lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Çikolata kistleri, Endometrium, kürtajdan sonra tüp bebek ve Erken menapoz tedavisi ile ilgili bilgiler -111-

Çikolata kistleri, Endometrium, kürtajdan sonra tüp bebek ve Erken menapoz tedavisi ile ilgili bilgiler -111-

Çikolata kistleri, Endometrium, kürtajdan sonra tedavi ve erken menapozla ilgili sorulara doktorlarımızın cevapları ..

Soru: 3,20 ve 1,50 cm büyüklüğünde 2 tane çikolata kistim vardı kanallar ve tüpler açıktı dr.um aşılama önerdi ilk aşıda serophen 2 cide gonal f kullandık şimdi kistlerim 5 cm e ulaştı 3.aşılama perşembe günü yaptık bu kistlerin büyümesi kanalların tıkanmasına yol açar mı? ve çikolata kisti ameliyatı olmadan tüp bebek yapılabilir mi?Cevap: Endometrioma yani çikolata kisti durumunda eğer aşılama ile cevap alınamadıysa tüp bebek yapılması daha uygundur. 5 cm lik kistler iniz varsa önce bunları muayene edip laparoskopi ile çıkardıktan sonra tüp bebek yapmak başarı şansını arttırabilir. yurmurtalık rezervini koruyarak operasyon yapmak mümkün belki başka endometriotik odaklar mevcuttur onlar da yok edilir gebelik şansı cerrahi sonrası ilk yılda en fazladır.

 

Soru: 37 yaşındayım 31 yaşında ameliyat sonrası menapoza girdim(çukulata kisti açık ameliyat) 5 sene hormon tedavisi gördüm yumurtlama ultrasonda görüldü fakat tahlil yapılmadı u tespit olmadı bu sebepten dolayı 1 senedir ilaçları kestim kestikten 6 ay sonra ilaçsız adet gördüm 3 ay normal şekilde kanama oldu sancılı da oldu tabii fakat sonrasında kanama olmadı menapoza tam girdim mi? yoksa adetlerde mi düzensizlik söz konusu yani menapoz denilen birinin bu şekilde adet olması neden dir? fsh en son 70 buna göre menapozdayım kesin peki dr hanım agnucastona başladım yeni 4 gündür içiyorum ve kasıklarımda adet öncesi gibi gerginlik oluştu sebebi ne olabilir? sakıncası var mı bu ilacın? Hormon kullanmayı istemiyorum çünkü korkum var kimi dr.lar önerirken kimi önermiyor Erken menapozda hormon kullanmak gerekli mi ? Ne yapmalıyım ?
Cevap:Öncelikle menapoza girip girmediğinizi hem ultrason hem de hormon testi ile tespit etmek mümkün menapozda da olsanız bazen hormonlar sizin adet görmenize izin verecek şekilde etkilenebilir menapoz da da bazen kanama olabilir  fsh bu kadar yüksekse folikül gelişimi olmasına rağmen yumurta gelişimi olmayabilir agnucaston bitkisel bir ilaç daha çok meme ile ilgili şikayetlerde kullanırız. bazen de hormon kullanmak istemeyen kişilerde tercih ederiz. Ama bitkisel ilaçlarla ilgili yeterli klinik çalışmalar yoktur. bu nedenle tamamen zararsız gibi algılanmamalıdır. bazen aynı hormonlar gibi etkiler oluşturabilirler genç yaşta menapoza girenlerde hormon kullanmayı tercih ederiz çünkü ne zaman nasıl zararlı olacağını biliriz ve beklediğimiz yararlar da somuttur.

 

Soru: Benimde endometrium  kistlerim var 2 tane 10 cm 1 aşılama yapıldı negatif. Düzenli adet oluyorum ayrıca yapışıklık ve sıvı da bol miktarda var endometrium kistinde laparoskopi olmadan tüp bebek de gebelik şansım var mı? gebelik belirtileri arasında vajinal akıntı var mıdır ? tüp bebek tedavisinde  verilen ilaçlar kistleri büyütür mü?
Cevap: Endolarınız çok büyük bunlardan önce mutlaka laparoskopik ameliyat olmanız lazım yumurtlamayı arttırmak için verilen ilaçlar büyümeye neden olabilir.

 

Soru:Benim normalde yumurtam oluşuyor ama çatlamıyor bunun nedeni endometrium mudur? Yapışıklık da vardı sıvıda var.
Cevap:Her ay yumurtamız çatlamaya bilir bunu sadece endoya bağlamak yanlış olur bazen çatlamayı uyarıcı ilaçlar veriyoruz evet belli bir dönemde çatlamazsa hormonları etkileyerek gebeliğin oluşum için rahim iç zarının hazırlanmasını da etkiler.

 

Soru: Dondurulmuşların taze embriyoya  göre düşük olasılılığı fazlamı dır?
Cevap:Hayır tutmama şanşı daha fazladır freshlerin yarısı gibi kabul edebilirsiniz kabaca.

 

Soru: Ben 2 defa tüp bebek tedavisi yaptırdım ve olumsuz sonuçlandı. bunlardan 2 sinde 2 tane blastokist embriyo transfer yapıldı ve tutmadı oysa yaptığım araştırmada blastokist embriyoların tutma olasılığı yüksek bende çikolata kisti var bu nedenle embriyo gelişmiyor olabilir mi? dondurulmuş embriyolar var 6 tane bunlarda blastokist.
Cevap:Biraz kafam karıştı blast transferi ve ebriyo dondurma yapıldıysa embriyo gelişmemesinden söz edilemez blasta bırakabilmek için güzel embriyolar olması gerekir bence burada embriyo sayısı ve kalitesi sorunu yok hiçbir şey yanlış yapmıyorsunuz dondurulmuşlarınızı da transfer ettirin başarı şansı tazelerden daha düşüktür ama çok iyi bir yöntemdir. Sonra gebelik oluncaya kadar denemeye devam edeceksiniz. biz genellikle 3. adette başlıyoruz.

 

Soru:  3 defa tüp bebek denedik 4. tüp bebeğe başlıyacağız hiç histereskopi   filmi çekilmedi? doktor çekmeyi de düşünmüyor.
Cevap: Tüp bebek için gerekli değil. USG bize çok bilgi veriyor. Gerekli olursa histeroskopi yapılır.

 

Soru: Tüp bebekte yumurta kalitesini artırmak için bitkisellerin bir faydası olabilir mi ?
Cevap:Ne yazık ki bu konuda yapılmış çalışma çok az, ancak sigara ile ilgili çalışmalar var ve çok ciddi yumurta kalitesini bozuyor.

 

Soru:Kürtajdan ne kadar sonra tüp bebek tedavisine baslanabilir ?
Cevap:Gebelik haftası 6-7 hafta gibi ise 2. adetle başlanbilir gebelik haftası biraz daha 10-12 hafta büyükse 3. adetle başlanabilir. sizin kendinizi iyi hissetmenize ve doktorunuzun da muayene ederek onay vermesine bağlı.

..

Tüp Bebek Tedavileriniz için Çocuk İstiyorum Danışma formu ile bizimle iletişim kurabilir daha uygun koşullarda tedavi olabilirsiniz.

 
 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
BİR YORUM YAZ