lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Tüp Bebek Tedavileri Hipotroidi ve Genetik sorunlar, Mikrotese , Morfolojik Anomali Hasta Soru ve Doktor Cevapları -48-

Tüp Bebek Tedavileri Hipotroidi ve Genetik sorunlar, Mikrotese , Morfolojik Anomali  Hasta Soru ve Doktor Cevapları -48-

Soru: 16 senelik evliyim daha önce ilaçla iki kere hamile kaldım düştü geçen sene tüp bebek  yaptırdım 8 ‘e bölünmüş embriyodan  netice alamadım genetik yaptırdım eşimin sonucu 46,XY,t(2,3) (q13; q21) kromozom kuruluşu saptandı bende PCOyum ikinci tüp bebek denememde ne önerirsiniz ben 38 yaşındayım  şansım nedir?
Cevap: Bir düşük sonrası genetik sorun o embriyoyu ilgilendirir. Yeni denemede aynı sorun aynı olasılıkla tekrarlayabilir. İmplantasyon öncesi genetik tanı yararlı olabilir.

 

Soru: Eşim 30 yaşında 2. kez   tese  olacak kaç kez   tese olabilir. Bu işlemin  eşime ilerde her hangi bir sorun çıkara bilir mi biz 6 kez mikro denedik 2 kez hiç döllenme olmadı? Sayısı tam oluşmamıştı bir sayı eksikti?
Cevap: Tese için belli bir sınırlama yok. Geçen seferlerde sperm bulunduğuna göre daha sonrakilerde de muhtemelen bulunacaktır. Tesede  testislerden çok küçük parçalar alınır. Bunun ileriye dönük olumsuz etkisi olmaz.

 

Soru: Eşim azospermi mikroteseyle sperm bulunuyor ve tüp bebek tedavisi  yapıyoruz maalesef 2 kere başarılı olamadık. Sizce genetik tanı yaptırmamız gerekir mi. Şu anda eşim gonalf ve pregnly  kullanıyor bu ilaçların faydası olacak mı teseye bu tese sperm çıkmama olasılığı var mı fsh değerleri her şey normal ve tesede sperm bulunabiliyor ancak tüp bebek  embriyo tutunmuyor?
Cevap: İki kerede mikro tese ile hücre bulunamadı ise bundan sonrası için de pek fazla umut yok. Gonal-F ve benzeri ilaçlar FSH hormonu düşük olan erkeklerde yararlı olabilir. Bu da oldukça küçük bir grup hastada görülür. Eşinizin  FSH değeri var mı. Tese de sperm bulunabiliyorsa eşinizin ilaç tedavisine gerek yok. Embriyonun tutunamaması apayrı bir konu. Genetik tanı eşinizde Y kromozomu mikrodelesyonu ve embriyodan preimplantasyon genetik tanı şeklinde yapılabilir. Mikrodeleston tanısının ileriye dönük bir yararı yok. Ancak preimplantasyon genetik tanı yapılıp sağlıklı embriyolar ayıklanırsa yararı olabilir.

 

Soru: Biz 1 sene önce tüp bebek  denedik ayrıca eşim tese oldu ancak tese olduktan sonra enfeksiyon kaptırdı zor iyileşti ama ben hamile kaldım ancak 2,5 aylıkken karnımda öldü kalp atışlarını dinledikten sonra aradan 1 sene geçti tekrar sperm testi yaptırdık ama sonuç bu sefer 0 daha önceden 20 tane morfolojik anomali  çıkıyordu benim size sormak istediğim  eşimin spermi niye çıkmıyor olabilir ayrıca fsh si 22.1 olarak çıktı ne yapmamız gerekli 2. tüp bebekten sonra benim adetimde azalmalar oldu ama günü gününe geliyor sadece miktarı azaldı bunun sebebi ne olabilir kist taraması yapıldı kistim yok ama kist taraması yapılırken adetliydim acaba gözükmemiş olabilir mi kist olduğunda adet miktarı azalır mı? Ayrıca ben OHSS oldum bir daha olma olasılığım varmış yumurtalıklarım ilaca yani iğneye hemen cevap veriyor muş olabilir miyim sizce ohss tekrar.
Cevap: Adetlerinizin azalmasının hormonla bir sebebi olabilir. Bu yönde bir incelme yararlı olacaktır. OHSS ilaç kullanımında aşırıya kaçmaktan olur. Bir sonraki uygulamada daha kontrollü gidilerek bu sorun önlenebilir.

 

Soru: Şubat ayında dış gebelik yaşadım Laparoskopi ile sol tüpümden alindi 7 haftalık iken Laparoskopi den sonra ilk reglim 6 hafta sonra ikinci reglim ise 1 hafta gecikerek oldu normal mi sizce. Birde ablamın esi varikosel ameliyatı ardından 1 sene geçmesine rağmen sadece 4000 sperm hücresi bulunuyor. Bu sayı ile aşılama yapılabilir mi?
Cevap: Dış gebelik veya normal iç gebelik olsun her gebelikten sonra birkaç  ay adet düzeni bozulması normaldir. Ablanızın eşinin sperm sayısı kesinlikle aşılama için yeterli değil. Ancak mikroenjeksiyon yapılabilir. Aşılama sonrası bazen işleme bağlı enfeksiyon olabilir. Muhtemelen sorun bir enfeksiyondu.

 

Soru: Benim sorunum 7 ay önce aşılama yapıldı tutmadı on dan sonra hiçbir işlem yaptırmadık. Bu süre bende sürekli kasıklarımda ağrı hissettim doktora gittim ama bir problem olmadığı söylendi. Nedeni ne olabilir?
Cevap: Polibin rahim boşluğu içinde kapladığı hacime bağlıdır. Genellikle  1 cm’den büyük ve üst rahim boşluğu bölgesinde ise gebeliğe engel olabilir. Pek çok hasta polip çıktıktan sonra kolayca gebe kalabilir.

 

Soru: Ben hipotiroidi hastasıyım tüp bebek  şansım ne kadar?
Cevap: Hipotiroidi tedavi edilmeden gebelik şansı önemli ölçüde azalır. Ancak hipotiroidinin ilaçla tedavisi çok kolay ve çok başarılıdır.

 

Soru: Tüp bebek  ile 2 kere gebelik oluştu ama düşükle sonuçlandı, bir daha ki tüp bebek  denememizde şansımız yüksek mi yoksa gene ayni %40 oran mi geçerli bizim için? 2. sorum esimin sperm sayısı 7 milyon lokosit 5 milyon çıktı, lokosit in sperm sayısı üzerinde etkisi var mı?
Cevap: Şu anda tüp bebekte  şansınızı söylemem için pek çok özelliğinizi bilme ihtiyacım var. Âmâ şansınızı kısıtlayan düşük nedeninin öncelikle araştırılması gerekir. Menide lökosit olması enfeksiyonu gösterir ve sperm kalitesini bozar. Enfeksiyon tedavisi ise antibiyotikle çok basittir.

 

Soru: ilk denemede OHSS geçirdim ve şu anda tiroid  oldu yani normale geldi ve de benim çok yumurtlamam oluyor bana yol gösterir misiniz?
Cevap: Çok yumurta dikkatli ve kontrollü yapılan bir ilaç tedavisi ile önlenebilir.

 

 

Soru: Rahimde yapışıklık olunca gebelik şansı yok mu birde 2 ay prmile cyl kullandım ilaç hormonları etkiler mi laparoskopi olunca rapor veriliyor mu .işinde uzman doktor mu olması gerekir iyi yapılmazsa zararları nedir?
Cevap: Rahimde yapışıklık olan hastaların önemli bir kısmı adet göremez. Adet oluyor musunuz. Her işi uzamanı yapmalı tabii ki. Rahim yapışıklıkları laparoskopi değil histeroskopi ile teşhis ve tedavi edilirler.

 

Tüp bebek tedavileri ile ilgili bu linkten bütün soru ve cevapları görebilirsiniz.

Tüp Bebek Tedavileri hasta soru ve doktor cevapları

 

Tüp Bebek Tedavileriniz için Çocuk İstiyorum Danışma formu ile bizimle iletişim kurabilir daha uygun koşullarda tedavi olabilirsiniz.

 
 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 7 YORUM
BİR YORUM YAZ