lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Tüp Bebekten sonra kanama ve lekelenmeler

Tüp Bebekten sonra kanama ve lekelenmeler

Tüp Bebek transferinden sonra kanama ve lekelenmeler .

Tüp Bebek transferinden sonra kanama ve lekelenmeler . Tüp bebek transferinden sonra 12 gün bekleme süresi içerisinde kadında bazen hafif lekelenmeler olur ve  bu  kadınları en çok korkutan konuların başında gelir. Tüp bebek tedavisinin tutmamış olması ihtimali ve adet kanamasının gelmeye başladığını düşünürler. Kanamanın azlığı çokluğu da gruplarda en çok konuşulan konulardan biridir. Bu konuyu  Prof.Dr.Murat Arslan ‘a sorduk.

Murat bey ,Tüp bebek transferinden sonra kanama  ve lekelenmeler şikayetleri çok alıyoruz. Normal midir bunun hakkında biraz açıklama yapar mısınız?

Tüp bebek tedavisinden sonra biz normalde kanama beklemeyiz. Çünkü biz hastanın rahimi ,rahiminin içerisi daha stabilize olsun embriyoyu kabul etsin diye oraya embriyonun tutunmasını artıracak rahim içinin dökülmesini engelleyecek ilaçlar veriyoruz. Progestron hormonu veriyoruz özellikle bu hormonu verdiğimiz hastalarda normal şartlar altında bir kanama beklemeyiz fakat bazı hastalarda embriyonun tutunmasından sonra akabinde birkaç gün içerisinde küçük lekelenmeler olabiliyor ve bu hiçbir zaman adet kanaması gibi olmaz  ,buradan uyarmam lazım adet kanaması kadar olmaz daha az lekelenme şeklinde kanamalar embriyo tutunma kanaması olarak karşımıza çıkabilir ama daha fazla kanamanız varsa hemen mutlaka doktorunuz ile irtibata geçmeniz lazım.

Çok teşekkür ederiz.

Aliye Sibel Tuzcu

 

Tüp Bebekten sonra kanama ve lekelenmeler konusunu okuyanlar aşağıdaki konuları da incelediler;

Tüp bebek tedavisinin başarısını artırmak için tüp bebek transferinde ve transferden sonra dikkat edilmesi gerekenler. 

Embriyo transfer sonrası nelere dikkat edelim.? Testleri ne zaman yaptıralım? 

Tüp bebek tedavisinde yedinci aşama Transfer sonrası iki haftalık bekleyiş

Tüp Bebek Tedavisinde Transfer Sonrası Rahimde Gelişmeler

 

Tüp bebek tedavileriniz ile ilgili Prof.Dr.Murat Arslan Danışma formu ile kendisine ulaşabilirsiniz.
 
 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
BİR YORUM YAZ