lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Erken yumurta yetmezliği , Tüp bebek fiyatları, Aşılama Başarı oranları ,Hasta Soru ve Doktor Cevapları -102-

Erken yumurta yetmezliği , Tüp bebek fiyatları, Aşılama Başarı oranları ,Hasta Soru ve Doktor Cevapları -102-

Soru:Bana primer over yetmezliği teşhisi konuldu. Bu tam olarak ne demek ve tedavisi gerçekten Türkiye’de yok mu?

Cevap:Yumurtalıkların aktivitelerini beklenen zamandan daha önce kaybetmesi primer over yetmezliği . Primer over yetmezliği veya POF da henüz doku nakli gibi bir çözüm yok. Bu sorunu yaşayan hastalara sağlıkları açısından hormon desteği veriliyor çocuk için ise yumurta bağışı bir çözüm. Nadiren hormon desteği alırken hastalar kendiliğinden gebe kalabilir ancak ne yazık ki henüz etkin bir çözüm yok. Bağış yumurta ile deneme başına %40-50 gebelik şansı yakalayabilirsiniz.

 

Soru:Tüp bebeği 3 kez denedim, simdi Amerika’da yaşıyorum ve donöryaptırmak niyetindeyiz. Türkiyede bu işlem yapılıyor mu? ayrıca öğrenmek istediğim bir başka konuda tüplerimden biri tıkalı diğeri daha önce kistten dolayı alınmıştı bu durum hamile kalmayı engelliyor mu?

Cevap:Türkiye de donör yasal değil, ancak KKTC’de çalışan bir çok klinik var.

 

Soru: Tüp bebekteki şans ne kadar dır ben Fransa’da yaşiyorum doktorum bana tüp bebekteki şansın %25-30 olduğunu söylüyor.

Cevap:Gebelik oranı iyi merkezlerde % 50 civarında ancak erken düşük ve kayıplar nedeniyle eve çocuk götürme oranı düşüyor. Senin durumunda genetik araştırmalar son yıllarda ön planda. Şansı açıklarken kullanılan ifade önemli, ör. transfer başına gebeli, transfer edilen embriyo başına kalp atımı veya eve çocuk götürme gibi  Her biri için ifadeler farklı. Eve çocuk götürme % 25 -35 arası değerlerde oldukça makul kabul edilmelidir.

 

Soru: Eşimin sperm analizi sonucunu yorumlar mısınız? volüm:3 mlt. sayı:195 milyon normal morfoloji:%3 +4:%20 +3.%36 hafif amorf:12 normal yolla hamile kalma şansımız var mı?

Cevap:Eşinizde izole yani tek bir parametrede bozukluk var oda yapısal. Bir yılı aşkın süredir gebe kalamıyorsan iyi bir merkezde önce senin standart testlerin yapılmalı ve ardından sorun yoksa aşılama gibi bir tedaviyle başlamalısınız. aşılama en iyi alternatif.

 

Soru:Tüp bebek pek büyük teknoloji isteyen bir tedavi yöntemi degil, ancak bu kadar pahalı olmasının nedeni nedir? ben yurtdışında yaşadığım için yüksek  fiyatlar isteniyor anladığım kadarı ile laboratuvar bu iste en önemli unsur  ilaçlarda var ancak bu kadar pahalıya mal olmasının nedeni nedir. 

Cevap:Tüp bebek hem yüksek teknoloji hem de ciddi yetişmiş eleman ve daha önemlisi de ciddi organizasyon gerektiren ve çok sorumluluk yükleyen bir alan . Ülkemizde emek daha ucuz olduğundan göreceli bir düşük fiyatlandırma var. İlaçlara gelince büyük yatırım gerektiriyor.

 

Soru:Biz 8 yıllık evliyiz. en son aşılama yaptırdık laparoskobiden sonra aşılama yaptırdık sonuç negatif. Bize öneriniz tekrar aşılamamı yoksa tüp bebek mi mi?

Cevap: Tüp bebek tedavisi  kararı sizin sperm analiziniz ve elde edilecek yumurta sayı ve kalitesine göre verilecektir. 8 yıl önemli bir süre bir an önce ön hazırlıklar iyi yapılarak tüp bebek uygulamasına geçmenizi öneririm.

 

Soru: Aşılamada başarı oranı nedir?

Cevap:Eğer her iki eş için anormal bir durum saptanmamışsa. Ovulasyon indüksiyonu ile birlikte yapılan aşılamada deneme başına % 10 – 15 3 deneme sonun da da % 20 – 25 gebelik şansı vardır 4. bir deneme bu orana çok az katkıda bulunur.

 

Soru:Tüp bebek tedavisinde  psikolojik durumun etkisi nedir? Embriyo transferinden ne kadar sonra embriyoların tutunma süresi vardır  ben son tüp bebek tedavimizde bunları düşünmekten moralimi son derece zayıflattım sizin hastalarınıza bu konudaki öneriniz neler?

Cevap:Stres en büyük düşman. Denemeleri mutlaka kendinizi rahat, mutlu ve gevşek hissettiğiniz dönemlere getirmeye çalışın. Stresin olumsuz etkisi muhakkak var.

Tüp bebek tedavileri ile ilgili diğer hasta soru  ve doktor cevaplarını okumak isterseniz burayı tıklayınız..

….

Tüp Bebek Tedavileriniz için Çocuk İstiyorum Danışma formu ile bizimle iletişim kurabilir daha uygun koşullarda tedavi olabilirsiniz.

 
 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
BİR YORUM YAZ