lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Tüp bebekte sessiz ortaklar Erkekler

Tüp bebekte sessiz ortaklar Erkekler

Tüp bebekte sessiz ortaklar ; Erkekler


Tüp bebekte sessiz ortaklar Erkekler … Facebookta “Tüp Bebek tedavileri ÇİDER  Grubumuz ” çocuk sahibi olma konusunda büyük bir sosyal dersler çıkarmamıza yardımcı oluyor.  Katılımcı olan ve yorumları ile destek veren bütün arkadaşlarımıza candan şükranlarımı sunuyorum.

Tüp bebek tedavilerinde “negatif sonuçlar” alındığında sessiz ortaklar  eşlerin erkeklerin verdikleri tepkileri grupta araştırdık .. Başarısızlık duygusu erkeklerde ne tür tepkiler ve duygular yaratıyor gözlemlediniz mi ?
Onlarında konuşmaya ve yaşananlara karşı sizin gibi üzüntülerini ve öfkelerini açığa çıkarmaya ihtiyaçları var ama ne yapıyorlar ?

Ezici çoğunlukta erkekler eşlerine bu tedaviler konusunda destek veriyorlar. Bu çok güzel bir haber ama duygularını açığa çıkarmıyorlar.   Büyük bir suskunluk hakim.  Hiç tepki vermemeleri eşlerini daha çok huzursuz ediyor. Bunu gözlemledik.


Mesajlara göre bu konuyu 3 bölümde konuşabiliriz. :

1.Tamamen suskun olan beyler;
2.Suçlama ve tedaviyi inkar durumunda olanlar ( tedaviyi kabulleneme durumu)
3. Duygularını belli edip tamamen tedaviye ortak olanlar

Tüp bebekte sessiz ortaklar Erkekler  konumuzu biraz daha açalım ;

Tamamen suskun olan erkekler ;

Tüp bebek tedavisi yapılırken evet hanımlar ilaçları alıyor eğer erkek problemli  bir işlem varsa  erkekte giriyor ama çoğunlukla kadınlar hormon tedavileri ve onların üzerinden bunlar yürüdüğünden olayın her aşamasında hakkim durumdalar. Erkekler birlikte gidip gelip durumu sadece izlemek durumunda kalıyor. Sonuç negatif olduğunda da öncelikle kadın tabiî ki bu manen çöküşün onarılmasını bekliyor.

Oysa belki erkekte tedavi gördü birlikte gidip geldiler maddi yük birlikte talındı belki finans kısmının erkeğin halletmesi gerekti ve bunun için çok büyük bir maddi yükün ve baskının altında kaldı. Bu paranın bir de geri ödemesi var ve bundan kadından çok erkekler sorumlu oluyor.

Ailesine kendinde sorun olduğunu bir çok erkek söyleyemeyebiliyor. Bunu bir utanç kaynağı olarak görüyorlar.
Kadın üzerinden tedaviye giden arkadaşlarımızda çoğunlukta. Bu tabunun da yıkılması gerekiyor

Gelen örnek mesajlar ;

 

“Benim eşim tamamen suskunluğa bürünmüştü..Hiç bir tepki vermemişti..Aslında hiç tepki vermemek daha kötü bence..
“Benim eşim çok üzüldü ve bir hafta içine kapandı suskun hiç konuşmadı .Rabbim hepimizin yüzünü. Güldürsün inşallah onlara da zor
..

****
Hep icine kapandı. O bana teselli oldu ama ben ona olamadım sanırım çünkü kendini kapatıyor. Biz bir nebze olsa da ağlayarak atıyoruz. Onlar ağlayamıyor da. Rabbim ağlatmasın.

****

Ağlamak ve o durum hakkında konuşmak duyguları açığa vurmak çok önemli. Öfke ve üzüntü de bir insan duygusu ve son derece normal bir tepki.. Yaşadığınız üzüntüden asla utanmayın. Eşinize de bu duyguyu verin. Onlar robot değil ve maalesef erkeklerde “sen erkek adamsın duygularını belli etmemelisin kadın gibi ” durumu var. Ne yazık ki öyle yetiştiriliyorlar. Bunu kırmak hanımların elinde olabilir. Hanımlar ne kadar duygularında samimi davranırsa onlar da bu duygunun utanılacak bir şey olmadığını benimseyebilirler diye düşünüyorum.

 

Suçlama ve tedaviyi  inkar durumu ( tedaviyi kabulleneme durumu)

 

Eğer aile erkek baskın bir aile ise bütün işlerde olduğu gibi kadının kendi kendine tedavi olup her şeyi yapıp hamile kalması bekleniyor. Bu durumda zaten bu işi yapması gerekir gibi düşünüldüğünden negatif sonuçta da kadın işini bitirememiş yanlış iş yapmış pozisyonuna düşebiliyor.

 

Mesela  bu arkadaşlarımız gibi.;

“Benim eşim en kolayını seçip senin yüzünden olmuyor  zaten hep başından beri beni suçluyor kendini ole rahatlatıyor  sanırım bende Allah büyük deyip sabrediyorum inşallah bir gün her şeyin nasip kısmet olduğunu anlar.”
****

“ Onca hastanelere gittim niye çocuğum olmuyor diye doktor sende bir şey yok deyip sürekli ilaç verip gönderirdi çok sınır olurdum.  O Zaman niye olmuyor derken eşim azoosperm olduğu ortaya çıktı.Öğrendiğinde teselli etmeye çalıştım ama ne kadar çok istediğimi biliyor, istersen boşanalım dedi .Rabbim herkesin gönlüne göre verir inşallah sabretmek ve susmak her zaman ıyıdır diye düşünüyorum .”
****

“Aksine asla köstek olmam hep destek olurdum baskasini suçlamak çok kolay ya peki hissettikleri ama o düşünülmüyor. İşte. Ben ağladıkça gözüne batıyor  o her gün bir laf söylüyor  kadınlığıma kadar. Kadınlığı  çocuktan itibaren olduğunu sanmak çok cahilce.

*****
Bu ne yazık ki bir çok çiftte yaşanan bir durum.. Problemin bir başkasında olması “Ben nerde hata yaptım ?” sorusuna kendi kendine verilmiş bir cevap olan bir savunma mekanizması.  Aslında suç çiftin ikisinde de değil . Çünkü ortada bir suç yok. Bir durum  bir ortka problem var .  Bu çift olarak kadın ve erkeğin birlikte yaşamaları gereken bir durum.  Belki de bir imtihan diye düşünülebilir..Kadında olmasaydı erkekte sorun  olsaydı “kadın erkeği suçlayacak mıydı ?”  ya da “Bu ortak kaderimiz” mi diyecekti?


Duygularını belli edip tamamen tedaviye ortak olanlar;

 

Eşler arasında sağlıklı bir iletişim varsa her konuda rahatlıkla konuşabiliyorlarsa zor zamanlarda da sorunu ortak sayıp birlikte aşma iç güdüsü daha kuvvetli oluyor. Bu sıkıntı her ne olursa olsun çiftlerin başa çıkabileceği bir durum haline geliyor.

 

“Eşimin hakkını bu konuda ödeyemem. Allah bin kere razı olsun ondan. Sonuç aldığımızda gözlerimin içene baktı . “Sakın ağlama sen güçlü ol ki , ben yıkılmayım” dedi . “Sen yenik düşersen ben yıkılırım” dedi.” Her şey de bir hayır vardır , sonuna kadar mücadeleye devam” dedi .” Eşimden yana çok şanslıyım her zaman yanımda tam destek ve güç oluyor bana”

 ****

“Benim eşim beni teselli ediyor ben çok kötü oluyorum senin canın sağ olsun ben seninle çocuk için evlenmedim hakkımızda hayırlısı neyse o olsun üzme kendini bana sen lazımsın der”

****

“Ne verdiysem ikiletmeden yedi içti çocuk uğruna zehir olsa içer biliyorum Ama buna rağmen sonuç negatif olunca toparlanması zor oluyor. Her şeyi yaptım neden tutmuyor diye. Sonra nasip değilmiş bu sefer inşallah bir dahaki sefere diyerek dualarımıza devam ederek teselli ediyoruz birbirimizi”

***

 “Hayat noktası çocuk değildir bence insanlar mutluluğu sadece çocukta aramamalı biz bunu başardık çünkü alanda verende Allahtan parayla olabilecek bir şey olmadığını biliyoruz o yüzden çiftler her şeyin çocuk noktası olmadığını anlamak lazım ne çocuklu insanlar aile olmayı bilmiyor boşanıyor ya da bırakıyor o yüzden ben derim ki hayatı akışına bırakın ve dertlenmemeye çalışın ben öyle yapıyorum. Esinizle sanki sevgiliymişsiniz gibi yaşayın.Bakın unutun çocuksuzluğu ben inanıyorum kendiliğinden olacak. Benim eşim negatifleri duyduğunda bana öğle sarıldı ve cümle aynen şu “Varsın olmasın bizim sevgimiz var” O kadar mutlu oldum ki sanki bütün derdim bitmişti”

****

Bu konuda eşim en büyük destekçim. Ya olmazsa dediğimde “Ben olmamasından değil senin üzülmenden korkuyorum” der.Beni mutlu etmek için pervane olur etrafımda.Tabiki içten i.e üzüldüğünü biliyorum ama hep” Hayırlısı böyleymiş” der ,o benim en büyük şansım Rabbim başımdan eksik etmesin”

***

“Çok zor süreçler..Bence gerçek sevginin ortaya çıktığı bir imtihan durumu bizimde bunu aştığımıza eminim.Karşılıklı sevgimiz hiç azalmadı bu sebepten ama çok üzülüyor eşim.  2 olumsuz denemede de” hayırlısı” dedi .Şu an bekleme dönemindeyiz olacağına benden çok inanıyor bana hep destek”

***

“7 negatif sonuçla karsılaştık eşim hep duygularını benden gizledi karşımda hep güçlü durduğunu sandı ama ben hissediyordum çok üzülüyordu haberi aldığımız ilk gün beni teselli etmekle geçiriyordu hep inandı umudunu kaybetmedi çok şükür şu an bir kızımız var . Allah her isteyene bu duyguyu yaşatsın.”

*** 

“Birbirimize sarılıp ağlıyoruz o benden daha çok stres yapıyor üzülüyor.. Çok pimpirikli zaten ama iyi ki bu adamla evliyim onu çok seviyorum bir kac güne depresyondan çıkar kaldığımız yerden normal hayatımıza döneriz “

***

“Eşim problem kendisinde diye içten içe kendini yiyip bitiriyor. Konuyu açmamaya çalışıyor Kendini suçluyor ve vicdan yapıyor. O yüzden benim üzerime çok düşüyor:Ben onu bebek için sevmedim .Onun bu hali beni mahvediyor . “

Bu hanımların  eşlerinin  duygularını hissedebilmiş olması çok güzel . Önemli olan eşlerin şartlar ne olursa olsun bir ömür boyu birlikte olmayı istemeleri .Netice de eşler evlenirken “çocuğu olacak mı olmayacak  mı”  diye düşünerek evlenmiyorlar, birbirlerini sevdikleri için evleniyorlar . Bunun öncelik olarak görülüp bunu hissettirmek karşındaki insana.. Bu konuda görüşmek önemli değil ..  Bunu nasıl hissettirebiliriz karşımızdakine bunu düşünmeliyiz.

Bu yazım için destek olan bütün arkadaşlarıma  tekrar tekrar çok teşekkür ediyorum. Yorumlarınız ile bu konuyu hala besleyebilir geliştirebiliriz. Mesajlarınızı bekliyorum.

 

Sevgiyle kalın..

Aliye Sibel Tuzcu

 

Tüp bebekte sessiz ortaklar Erkekler ;   konusunu okuyanlar aşağıdaki konuları da incelediler;

Tüp bebek döneminde stresi yenmek

Stresin Tüp bebek tedavisine etkisi var mı? 

Tüp Bebek Tedavileri Stresi Hasta Soruları ve Cevapları 

Tüp Bebek Tedavileri Stresi Hasta Soru ve Psikolog Cevapları

 

 

 

 

..

Tüp bebek tedavileriniz ile ilgili Çocuk İstiyorum formu ile bize ulaşabilirsiniz.

 
  •   
 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ