Tüp Bebek  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Tüp bebek tedavilerine başlarken doktor karşılaştırması yapmak

yonetim

 

Merhaba sevgili dostlarım ;

Bu bana  kimin doktoru daha iyi diye sorarlarken aklıma Batman Süpermene karşı filmini hatırlattı birden bire 🙂 En azından resminde kullanayım dedim  ..Neyse konumuza dönelim 🙂

Uzun zamandır gözlemlediğim bazı konuları buraya taşımaya gerek görüyorum.Özellikle gruplarda çok yaşanıyor.Tüp bebek tedavisine başlayacak olan arkadaşlar iki yada üç tüp bebek merkezi arasında kararsız kalıyor haklı olarak. Amaç bir an önce hamile kalıp bebeğine kavuşmak elbetteki. Hak veriyorum. Ama bu arada tabi bazen “doktorların tedavilerini karşılaştırılırken yeterince özen gösterilmediğini “düşünüyorum.

Her sektörde olduğu gibi bu tüp bebek sektöründe de ne yazık ki çeşit çeşit insan profili görebiliyoruz. Kimse hakkında yorum yapmak için yazmıyorum tabi burada . Elbette bütün merkezler öncelikle bir an önce kendisine başvuranları ilk seferde  hamile olmasını sağlamaya çalışıyorlar. Ama bunu yapmak için izledikleri yöntemler her adımda büyük ve gereksiz bir maliyete mal oluyorsa tabi bu birçok hastanın hemen dikkatini çekiyor ve bunun hakkında bolca konuşmalara neden olabiliyor. Gerçekten yapılması gerekenler mi yapılıyor yoksa merkezin kar oranı mı artırılmak isteniyor işte bunlar bolca tartışılıyor.  Acaba doktorlar kendileri hakkında bu kadar çok bilgiye sahip olunduğunu bilse o kadar rahat tedavi yapabilirler miydi ? 🙂  bilemiyorum.

Bunların hepsi iyi doğru ve haklı sebepler ama ben bir konuya dikkat çekip doğru bulmadığımı belirtmek istiyorum.
Doktorlar ve Merkezler arasında karşılaştırma yapılmak yerine tek tek sorup  sonucu hasta birleştirmeli .
Sık sık ihlal edilmeye çalışılsa bile biz kendi gruplarımızda kesinlikle şu kuralı uyguluyoruz.;

Gitmek istediğiniz merkezleri tek tek sor sonra kararı kendin ver .” Karşılaştırma asla kabul edilmiyor. Sorulacak şekil bu;

“x merkezinde tedavi olanlar bu merkez hakkında yorumlarınız ?nedir”

x merkezinde tedavi görüp hamile kalmış arkadaşlar kimler?”

“x merkezde “y” doktor hakkında ne düşünüyorsunuz ?  “şeklinde sorulmalı.

Şunu bu şekilde bir soruyu çok gereksiz ve doktorlar açısından çok yakışıksız buluyorum

“ A doktoru mu iyi ?B doktoru mu ” Ne diyorsunuz kızlar ?  “

Bu elma ile armudu karşılaştırmak gibi bir şey..  

O doktorun eğitimi tecrübesi ile öbür doktorun aynı olmaz ki. Tedaviye bakış açısı, hasta ile iletişimi , araştırma azmi , tedaviler konusunda araştırması, tecrübesi  çok önemli .
30 yıllık bir prof ile 10 yıldır doktorluk yapanla karşılaştırmak için biraz düşünmek gerekebilir.   A doktorunun çok göz önünde olması , sosyal medyayı iyi kullanması ,çokça da yazışması seni çok iyi tedavi edeceği anlamına da gelmez. Belkide bilakis işinin az olduğunu da düşündürmeli. Çok isi olan sadece kendi işine bakar başka bir şeye bakacak vakti olmaz. Çok yoğun olduğunda bunu başkaları yapar.

Bir konuya daha dikkatinizi de çekeyim. Bazı doktorlar “Sosyal Medya”da yada insan iletişiminde  bire bir çok iyi olmayabilir  ama çok iyi bir doktor olabilir. Bazı şeylerin sizi yanıltmasına izin vermeyin.

Çünkü bazen gruplarda karşılaştırma yaparken  iş şirazesinden çıkıyor konunun tamamen silinmesi gerekebiliyor. O zaman çoğu insan da bir çok bilgiden de yoksun kalıyor.. O doktorda tedavi görüp memnun olmamış ve tedavisi kötü gitmiş bir hasta doktor için verip veriştirebiliyor. Haklı oda öfkesini çıkarıyor. Buda demektir ki  o tüp bebek merkezin halkla ilişkileri iyi çalışmıyor demektir.  Herşey bize kötü sinyaller olarak geri dönebiliyor. Bu arada o merkezde tedavi olmayı düşünen bir çok hastayı da bir anda o merkezden  uzaklaştırıyor.  Tedavi olanlarında motivasyonu yerle bir oluyor buna asla meydan vermemek için elimizden geleni yapıyoruz.

Bu arada kendisine gelen hastaya kontrol gerekiyor diye  hemen operasyona  alıp , hep aynı ilaç, aynı tedavi ile tüp bebek yapan  olursa zaten hemen ortaya çıkıyor, uzun süre bin bir emekle toparlanan tüp bebek ve ilaç parası  ilk kontrolde kafadan operasyonda hava oluyor. Sonuç büyük hayal kırıklığı olabiliyor.  Bunları da herkesin bilmesi gerek tabi. Gruplar  ve sosyal medya bunun için çok iyi. Artık hiçbir şey uzun süre saklı gizli kalmıyor. Çok şükür öyle çok olmadı diyelim ,yakın zamanda da İnşallah  olmasın.

Burada hastaların doğru tedaviyi bulmaları çok önemli , motivasyonda tedavinin başarısı için bir o kadar önemli bizim için. Bir de bazı doktorların fanları olabiliyor çok sosyal medyada yazışınca “kankileri” oluşuyor. ” “kesinlikle x doktoru şekerim” “diye hemen size atılıyorlar. hamile kalmamış,tedaviye belkide başlamamış ama 3 soru sorup cevap almıs bazı arkadaşlar oluyor. Bazen hamile kalıp o doktora daha çok kişi gitsin diye gönüllü saha elemanı gibi çalışanlar var. Bir çok bu tür gönüllü o anda gruptaysa  durum nerdeyse “benim doktorum seninkini döver ” havasına dönüşebiliyor  .Bunların tehlikeli  ve gereksiz olduğuna inanıyorum. Bir kişiye iyi gelen başkasına gelmeyebilir.  Bu yazılarda hemen siliyor gruplarda.

Kıssadan hisse herkesden ricam “Sen sadece başından geçeni anlat”  Senin “yorumun istenmiyor” soru soran senden “yönlendirmeni “istemiyor.

En iyi sonuçlar her zaman sizinle olsun.:)

 

 

Çok sevgiler

Aliye Sibel Tuzcu

 

 

Bu konuyu okuyanlar aşağıdaki konuları da incelediler.

Tüp bebek merkezi  ve doktor seçerken nelere dikkat etmeli

Tüp bebek tedavisi yaparken dikkat etmeniz gereken 37 konu

Ne Zaman Tüp Bebek Tedavisine Başlamak Gerekir?

 

 

 

Tüp bebek merkezleri ve doktorları hakkında tedavi olmadan önce Çocuk İstiyorum Formu ile bilgi alın ve ilk tedavi randevunuz dernek tarafından yapılsın. Anlaşmalı merkezler hakkında bilgi alında aynı uygun fiyatla tüp bebek tedavisi yaptırın.

 

Çocuk İstiyorum Formu ile bize ulaşın .

 
  •   
 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ