lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Tüp Bebek Tedavilerinde Hasta Soru ve Doktor Cevapları – 56 –

Tüp Bebek Tedavilerinde Hasta Soru ve Doktor Cevapları – 56 –

Soru: Eşim bir kez teste oldu simdi tekrar olacak ona bir sorun çıkarır mı? Kaç kez olabilir?
Cevap:
 Tekrar olabilir ama sperm bulunduğunda dondurulması daha uygundur.

Soru: Eşimin sperm sonuçları sperm hareketliliği yüzde 14 sperm sayısı 16 mil morfoloji yüzde 3 benim öğrenmek istediğim acaba bu sonuçlara göre nasıl bir tedavi uygulanır birde şansımız ne kadar bizim ben 27 yaşındayım?Cevap: Eşinizde herhangi problem yoksa tüpleri açıksa öncelikle aşılama yapılabilir. En fazla 4 veya 6 kez denenir olmuyorsa tüp bebeğe geçilebilir.

Soru: 1 sene önce tüp bebek denedik eşimde morfolojik anomali olarak 15-20 tane çıkıyordu ayrıca eşimi tese aldılar ve teseden sonra enfeksiyon kaptırdı zor iyileşti aradan 1 sene geçti ve tahlil yaptıralım dedik ve sonuç sıfır hiç yok ayrıca fsh si 22.1 yüksek dediler benim sorum bu fsh yi düşürmez miyiz?2. sorum bu tüp bebek‘ten sonra benim adetimin miktarı çok azaldı az geliyor ama günü gününe geliyor sizce neden az geliyor kist taraması yapıldı kisttim yok ne yapmamızı önerirsiniz?
Cevap: Fsh düşürülmez eğer 6 ay geçti ve enfeksiyon riski kalmadıysa testis doppleri yapılarak kanlanmanın en iyi olduğu yerden mikro tese ile sperm aranabilir.Adet kanamanın azalması ya rahim içinde bir enfeksiyona bağlı adezyonlar (yapışıklık olması) ya da tüberküloz (verem) enfeksiyonuna bağlı olabilir.

Soru: 1,5 yıllık evliyiz eşimde de bende de bir sorun bulunmamasına tüm tahlillerin temiz çıkmasına rağmen şimdiye kadar gebelik gerçekleşmedi nedeni ne olabilir ve neler yapılabilir yaş 25?
Cevap:
 1.5 yıllık evlisiniz ve gebelik olmuyorsa açıklanamayan bir infertilite‘mi yoksa başka bir patolojimi var artık infertilite ile uğraşan bir kadın doğumcu size yardımcı olur.

Soru: Ben 28 yaşındayım ve yaygın endometriosiz hastasıydım. Buna bağlı olarak 2 tane barsak ve 1 tane de yumurtalık kisti ameliyatı geçirdim. Hepsi de karından oldu. Şimdi gebe kalırsam sezaryen olabilir mi? sakıncası var mıdır?
Cevap:
 Endometriozis yaygın olup gebe kalmak mümkün olursa sezaryen veya doğum işini kadın doğumcunuz halledecektir. Merak etmeyin yeter ki gebe kalın.

Soru: Adet dönemimizden önce neden bu kadar şişiyoruz ben onu sormak istiyorum vücut neden ödem yapıyor?
Cevap: Adet öncesi projesteron hormonun etkisiyle bütün bunlar olur.

Soru: Cuma günü aşılama yapıldı. Dün idrar testi yaptım pozitif çıktı. Sonuç doğrumu’dur?
Cevap:
 5 gün sonra testin müspet çıkması biraz çelişkili emin olmak için kanda BHCG yapılmalıdır.

Soru: İlk tüp bebek denemem olumlu idi erken doğum oldu. Şimdi donmuş embriyo deneyeceğiz donmuş olması ilkine göre başarı oranını düşürür mü yaş 36?
Cevap:
 Hayır düşürmez.

Soru: Benim çikolata kisti kendiliğinde gitmeyeceğini söylemişti doktor.
Cevap: 
Çikolata kisti ise herhangi bir şekilde tüp bebek tedavisini etkilemez. Müdahaleye gerek yok.

Soru: Eşim tese oluyor ve sperm bulunuyor. Eylülde tekrar tese olacak sperm bulunma şansı var mıdır şu anda pregnly ve gonalf kullanıyor bunları faydası olacak mı tesede?
Cevap: 
Eğer hormonsal bir problem varsa faydası olacaktır. Spermatogenezisi indükleyebilir tese yapıldığında bulma şansı önce bulunduysa yine bulma şansı yüksektir.

Tüp bebek tedavileri ile ilgili bu linkten bütün soru ve cevapları görebilirsiniz.

 

 

 

..
Tüp Bebek Tedavileri hasta soru ve doktor cevapları

Tüp Bebek Tedavileriniz için Doktor Danışma formu ile bizimle iletişim kurabilir daha uygun koşullarda tedavi olabilirsiniz.

 
 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ