lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Adet sancısı ve krampları nedir ? Neden olur? Tedavisi

Adet sancısı ve krampları nedir ? Neden olur? Tedavisi

Adet kramları nedir ?

Dismenore  : Dismenore menstrual krampların tıbbi adıdır. Primer dismenore kadınların %50’sinden fazlasında görülen kramplardır, bu kramplar genellikle Adet Kanamasının başlamasıyla ortaya çıkar. Primer dismenorede ağrıya neden olan herhangi bir jinekolojik problem yoktur. Bu ağrılar yaş ilerledikçe ve doğum sonrasında azalır. Sekonder dismenore ise üreme organlarındaki problemlere bağlı olarak sonradan ortaya çıkar.

Adet – Regl  Kramplarına Ne Yol Açar?

Gebelik gerçekleşmediğinde endometrium adı verilen rahmin iç tabakası dökülmeye başlar ve prostoglandin adı verilen maddeler salınır. Bunlar rahimdeki düz kasların kasılmasına ve endometriumun menstrual kanama ile dökülmesine neden olur. Rahimdeki düz kasların kasılması sırasında şiddetli kramplar hissedilebilir. Prostoglandin düzeyleri bazı kadınlarda çok yükselir, bu da ağrının çok fazla olmasına yol açar. Rahim ile rahim ağzı arasındaki kanalın dar olduğu kadınlarda kramplar daha şiddetli olur. Ayrıca stres de bu krampları arttırabilir.

Adet – Regl  Kramplara Başka Yakınmalar Da Eşlik Eder Mi?

Menstrual kramplara baş ağrısı, bulantı, kusma, sık idrara çıkma ve barsak hareketlerindeki değişikliklere bağlı ishal veya kabızlık eşlik edebilir.

Adet – Regl Krampları Nasıl Tedavi Edilir?

Yeteri kadar dinlenme, uyku ve düzenli egzersiz yapılması krampların şiddetini azaltır. Karın bölgesine sıcak pedlerin yerleştirilmesi de ağrıyı azaltabilir. Prostoglandin üretimini azaltan ağrı kesiciler kullanılabilir. Ağrı kesicileri kullanmaya kramplar şiddetlenmeden başlamak gerekir. Menstrual kanamadan bir gün önce ağrı kesicilerin kullanılmaya başlanması ve kanama başladıktan sonra 1-2 gün ilaca devam edilmesi önerilir. Çok şiddetli ağrı olduğunda doğum kontrol hapları kullanılarak ovulasyon önlenir, prostoglandin salınımı azaltılarak menstrual kanamanın ve krampların mümkün olduğu kadar hafif olması sağlanır. Sekonder dismenore tedavisi dismenoreye neden olan hastalığa bağlıdır.

Kadında Hangi Problemler Adet Kramplarına Yol Açar?

  • Endometriozis; rahmin endometrium adı verilen iç tabakasının rahim dışında da bulunması
  • Myomlar; rahim duvarında oluşan iyi huylu kas kitleleri
  • Adenomyozis; rahim içi dokunun kas tabakası arasına doğru yayılması
  • Pelvik inflamatuvar hastalık (PID); üreme organlarının yaygın enfeksiyonu
  • Yapışıklıklar; üreme organlarının birbirleriyle veya etraftaki dokular ile yapışık olması
  • Rahim içi araç; doğum kontrol yöntemi olarak rahim içi araç kullanılması
  • Premenstrual sendrom
  • Yumurtalık kistleri

Sekonder dismenoreye yol açan jinekolojik problemlerdir. Ağrının nedeni bulunarak tedavi edildiğinde menstrual kramplar azalır. Menstrual kanama sırasındaki ağrının şiddetinde bir artma olduğunda mutlaka hekime başvurulması gerekir.

 

 

 

 

Tüp bebek tedavileriniz için Prof.Dr.Tayfun Bağış Doktor formu ile bize ulaşabilirsiniz.

 
 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
BİR YORUM YAZ