lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Adetliyken denize girmek

Adetliyken denize girmek

Adetliyken denize girmek

,Adetliyken denize girmek  sorunu bir çok kadının kafasını karıştıran bir soru :Kadınların adet döneminde kullanılan bazı pedler denize girmeyi kolaylaştırabiliyor

 

Regl – Adet döneminde tampon kullanmak sağlıklı mı? 

Ülkemizde çok yaygın olarak kullanılmayan tamponlar emiciliği fazla olan malzemelerden üretilir. Emiciliği çok fazla olan çeşitleri kullanıldığı ve uzun süre değiştirilmediğinde toksik şok sendromu adı verilen bir enfeksiyona neden olabilir. Ateş, döküntü, kas ağrısı ve ishale yol açan bu enfeksiyon çok nadir olarak da ani tansiyon düşmesine, karaciğer ve böbrek yetmezliğine neden olur. Tampon kullanırken 4-6 saat aralıklarla değiştirmek, gece yatarken tampon yerine ped kullanmak, tamponu yerleştirmeden önce elleri yıkamak ve temizliğe dikkat etmek gerekir. Gerekli önlemler alındıktan sonra tampon kullanılmasında herhangi bir sakınca yoktur.

 

Eskiden bu dönemde birçok aktiviteden uzak durulması gerektiğine inanılırdı. Gerekli ktirde denize girilmesinde ve diğer sporların yapılmasında bir sakınca yoktur.

Regl – Adet Kanamasının Zamanını Ayarlamak Mümkün Olabilir Mi?

Hormonal preparatlar kullanılarak adet – regl döneminde  düzenlemeler yapılabilir. Hekime danışmadan bu tip hormon ilaçlarının kullanılması sakıncalıdır.

Regl – Adet kanamasının Dışındaki Zamanlarda Olan Akıntılar Normal Midir?

Ay boyunca kanamanın olmadığı dönemde vajinal salgıların olması normaldir. Kokusuz ve renksiz akıntılar önemli değildir. Akıntıya kaşıntı, idrar yaparken yanma ve sık idrara çıkma gibi şikayetler eşlik ediyorsa hekime başvurmanız gerekir.

 Adet- regl  Kanaması  sırasında ortaya çıkan Migren  (Menstrual Migren)Nedir?

Migren ağrıları kadınlarda daha sık görülür. Migreni olan kadınların %60-70’i regl kanaması ile baş ağrılarının ilişkisinden bahseder. Adet dönemi migren her ay  adet kanamasından 2 gün önce başlayan ve kanama sonuna kadar süren baş ağrılarıdır. Kadınların %14’ünde görülen bu durumda baş ağrısına bulanık ve çift görme, denge bozukluğu, kulak çınlaması, duyma güçlüğü, baş dönmesi ve bulantı eşlik eder. Doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda da hormon kullanmadıkları 7 gün süresince benzer migren ağrıları görülür. Düşük doz östrojen kullanılması ile bu yakınmalar azalabilir.

Adet Krampları- regl krampları  -Menstrual Kramplar Nedir?

Karın ve kasıkta menstrual kanama sırasında ve kanama başlamadan hemen önce görülen ağrılardır. Bu durum premenstrual sendromdan farklıdır. Üreme çağındaki birçok kadın hem menstrual kramplardan hem de premenstrual sendroma bağlı görülen değişikliklerden yakınır. Adet dönemi  krampları genellikle hafif olmasına rağmen bazen kadının günlük yaşantısını devam ettirmesini engelleyebilecek kadar şiddetli de olabilir. Kadınların yarısından çoğu kramplardan yakınırken, toplumdaki her 7 kadından birinde ağılar çok şiddetlidir.

 

Facebook Çocuk İstiyorum Sayfasından da bizi takip edebilirsiniz.

Adetliyken deniz girme konusunu okuyanlar aşağıdaki konuları da incelediler.

https://www.cocukistiyorum.com/kadinda-adet-regl-donemi-menstrual-siklus-nedir.html

 

 

Tüp bebek tedavileriniz  için  Çocuk İstiyorum formu ile bizimle iletişim kurabilirsiniz.
 
 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ