lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Tüp Bebek Tedavileri Hasta Soru ve Doktor Cevapları-25-

Tüp Bebek Tedavileri Hasta Soru ve Doktor Cevapları-25-

Soru: Merhabalar benim merak ettiğim bir başarısız tüp bebek denemesinin ardından ne kadar zaman sonra ikincisi denenebilir?

Cevap: Tabii yaşınız genç ise her aya % 15 şans verip 5-6 kez yaptırmalısınız.

Soru: Eşimle 12 senedir çocuk sahibi olamıyoruz 2 sefer tüp bebek  enjeksiyon yapıldı sonuç negatif. Ama asıl sormak istediğim spermlerinin % 98 i anormal olduğu takdirde netür bi tedavi uygulanır?

Cevap: Spermlerin hepsi anormal yapıda ise PGD yapılması uygun olabilir. Tüp bebekte 4 kez şansınızı bence deneyin. Sağlam embryoyu anck PGD ile seçilebilir.

Soru: Biz 1,5 yıl önce mikro denedik hamile kaldım hamile kaldığımda ohss oldum 1 ay sonra kanamam geldi her şey düzeldi ama karnımda öldü ve kürtaş oldum 40 gün dolu dolu karnımda öldü ve bu 1 yıldır adetim az gelmektedir doktora gittim kistten şübhelendi ama temiz çıktı ne yapmam gerek teşekkürler hormon dengesizliğidir diyip kestirip attı acaba hormonlarımda mı dengesizlik var ama adetim günü gününe geliyor?

Cevap: Tüp bebekte kontrollü stimulasyon çok önemli. Bu nedenle doktorunuzun sizi hiperstimule olmadan başarılı bir şekilde tekrar denesin yada bu işi daha iyi yapan birisine gidin.

Soru: 2kere tüp bebek denedik sonuc negatif ve simdi 3.ü tüp bebek denemek isitiyorum ve dondurulmus embirio transfer edilcek bi kac gundur eco kontrollerine gidiyorum bugun 20. sikilusgunum ama dr yumurtalarin tam gelismedigini cok tuhaf oldugunu dedi ve kanimi aldilar.neden boyle olmus ola bilir yumurtalarim gelismemis olamamasi bu cok sorunlar dogurcana mi isaret?

Cevap: Dondurulmuş embryo transferinde endometriyumun hazırlanması çok önemli. Bu nedenle yumurtalarınızı anlamadım. Tuhaf olan embryolarmı ?

Soru: Eşimin sperm sayısı 2.5 milyon ve sonuncu 3 milyon ileri hareketli yüzde 15 aşılama şansımız olabilir mi?

Cevap: Bence 2,5 -3 milyon için tabii aşılama şansı düşük. Fakat bir kez deneyebilirsiniz. Bu nedenle hem doktorunuz sizin yumurtlamanızı ve uygulama sırasında cervix ve uterus yapısı hakkında bilgi sahibi olabilir. Yada direk tüp bebekte deneyebilirsiniz

Soru: co culture icin rahimden doku alindiktan sonra lucrine baslayip reglinin 3 gunune kadar geri kendi kaldigimiz sehre donebilir miyiz?

Cevap: Tabii dönebilirsiniz. Fakat siz gene de bu konuyu bence embryologunuza bilgilendirin.

Soru: Çiftlerde genetik tanımlamada yapılan işlemler nelerdir? merkezinizde yapılmakta mıdır?

Cevap: Ancak gerek gördüğümüz hastaları ve embriyo Biopsi işlemini ile merkezlerle birlikte çalışıyoruz. Her merkezde genetik lab. Türkiye için lüks. İşlem bizde yapılıyor. Aynı patoloji lab. gibi. materyalin sonucunu aynı gün alıp hastaya bilgilendiriyoruz. Genetik tanı önce her iki eşte kan karyotipi ile başlıyoruz. Daha sonra embryolarda biopsi yapıp Amerikan hastanesinde X, Y kromozomu, ve belirli hastalıklara neden olabilecek kromozomlardaki anomali PCR ve FISH tekniği ile tebit edilip hastalıksız sağlam embryo seçilip annye transfer ediliyor.

Soru: Eşimde hepatit b, ben aşılıyım, mikroenjeksiyona devam edebilir miyim? Bana geçebilir mi?

Cevap: Hepatit B aşılı isenız tedaviye devam edebilirsiniz. Kanın ne için alındığını doktorunuza sorun. Muhtemelen E 2 testi içindir. Erkekte toxoplazma tedavi edilirse iyi oılur. Size de geçebilir

Soru: Eşimin tahlil sonucu sperm. 94…. milyon morfoloji % 45. anormal morfolojide aynı sizce normal midir?

Cevap: Sayı ve morfolaji herhalde WHO ya göre bakılmış. Normal gözüküyor.

Soru: Ben bu ay laparoskopi ameliyatı olacağım bir dahaki aya mikro ya başlıyacağım acaba erken mi beklemem gerekir mi? Birde vitamin ilacı kullanmaya başlıyayıyım mı?

Cevap: Yumurta kalitesi o insanın genetik yapısına , yaşına ve kullanılan ilaç tedavisine bağlı. tabii bazı antioksidanlar öneriliyor. Fakat bunlar yardımcı tedavi, Laporoskopiden sonra hemen tedaviye başlıyabilirsiniz. Tabii vitaminlerinizi alın.

 

Tüp Bebek Tedavileriniz için Çocuk İstiyorum Danışma formu ile bizimle iletişim kurabilir daha uygun koşullarda tedavi olabilirsiniz.

 
  •   
 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ