınan örneğin patolojik incelemesi), enfeksiyondan şüphelenilirse mikrobiyolojik inceleme , hormonal testler, kan sayımı ve gerekli görüldüğünde laparoskopi yapılmalıdır.

Adet – Regl dönemleri  dışında ara kanamaların Tedavisi Nedir?

Ara kanamaların tedavisi kanamaya neden olan probleme yöneliktir. Ara kanamaya neden olan problem zamanında teşhis ve tedavi edilmezse kan kaybına bağlı anemiye, kanamanın nedenine bağlı olarak infertilite ve kansere yol açabilir. Kansızlığın tedavi edilmesi için ilaç kullanılması gerekebilir. Genellikle progesteron içeren hormon preparatlarının kullanılması ile ara kanamalar önlenir. Kanamaya neden olan problemin de mutlaka tedavi edilmesi gerekir.

 

 

Tüp bebek tedavileriniz için Doç.Dr. Şahin Zeteroğlu Doktor formu ile bize ulaşabilir daha uygun koşullarda tedavi olabilirsiniz.

 
 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ