lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

MYOM ve Tüp Bebek Tedavileri

MYOM ve Tüp Bebek Tedavileri

MYOM ve Tüp Bebek Tedavileri

MY OM ve Tüp Bebek Tedavileri ilgili her türlü bilgiyi burada bulabilirsiniz. Sormak istediğiniz, burada bulamadığınız bir bilgi olursa lütfen makalenin altındaki Çocuk İstiyorum Formu ile bize ulaşın. 

MYOM NEDİR?

Myomlar rahim ve rahim ağzında görülen normal dışı düz kas dokusu büyümeleridir. Myomlar rahimde, myometrium adı verilen kas tabakasında bulunan düz kas hücrelerinin anormal büyümesi ile oluşur. Çoğu zaman birden fazla sayıda myom gelişir.

Myom ne sıklıkta ve kimlerde görülür ?

Myomlar her dört kadından birinde görülür. Genellikle 30-40 yaşlarında görülen myomlar, menopoz sonrasında küçülür. Kırk yaşın üzerindeki kadınların %40’ında myom vardır ve myomu olan kadınların yaklaşık %75’i myomu olduğunun farkında değildir.

Myom neden oluşur ?

Artmış Östrojen Düzeyi; myomların kesin nedeni bilinmemekle beraber östrojenin (kadınlık hormonu) myomların büyümesine yol açtığı düşünülmektedir. Hamileik  sırasında salınan östrojen miktarı arttığından bu dönemde myomlar büyür. Menopoz döneminde ise östrojen düzeyi azalır ve myomlar küçülür.
Kalıtım; ailesinde özellikle annesi, kız kardeşi veya anneannesinde myom olan kişilerde myom gelişme olasılığı fazladır.

Myomlar ne hızla büyür ? 

Genellikle çok yavaş büyüyen myomlar hamilelik döneminde ve östrojen içeren hormon tedavisi gören kadınlarda hızlı büyür.

Doğum kontrol hapları myomlara neden olur mu? 

Eskİden doğum kontrol haplarının, östrojen ve progesteron içerdiği için myomlara neden oldukları düşünülmekteydi. Fakat yapılan çalışmalarda myom oluşma riski açısından doğum kontrol hapları kullanan ve kullanmayan kadınlar arasında hiçbir fark bulunamamıştır.

Myomların değişik tipleri var mıdır? 

Myomlar genellikle rahimde nadiren de rahim ağzında görülür. Myomlar rahimde yerleşmiş oldukları tabakaya göre tiplere ayrılır:
Subseröz myomlar; rahmin dış tabakasında yerleşmiş
İntramural myomlar; rahmin orta tabakasında yerleşmiş
Submüköz myomlar; rahmin iç tabakasında yerleşmiş
Saplı myomlar; rahmin dışına doğru büyüyen
Parazitik myomlar; karın içinde rahim dışında yerleşmiş myomlardır.

Myomların bulguları nelerdir ? 

Birçok myom hiçbir bulgu vermez. Myomların yol açtığı yakınmalar myomların büyüklüğü, yerleşim yerleri ve sayısına göre değişir. Myomların en sık yol açtığı yakınmalar:

  • Kasık ve karın ağrısı.
  • Kasıkta ve karında dolgunluk ve basınç hissi.
  • Cinsel ilişki sırasında ağrı.
  • Fazla ve uzun süren menstruasyon(adet kanaması); büyük myomlar rahim içinde menstruasyon ile dökülen yüzeyi arttırarak bu yakınmaya yol açar.
  • Ara kanamalar; myomların endometriuma (rahmin iç tabakasına) bası yapmasından dolayı menstrual kanamalar arasında anormal kanamalar görülür.
  • Baskıya bağlı yakınmalar; büyük myomlar mesane (idrar torbası), üreter (idrar kanalı) ve rektum (kalın barsağın son kısmı) gibi organlara bası yaparak çeşitli yakınmalara neden olur. Azalan mesane kapasitesine bağlı olarak sık sık idrara çıkma ihtiyacı hissedilir. Eğer myoma bağlı bası düzeltilmezse böbrekler zarar görebilir. Rahmin alt bölgesindeki myomlar kalın barsaklar ve rektuma bası yapar. Buna bağlı barsak hareketleri güçleşir, kabızlık ve hemoroidler (basur) oluşabilir.

Myomlar ani ağrıya enden olabilir mi? 

Myomlar büyüyebilmek için kanlanmaya ve oksijene ihtiyaç duyar. Ani büyüyen myomlar iyi kanlanamadığı ve oksijen ihtiyacı karşılanamadığında hücre ölümü gerçekleşir ve myomlar dejenere olur. Bu sırada ortaya çıkan kimyasallar ağrıya neden olur Bu sırada ortaya çıkan kimyasallar ağrıya neden olur.

Myomlar kısırlığa neden olur mu? 

Rahİm içinde bulunan myomlar infertiliteye (kısırlığa) neden olabilir. Çocuk sahibi olamayan vakaların %2-3’ünde infertilite nedeni myomlardır. Myomlar endometriumda değişikliklere neden olarak döllenen yumurtanın rahme tutunmasını engelleyebilir. Bunun ötesinde Fallop tüplerine (yumurtalık kanallarına) bası yaparak spermin yumurtaya erişmesini ve döllenmeyi engeller. Myomlar çıkartıldıktan sonra  tedavi yada tüp bebek tedavilerinde elde edilen gebelik oranları, hasta yaşı ve gebeliğe engel olan diğer nedenlerin bulunmasına bağlı olmakla beraber genellikle yüksektir.

Myomlar düşüğe neden olur mu? 

Myomu olan kadınlarda düşük görülme ihtimali %40 gibi yüksek oranlara ulaşabilir. Endometrial doku ve rahmin kanlanmasındaki bozukluklar erken dönemde düşüklere neden olur.Hamilelik döneminde artan östrojenin etkisi ile myomlar büyür, rahimdeki yerleşim ve büyüklüklerine göre bebeğin ve plasentanın (bebeğin eşi) gelişmesini engelleyerek düşüklere yol açar. Myomlar hamileliğin  ilerleyen dönemlerinde de erken doğuma yol açabilir. Myomların cerrahi ile çıkartılmasından sonra myoma bağlı düşük yapan hastaların %80’i sağlıklı çocuk sahibi olabilir.

Myom varlığında doğum şekli sezeryan mı olmalı ? 

Myom, nadiren hamilelik  sırasında rahim ağzına yakın bölgeye doğru büyüyerek bebeğin normal doğum sırasında geçişini engelleyebilir. Bu durum gebelikte bebeğin gelişimini olumsuz etkilemez ve ultrason ile doğumdan önce teşhis edilebilir. Bu gebelerde sezaryen ile doğum yapılması kaçınılmazdır. Sezaryen sırasında myomun çıkartılması aşırı kanama riskinden dolayı önerilmez.

Myom ameliyatından sonra doğum şekli ne olmalıdır? 

Ameliyatla rahim duvarının tüm kalınlığını kaplayan bir myom çıkartıldıysa veya ameliyat sonrası rahimdeki yara iyileşmesi kesin değilse takip eden doğumun sezaryen ile yapılması önerilir.

Myomlar kanserleşebilir mi? 

Myomu olan hastalarda kanser gelişme riski (1/10000) onbinde birdir. Özellikle menopozdan sonra myomlarda ani büyüme görülmesi kanser şüphesini doğurur. Böyle durumlarda rahim çıkartılmalıdır.

Hızlı büyüyen myom kanser anlamına gelir mi? 

Myomlar genel olarak iyi huylu tümörlerdir. Leiomyosarkom olarak adlandırılan kötü huylu myomlar oldukça nadir görülür. Ameliyat edilen her bin myom vakasının sadece ikisi leiomyosarkom olarak teşhis edilir. Leiomyosarkomlar çoğunlukla 50-60 yaşları arasındaki kadınlarda görülür. Hızlı büyüyen myomlar üç-altı aylık aralıklarla kontrol edilmeli ve yakınmalara neden olduğunda ameliyat ile çıkartılmalıdır. Menopozdan sonra saptanan ve hızlı büyüyen myomlar mutlaka çıkartılmalıdır.

Myom ile kist arasındaki fark nedir ? 

Myom düz kas hücrelerinin bir araya geldiği çoğunlukla rahmin içinde veya çevresinde bulunan katı tümörlerdir. Kist ise yumurtalık içinde içi sıvı dolu keselerdir. Her ikisi de iyi huyludur.

Myomlar nasıl teşhis edilir ? 

Basit jinekolojik muayene ile myomların tanısı konulabilir. Myomlar erken dönemdeki gebelik, yumurtalık ve barsak tümörleri ile karışabildiğinden hastalara mutlaka detaylı inceleme yapılmalıdır. Myomların tanısında aşağıdaki yöntemler kullanılır:

Ultrason yüksek frekanstaki ses dalgalarını kullanarak üreme organlarının görüntülenmesini sağlar. Myomlar 1 cm’den küçük veya çok büyük ise ultrason ile inceleme sağlıklı sonuç vermeyebilir.

Bilgisayarlı Tomografi ile rahmin üç boyutlu görüntüsü elde edilir, myomların tanısında bu yönteme genellikle gerek duyulmaz.

Magnetik Rezonans myomların tanısında nadiren başvurulan bir yöntemdir. Bu işlem myomun büyüklüğü ve yeri hakkında fikir verir.

Histerosalpingografi (HSG-rahim filmi) adı verilen inceleme ile rahim ve fallop tüplerine özel bir boya verilerek bu yapılar değerlendirilir. Rahim ve tüplerdeki anormalliklerin tanısına imkan veren bu yöntem ile myomların da tanısı konur.

Diagnostik Histeroskopi incelemesinde histeroskop olarak adlandırılan teleskopik bir cihaz ile rahim içi değerlendirilir. Lokal anestezi altında uygulanabilen bu yöntem ile aynı zamanda myomlar çıkartılabilir.

Diagnostik Laparoskopi ile myomların tanısı konur ve tedavisi yapılabilir. Laparoskop olarak adlandırılan teleskopik bir cihaz ile karından girilerek üreme organları değerlendirilir. Genel anestezi altında yapılan işlem esnasında histeroskopi de uygulanabilir.
 

Myomlar nasıl tedavi edilir  ?

Düzenli Takip; tüm myomların cerrahi ile çıkartılmasına gerek yoktur. Ağrı, basınç hissi, düzensiz ve aşırı kanama yakınmaları olmayan hastaların düzenli kontrolleri yapılarak myom boyutları takip edilir. İleride gebelik düşünen hastalar veya menopoza girecek hastalar bu şekilde takip edilir.

Cerrahi; yakınmalara yol açan ve hızlı büyüyen myomlar cerrahi olarak çıkartılmalıdır. Rahim bırakılarak sadece myomların çıkartıldığı ameliyatlara myomektomi denir. Myomun yeri ve büyüklüğü cerrahi işlemin tipini belirler.

Cerrahi Histeroskopi; rahimde yerleşen myomlar cerrahi histeroskopi ile çıkartılabilir. Rahme yerleştirilen histeroskop ile sadece rahim içinde bulunan myomlar çıkartılabilir. İşlem basittir ve komplikasyon nadir görülür.

Cerrahi Laparoskopi; cerrahi laparoskopi rahmin dış duvarında yerleşen myomların çıkartılması için uygulanabilir. İnce bir kesiden laparoskop ile karın içine girilir ve myomlar çıkartılır. Hastalar genellikle bir, iki gün içinde iyileşir.

Laparatomi; myomlar çok büyük veya çok sayıda ise diğer yöntemlere göre daha büyük bir girişim olan laparatomi uygulanabilir. Hastanın cerrahiden sonra iyileşmesi dört ila altı haftayı bulur. Laparotomi geçiren hastalar ileride doğum yaparlarsa sezeryan yapılması gerekebilir.

Myom ameliyatlarının riskleri nelerdir? 

Myomektomi sırasında dikkat edilmesi gerekenler, kanamanın minimal düzeyde olması ve ileride infertiliteye yol açabilecek yapışıklıkların oluşmamasıdır. Myomektomi sonrasında bazı hastalarda tekrar myom oluşabilir ve ilerki yıllarda histerektomi yapılması gerekebilir.

Myom nedeni ile rahimin alınması gerekir mi? 

Hızlı büyüyen ve yakınmalara yol açan myomları olan ve ileride gebelik düşünmeyen hastalara histerektomi yapılabilir.

Myomların ilaçla tedavisi mümkün müdür  ?

GnRH analogları (GnRH-a) olarak adlandırılan hormonlar östrojen ve progesteron üretimini tamamen durdurarak hastayı menopoz tablosuna sokar. Bu durum myomların küçülmesine neden olur. Üç aylık bir tedaviden sonra birçok myomun boyutları küçülür. GnRH analogları altı aydan daha uzun süre kullanıldığında menopozda görülen sıcak basması, vajinal kuruluk gibi yakınmalara ve osteoporoza (kemik erimesi) neden olur. İlaç bırakıldığında ise küçülen myomlar tekrar eski boyutlarına ulaşır. Bu nedenle bu ilaçlar çoğunlukla ameliyata hazırlık amacı ile kullanılır, ilaçlarla myomların küçültülmesi ameliyatı kolaylaştırır ve kan kaybını azaltır.

Myom tedavisinde Progesteron Hormonu kullanılabilir mi?

Progesteron myom tedavisinde kullanılan ilk ilaçlardan biridir. Östrojenin vücuttaki etkilerini dengeleyen bir hormon olan progesteron, östrojen etkisi ile büyüdüğü bilinen myomların tedavisinde kullanılmıştır. Progesteronun kullanıldığı vakalarda düşünülenin aksine progesteronun da myomları büyüttüğü görülmüştür. Günümüzde myomların tedavisinde progesteronun yeri yoktur.

Myomlar dondurularak tedavi edilebilir mi? 

Myom üzerine özel bir prob ile ulaşılarak -196 C soğukluktaki bir sıvı nitrojen kaynağı ile myomlar dondurulur ve canlılıklarına son verilerek küçülmeleri sağlanır. Bu konuda yapılan çalışmalar halen devam etmektedir.

UTERİN ARTER EMBOLİZASYONU Nedir , Riskleri nelerdir.?

Bu tedavi myom ameliyatlarına alternatif bir tedavidir. Rahmi besleyen damarlardaki kan akımı engellenerek myomların küçülmesi sağlanır. Bu metodun üreme sağlığına olan etkisi tartışmalıdır.

Myomlar için cerrahi müdahale ne zaman kaçınılmazdır ?

Cerrahi müdahalenin kaçınılmaz olduğu üç temel durum vardır. Bunlar myomun kontrol edilemeyen kanamalara ve idrar yollarına bası nedeni ile böbrek hasarına neden olması ile kanser şüphesinin olduğu vakalardır.

Myomlar  vücudun başka kısımlarına doğru hareket ederler mi? 

Myomlar çoğunlukla direkt olarak rahmin içine veya dışına doğru büyürler. Vücudun başka bölümüne hareket etmezler. Paraziter myom olarak adlandırılan tipler ise rahme ince bir bağ ile bağlıdır, bazen bu bağ kopar ve myom karın içinde serbest olarak hareket edebilir.

Myomun rahim ağzından vajinaya doğru büyümesi mümkün müdür.?  

Çok nadir olmakla birlikte myomun rahimden orijin alarak rahim ağzından dışarı doğru büyümesi mümkündür. Bu durumda rahim korunarak cerrahi işlem ile myom çıkartılır.

 Büyük myomlar cerrahi olarak nasıl çıkartılır ?

Cerrahi yaklaşım myomun büyüklüğüne, yerleşimine ve cerrahın tercihine bağlıdır. Ameliyat sonrası iyileşme yine bu bahsedilen parametrelere bağlı olarak değişir. Günümüzde çoğunlukla myomlar laparoskopik ve histeroskopik ameliyatlar (kansız, bıçaksız ameliyatlar) ile çıkartılmaktadır. Böylelikle hastanın hem ameliyat hem de ameliyat sonrası hastanede kalış ve günlük yaşantısına geri dönüş süresi kısalmakta, fiziksel stresi azalmaktadır.

 

Bizi instagram ve facebooktan da takip edin

..

Bu konuyu okuyanlar aşağıdaki konularıda incelediler.

 

Myomların östrojen hormonu ile yakından ilgisi var mı?

Tüp bebek tedavisi myom yada kist olduğunda da uygulanabilir mi?  

Myomlar aldırılmalı mı? Hamileliği Etkiler mi?

Tüp bebekte ideal rahim kalınlığı, Yüksek E2 , Myom Ameliyatı ,Prolaktin Sorunları.Yrd.Doç.Dr.Turgut Aydın

Tüp Bebek Tedavileri ve Myomlar

Myomların Kısırlığa Etkisi

Myom Ameliyatları

Myomların Tedavisi

Myomlar Nedir Neden Olur?

Myom embolizasyonu nedir belirtileri nelerdir

Çocuk isteğiniz ve aynı zamanda myomunuz mu var?

Tüp bebek tedavileri ve MYOM

 

Tüp bebek tedavileriniz için Çocuk İstiyorum Formu ile bize ulaşabilir daha uygun koşullarda tedavi olabilirsiniz.

 
 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
BİR YORUM YAZ