lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Rahimde sıvı gözükmesi, kansızlık ve demir eksikliği, dondurulmuş embriyolar. İkiz Gebelik Beslenmesi Op.Dr.Özge İdem Karadağ

Rahimde sıvı gözükmesi, kansızlık ve demir eksikliği, dondurulmuş embriyolar. İkiz Gebelik Beslenmesi Op.Dr.Özge İdem Karadağ

Facebook Tüp Bebek Tedavileri Grubumuzun sorularını bu hafta Kayseri Acıbadem Tüp Bebek Merkezi Başkanı Op.Dr.Özge İdem Karadağ cevapladı.
Rahimde sıvı görülmesi kistten olabilir mi , tüp tıkanıklığından mı.? Sebebi ne olabilir.? Bu sıvı gebeliğe engel mi ?  Histereskopi bu soruna çözüm olur mu?
Tüp tıkanıklığının sebebi sıvı birikmesinden kaynaklanıyor olabilir, sıvı birikme nedenleri arasında kist de sayılabilir. Bu durum gebelik oluşmasına engel oluşturabilir. Histereskopi yada Rahim filmi çektirmekte fayda var.


Tüp bebek tutunmasında kansızlık ve demir eksikliğinin ne gibi bir etkisi var..?
Demir eksikliği olan kadınlar, hamile kalmadan önce tedavi olduklarında hamilelik süresince daha az sorun yaşamaktadırlar. Hamilelikte “kan yapıcı” yani demirden zengin gıdaların tüketilmesi ve demir ilaçlarının doktor kontrolünde kullanımı önemlidir.


Polikistik overim var 38 yasindayim polikistioverden dolayı yumurta sayım yüksek midir AMH testi
yaptırmama gerek var mı?
 AMH değerinizi bilmekte fayda var .

 

Tüp bebekte kimyasal gebeliğin nedeni nedir?
Tüp bebek tedavisi sonrasında ya da normal süreç sonucu oluşan kimyasal gebeliğin nedenleri arasında fark yoktur. Yumurtaların gerektiği gibi sağlıklı bir şekilde döllenmemesinden kaynaklanır.

 

Rahim ağzı yarası dondurulursa rahim yetmezliği yapar mi ?
Rahim ağzı yarası donduurlursa rahim yetmezliği yapmaz

 

 Çikolata kisti gebeliğe engel mi ? 2 aşılama 1 tüp bebek de negatif sonuç aldım onunla ilgisi olabilir mi?
Çikolata kisti
gebe kalamamanıza engel olabilir, muayene olmanızda fayda var. Gebe kalamamanızın nedenleri arasında yer alabilir fakat muayene etmeden bu neden olmuştur demek yanlış olur.

 

Ben 15 yıldır evliyim eşimde herhangi bir problem yok her şeyi normal benim tüplerim kapalı bu sebepten çocuğumuz olmadı .Şimdi tüp bebek yaptırdık sorun yalnızca benim tüpümün kapalı olması. Sizce benim tüp bebeğimin sonucu pozitif olma şansı nedir ?
Sorun sadece tüplerin tıkalı olması is evet daha önce gebelik yaşadıysanız şansınız oldukça yüksek fakat hormone değerlerinizi görmemiz gerekli.

 

Gebeliğin ilk haftalarında idrarda protein kaçağı neden olur ? Tedavisi nedir ?
İdrar yolu enfeksiyonundan, gebelik zehirlenmesine kadar birçok nedeni olabilir. Eğer böyle bir şüphe varsa 24 saat idrarda protein testi yapılıp neden ortaya çıkarılarak tedavi edilebilir.

 

 Dondurulmuş Embriyo süreci nasıl ilerliyor tedaviyi kısaca anlatabilir misiniz ?
 Dondurulan embriyolarınız transfer edilmeden önce rahim duvarı kalınlaştırılması kontrollü bir şekilde yapıldıktan sonra uygun kalınlığa erişince çözülen embryolar transfer edilir.

 

 Tüp bebekte ikiz gebelikte beslenme sorunu yaşayanlar ne yapmalı?
15 haftalığım halen protein,meyve her seyi yiyemiyorum.Magnezyum,kalsiyum,demir gibi ek ilaçlar ne zaman kullanılmaya başlanıyor?
 Çoğul gebelik yaşayan hamile kadıların günlük kalori ihtiyacı tekli gebelik yaşayanlara göre daha fazladır. Normalde tekli gebeliklerde günlük kalori ihtiyacı 300 kalori artar. Bu ikiz gebeliklerde 2 katına yani 600 kaloriye çıkar. İkiz gebelik yaşayan hamile kadınların günlük olarak fazladan 600 kalori daha almaları gerekir. Bu da günlük olarak ortalama 2,800 kaloriye denk gelmektedir. Gebelikte doğum öncesi vitamini olarak adlandırılan vitamin ve minerallerden almak önemlidir. Fakat ikiz ve üçüz gibi çoğul gebeliklerde özel olarak bir ihtiyaç yoktur. Sadece standart doğum öncesi vitaminleri almak yeterlidir.
Gebelik döneminde en önemli vitamin ve mineraller folik asit, demir ve kalsiyumdur. Hekim hamile kadının kendi özel durumuna göre farklı bir marka ve doz önerisinde bulanabilir.Çoğul gebeliklerde anne adaylarının demir eksikliği riski de artar. Buna bağlı olarak gelişen kansızlık riski de artar. Hekim kandaki demir düzeyini düzenli olarak ölçecektir. Eğer demir eksikliği varsa hekim ekstra demir desteği tavsiye edebilir.

 

 Kadın inferlite paneli testi hangi durumlarda yapılır? 
1 yıllık korunmasız ilişkiye ragmen gebe kalamama durumunda adetin 2. Yada 3. Günü yapılır.

 

Biesteron kullanmak yumurta rezervi ve kalitesini arttırır mı kullanmanın riski var mı?
Kanıtlanmış herhangi bir faydası kesinlik kazanmış olmasada kullanmanın da zararı yoktur.

 

Fmf hastaların gebe kalması bebek için problem olur mu ? Ve kolsini bırakmak gerekir mi?
Bırakmaya gerek yoktur, fmf hastalarının gebe kalması durumunda gebelik sürecince atak genellikle olmaz, bebek için de zararı olmaz.

Çok teşekkür ederiz Op.Dr.Özge İdem Karadayı

 

 

 

Bu konuyu okuyanlar aşağıdaki konularıda incelediler

Tüp bebek tedavisi tahlilleri ve testler

Tüp Bebek Tedavisi sonrası İkiz Hamilelik belirtileri

Kalıtsal genetik hastalıkların bebeğe geçmemesi için çalışmalar

Hamileliğin ilk aylarında beslenme

Kimyasal Gebelik  Molar Gebelik nedir belirtileri ve tedavisi

 

Tüp Bebek Tedavileriniz için Op.Dr.Özge İdem Karadağ Doktor Danışma Formu ile kendisi ile iletişim kurabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
BİR YORUM YAZ