lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Erkek her yaşta baba olabilir mi?

Erkek her yaşta baba olabilir mi?

Erkek her yaşta baba olabilir mi?

Erkek her yaşta baba olabilir mi? Yaşı, erkeğin doğurganlığını etkiler mi? Kaç yaşına kadar bebek sahibi olabilir ?  Erkeğin yaşı ile doğurganlık verimliliği arasında bir ilişki var mı? Eğer, kadının yaşında ve doğurganlığında bir sıkıntı yoksa erkeğin yaşı fark eder mi?  Yaş, erkeklerde kısırlığı etkiler mi? sorularına cevap aradık. Yurt dışında yapılan araştırmaları sizin için derledik.

Erkek her yaşta baba olabilir mi ?

Erkek infertilitesi ve yaşı üzerine yapılan çalışmalar çok bilinmese de, bu konuyla ilgili epeyce çalışma vardır.

İsrail’de Soroka Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma çalışmasında, normal erkeklerde sperm kalitesine bakıldı.ve erkeklerin yaşları, sperm ve semen kaliteleri karşılaştırıldı.

Bu çalışmada, meni analizi yapılırken, erkeklerin seks yapma sıklıklarını da bakıldı. Çünkü, cinsel perhizin, sperm kalitesi üzerinde bir etkisi de araştırılmaktadır.

Yaş ile sperm hareketliliği ilişkisi

Çalışmada, genel olarak meni miktarının 30-35 yaş aralığındaki erkeklerde zirve yaptığı tespit edilmiştir.

Sperm hareketliliği karşılaştırıldığında , en hareketli dönemin, 25 yaşından önce olduğu, bunu 30-35 yaş arası erkeklerin izlediği görüldü. 55 yaş ve üzeri erkeklerde ise en düşük oran tespit edildi. Karşılaştırıldığında 55 yaş ve üzeri erkeklerde sperm hareketliliğinin %54 oranında azalmış olduğu bulundu.

Erkek her yaşta baba olabilir mi? Bu çalışma ayrıca göstermiştir ki, yaşlı erkekler daha az seks yaptıkları halde, sperm kaliteleri daha yüksek çıkmamıştır. Yani bu durumun sorumlusu cinsel perhiz olamaz.

Erkek Yaşı ile Spermin Genetik Kalitesi arasındaki ilişki

Yaş, sperm kalitesini etkilediği gibi, spermin genetik kalitesini de etkiler. Lawrence Livermore Ulusal Laboratuvarı (LLNL) ve Berkeley’deki California Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmada, araştırmacılar, muhtemelen kısır olma riski veya durumu olan erkeklerin sperm artışlarında, genetik kusurlu spermler keşfettiler.

Bilim insanlarına göre, kısırlık riski sadece yaşlı erkeklere özgü bir şey olmamakla beraber, yaşlı erkelerin genetik sorunları çocuklarına aktarma olasılıkları daha yüksektir.

Erkek her yaşta baba olabilir mi? Yaşın tüp bebek tedavisindeki etkisi

İsrail’de Rishon LeZion de Assuta Tıp Merkezi yapılan bir başka çalışmada, araştırmacılar erkeğin yaşı ile tüp bebek tedavisi  arasında bağlantı olduğu bulundu. Donör yumurta kullanılsa bile başarı oranlarını etkilediği görülmüştür.

Düşük over -yumurta rezervli  40 yaş üstü kadınlarda donör yumurta kullanılması genellikle tüp bebek tedavisinin başarı şansını artırır. Peki, erkeğin yaşı fark yaratır mı?

Bu araştırmada tüp bebek tedavisi sonucu embriyolara ve bu tedavide başarısız olan çiftlerde sperm karşılaştırması yapılmıştır. Tüm çiftlerde donör yumurta kullanıldığından, anne adayının yaşı önemli değildi.

40 yaşına kadar, yaşın önemli bir etkiye sahip olmadığı görülmüştür. 40 yaşından sonra ise, meni kalitesinin azalması sebebiyle, IVF tedavisinin başarı şansı azalmıştır. Gebe kalan gruptaki embriyolar için spermlerin,  gebe kalamayan gruptaki spermlerden daha kaliteli olduğu görülmüştür.

 Sonuç :

Kadın yaşlandıkça, doğurganlığı azalır, bu zaten bilinen bir gerçektir. Ancak, çalışmalar, yaşın, erkeklerin doğurganlıkları üzerinde de etkisi olduğunu göstermektedir. Çocuk sahibi olabilmek için, hem kadının hem de erkeğin biyolojik saatleri önemlidir.

 

Erkek her yaşta baba olabilir mi ? konusunu okuyanlar aşağıdaki konuları da incelediler ;

Spermin yapısı ve erken boşalmayı önlemek için bitkisel tedavi
Tüp Bebek Tedavisinde beslenme nasıl olmalıdır?
Tüp Bebek Tedavi Öncesinde Hangi Vitaminler Önerilir?
Beslenme Şeklinizi Değiştirmek Doğurganlığınızı Artırabilir.
Tüp bebek tedavisi için Multivitamin alarak şansı artırılabilirsiniz.
Tüp bebek tedavileri öncesi beslenmede alınan doğal vitaminler
Kolay hamile kalmak için nasıl beslenmelisiniz

 

Tüp bebek tedavisine destek haftalık yardımcı menü örneği
Tüp bebek tedavisi öncesi beslenme örnek tarifler
Tüp bebek tedavileri beslenme Omega 3 ün yararları
Tüp bebek tedavisi öncesi beslenme vitaminler
Tüp bebek tedavisi öncesi beslenme Vücudumuzun ihtiyacı mineraller
Erkeklerin kısırlığı önleme içinde beslenme diyeti gereklidir

Sperm ve Morfoloji ilişkisi makaleler

 

Bizi takip edebileceğiniz sosyal medya sayfaları

Bu linkten Facebook  Çocuk İstiyorum sayfamıza erişebilirsiniz.
Bizi instagramda   @ciderdernek  hesabından takip edebilirsiniz. Yoğun olarak orada paylaşım  ve canlı yayınlar yapılmaktadır.

Youtube Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği sayfamızda 140 ın üstünde tüp bebek bilgilendirme videosu bulunmaktadır.

Twitterda  @tupbebekdernegi sayfamızı da kullanabilirsiniz.

 

Çocuk Sahibi olmak için Çocuk İstiyorum Formu ile bize ulaşabilirsiniz. .

 
 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
BİR YORUM YAZ