lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Beyler Tüp Bebek tedavisinden önce kendinizi kontrol ettiniz mi ? İşte yapılması gerekenler.

Beyler Tüp Bebek tedavisinden önce kendinizi kontrol ettiniz mi ? İşte yapılması gerekenler.

Erkeklerin tüp bebek tedavisi öncesi dikkat etmesi gereken konular

  1. Tüp bebek tedavisinden  önceki son iki ay içinde ateşinizin 39C’yi geçtiği herhangi bir ateşli hastalık geçirdiyseniz lütfen bu konuda doktorunuzu uyarınız. Çünkü bu tip ateşli hastalıklar erkek üreme hücresi olan sperm’lerin kalitesini olumsuz yönde etkileyerek dolayısıyla tedavi şansını da azaltmaktadır.

 

  1. Cinsel bölgenizde herhangi bir iltihabi veya benzeri hastalık daha önceden geçirmiş veya halen geçirmekte iseniz lütfen doktorunuzu bu konuda uyarınız. Bilhassa “HERPES” enfeksiyonu yani halk arasında “UÇUK” adı verilen enfeksiyonu geçirdiyseniz bunu mutlaka belirtiniz.

 

  1. Eğer  spor yapıyorsanız ağır idmanları terk edin ve bilhassa son üç ay içinde haftada 30 km’den daha fazla koşu yapmayınız.

 

  1. Sıkı iç çamaşırı giymeyiniz. En azından tüp bebek tedavisine başlamadan  3 ay içinde hiç kullanmayınız . Çünkü bu çamaşırlar bilhassa erkeklerde erkek yumurtalarının yani testislerin vücuda daha fazla yaklaşmasını sağlamak suretiyle bu organların ısılarının 1 oC kadar daha artmasına neden olur. Bu ısınma erkek üreme hücresi olan sperm’lerin yaşamlarını ve gelişimlerini olumsuz yönde etkiler.

 

  1. Son üç ay içinde kesinlikle içki, sigara ve benzer zararlı alışkanlıklarınızı hiçbir taviz vermeksizin terk edin. Bebek olunca onun olmadığı bir ortamda isterseniz  içebilirsiniz. Ama bunun bile bebeğinizin sağlığı tehlikeye atacağını unutmayın ..Eğer ilaç kullanıyorsanız ne ilaç kullandığınızı ve ne amaçla kullandığınızı belirterek tüp bebek doktorunuzun önerisini alınız.

 

  1. Tüp bebek tedavisi öncesi son 3 ayda beslenmenize sonsuz özen gösterin. Şu anda ilişki sırasında kullanılan spermler 3 ay önceden oluşmaya başlıyor . Bol sebze meyve balık ve düzenli olarak protein almaya özen gösterin. Spermin içindeki ana maddeler ,Çinko,selenyum, magnezyum, çinko içeren  multivitamin kullanın. Tedaviye 3 gün kala  spermleriniz için verilen her şey boşunadır.

 

  1. Size tedavi sırasında tüp bebek uygulamasının olacağı yani sperm alınacak tarih belirtilecektir. Bu tarihten önceki üç gün içinde kesinlikle cinsel ilişkide bulunmayınız.

 

  1. Aynı bağlamda dikkat edilecek bir noktada tüp bebek uygulama tarihinden önceki yedi gün içinde mutlaka en az bir kez cinsel ilişkide bulunmak suretiyle boşalmanızın sizin erkek hücreleriniz olan sperm’lerin kalitesini olumlu yönde etkileyeceğidir. Yine uygulama sonrası on gün içinde cinsel ilişkide bulunmayınız.

 

  1. Tüp bebek tedavisi son üç ay içinde sıcak banyo ve sauna’dan kaçının. Bu sayede erkek üreme hücreleriniz olan sperm’lerin kalitesi olumlu yönde etkilenecektir.

 

Hamilelik ve Tüp bebek öncesi beslenme Uzmanı Dr.Murat Berksoy’a bu  form ile ulaşabilirsiniz.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
BİR YORUM YAZ