lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

İkinci Tüp Bebek Tedavisi şansı, morfoloji ile başarı şansı, kapalı kanallar, sperm genetik testi hasta soruları ve doktor cevapları – 44 –

İkinci Tüp Bebek Tedavisi şansı, morfoloji ile başarı şansı, kapalı kanallar, sperm genetik testi hasta soruları ve doktor cevapları – 44 –

Soru: Ben 38 yasındayım, ilk tüp bebek başarısızdı, ikincisini de eylülde düşünüyorum, başarı sansım ne kadardır?
Cevap: 38 yaşında tüp bebekteki başarı şansı yumurtalık rezervi iyi ise %40 civarındadır.

Soru: 67 mil/ml sayı , % 33 hızlı ileri ve %3 yavaş ileri ,%30 normal morfoloji ile normal gebelik sağlanır mı? birde bende rahim ağzında enfeksiyon var bu sperm geçişini engeller mi?
Cevap: Sperm sayısı yeterli ancak morfolojinin %50 olması normal ilişkideki gebelik şansını arttırır. Rahim ağzı enfeksiyonu bir nedendir ve kültür alınarak rahatlıkla tedavi edilebilir.

Soru: Benim sol tüpüm tıkalı, tüp yumurtalık kısmına doğru tıkalı, yani tüp rahim filminde iyi ve güzel bir şekilde şişmiş sadece sonunda tıkanıklık var dedi doktorum ve 6 ay normal yolla gebelik deneyeceğiz. Merak ettiğim tek taraftan yani sağ tüpten geçiş olacak ya bu gebe kalma hızımı etkiler mi? 33 yaşındayım benim gebe kalma hızım nedir acaba? Hormonlarım ve genel durumum 33 yaşından çok daha iyi durumda olduğunu söyledi doktorum. Gerek duymadı doktorum açmak için acaba ısrar etsem mi

Cevap: Yumurtalık kısmına yakın tıkanmalarda laparoskopi yöntemiyle açılarak gebelik sağlanabilir. Evet ancak solunum depresyonu yapılmadığından anesteziye bağlı komplikasyon önlenmiş oluyor. Tüpteki tıkanıklık muhtemelen geçirilmiş enfeksiyon nedeniyle olduğundan hem diğer tüpü incelemek hem de aynı zamanda açmak için laparoskopi önerilebilir.

Soru: Herhalde hatırlıyorsunuzdur ben hamileliğimin 19. haftasın dayım. Doktorumun tavsiyesiyle supradyn pronatal kullanıyorum, ayrıca demir hapı almaya gerek var mıdır?
Cevap: Supradyn pronatalin içerisindeki demir 20.haftadan sonra yetersiz kalmaktadır. Dolayısıyla ferrosanol duodenal günde 1 tane 20.haftadan sonra başlanabilir.

Soru: Son adet tarihine göre 34 haftalık hamileyim. size sorum, doğum tarihi doğum izinlerine karar verilirken son adet tarihi mi yoksa bebeğin gelişimi mi göz önün de bulundurulmalıdır? çünkü bebek gelişimi 35. haftayı gösteriyor. buradaki durum, usg deki gelişimi baz alıyor. 37. haftada bebeğin alınması uygun olur mu?
Cevap: Her zaman son adet tarihi dikkate alınmalıdır!

Soru: Sperm sayısı 225 bin civarında olan biri için genetik testler yaptırmanın pratik bir faydası var mı?
Cevap: Evet çünkü eğer kısmi y kromozom delesyonu  varsa bu ileride sperm sayısının daha azalacağını belirler ayrıca embriyolarda genetik incelemenin yapılıp yapılmayacağını göstergesi olabilir.

Soru: Stres ve üzüntü yumurta oluşumunu engeller mi?
Cevap: %30 oranında hormonlar dengeyi değiştirerek engeller.

Soru: Eşimin sperm sayısı 23 milyon hamile kalına bilinir mi bu sayı ile?
Cevap: 23 milyon sayı yeterlidir ancak hareketlilik ve şekil anomalisi oranı da önemlidir.

Soru: İlk tüp bebek denememi geçen ay yaptım sonuç maalesef olumsuz oldu. Açıklanamayan kısırlık teşhisi konulmuştu bize. 6 adet olgun yumurta toplandı. 4 tanesi döllendi. İkinci güne sadece 2 tanesi kaldı. 2 . kalite olduğu söylendi ve koyu renkli dendi. Koyu renkli olması ne demek ? Yumurtanın kalitesinden mi kaynaklanır koyu renk.? Ve prolaktin 59 iken tüp bebek denenebilir mi? Prolaktin yüksek olduğu için yumurtalar koyu renkli olmuş olabilir mi?
Cevap: Prolaktinin yüksek olması rengi değiştirmez ancak yüksek doz ilaç kullanılması sonucu yumurta rengi ve kalitesini etkiler.

Soru: Eşim tese olduktan sonra enfeksiyon kaptırdı zor iyileşti aradan 1 seneden fazla geçen tese den önce normalde 20 tane kadar spermi çıkıyordu şuan normal olarak spermi hiç çıkmıyor enfeksiyonu halen daha devam ediyor olabilir mi ne yapmamız lazım ne yapılırsa enfeksiyonun devam edip etmediğini anlarız teşekkürler genetik tanı önerir misiniz ilk tüp bebek denememizde hamile kaldım ama kalp atışlarını dinledikten sonra karnımda öldü bunun sebebini aradan 1 sene geçmesine rağmen nasıl öğrenebilirim.
Cevap: FSH nın yüksek olması sperm bulunmayacak anlamına gelmez (tesede) ancak enfeksiyonun var olup olmadığı ürolojik muayene sonucu anlaşılabilir.

Soru: Erken doğum riskim var nidilat 3*1 kullanıyorum bebeklere bir zararı olabilir mi?
Cevap: Bebek muhtemelen genetik problemler yüzünden kaybedilmiştir bir sonraki uygulamada mutlaka embriyolara genetik inceleme yapılmalı!

Soru: 3 kez aşılama yapıldı yumurta ve sperm sayıları her şey normalken neden hamilelik gerçekleşmedi .Neden? Sonraki aşamalarda ne yapmalıyım.?  şu anda 3 aylık dinlenme sürecindeyim? Rahim film çekildi normal açık kanallar ve eşimin sperm sayılı 40-50 milyon hareketlilik % 25? Hareketlilik durumu nasıl sizce spermlerin.
Cevap: Her şey normal olmasına karsın enjeksiyonlar ile yapılabilen aşılamalarda 5 uygulamada gebelik elde edilemezse tüp bebek aşamasına geçilebilir. Toplam hareketlilik %25 ise hareketliliği az.

Soru: Morfolojiyi düzelten herhangi bir ilaç veya doğal yöntem var mı?
Cevap: Morfoloji oranı çok düşük ise maalesef bir yöntem henüz yok. Ancak normalden biraz düşük ve eşlik eden varikosel varsa varikosel operasyonu fayda verebiliyor.

Soru: 3 kez başarısız tüp bebek denemesi olmuş ve sperm sayısı ve hareketliliğinde problemi olan çiftlerden kadının da genetik test yaptırmasına gerek var mıdır?
Cevap: Evet çiftlerin her ikisinden de genetik test incelemesi yapılabilir.

Soru: Seminal veziküllerin ileri derecede hipoplazik olması ile spermlerin dışarı çıkamamasının ilgisi var mı ?
Cevap: Seminal veziküllerin hipoplazik olması sperm üretiminin azalması anlamına gelir.

Soru: Yaptırdığımız spermiogram da üniversite hastanesinde sonuç 16 özel bir laboratuvarda 2 cıktı bunun nedeni ne olabilir? Bizim hangisini dikkate almamız daha doğru olur?
Cevap: Sperm testi tekrarlanmalıdır çünkü değerler arasındaki fark düşündürücü

Soru: 20 mil spermde %50 hareket normal kabul ediliyor peki 67 mil da %36 hareket neden düşük sayılıyor?
Cevap: Normal bir ilişkide gebelik olabilmesi için sperm sayısı en az 20 milyon ve hareketlilik toplamı en az %50 olmalıdır.

Soru: Prolaktinimi düşürmek için Parlodel kullanıyorum günde 1 tane. Ama fayda etmedi. Bu durumda ilacı mı değiştirmeliyim? Prolaktini düşürmenin başka yolu var mıdır? 59 idi transferin 8 . günü 139 çıktı?
Cevap: Parlodel dozajını ikiye çıkabilirsiniz veya haftada iki kez dostinex kullanabilirsiniz. Ancak gebelik oluşursa fizyolojik olarak prolaktin değeri artar.

 

Tüp bebek tedavileri ile ilgili bu linkten bütün soru ve cevapları görebilirsiniz.

Tüp Bebek Tedavileri hasta soru ve doktor cevapları

Tüp Bebek Tedavileriniz için Çocuk İstiyorum Danışma formu ile bizimle iletişim kurabilir daha uygun koşullarda tedavi olabilirsiniz.

 
 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 11 YORUM
 1. Nigar dedi ki:

  Selamlar herkese benım durumumu yasayan varsa lutfen yardımcı olsun tüp bebek yaptık bız olmadı ve kalan dondurulmuş embrıyolarımızda çokmuş sızde bu neden olabilir bana yardımcı olun lutfen teskler sımdıden.

  1. yonetim dedi ki:

   Nigar hanım iyi günler tüp bebek tedavilerinde yardımcı oluyoruz tüp bebek tedavileri
   garantili değil kalan dondurulmuş embriyolarınızı tekrar kullanabilesiniz.

 2. Nigar dedi ki:

  Tskler cevapladıgınız ıcın ama sıze bır sorum olacaktı benım embrıyolarımın 3 4 gün yaşadıktan sonra doktor yumurtaların çöktüğünü söyledı ama biz yınede saklıyoruz dedi. bu ne demekdır lutfen zahmet olmasa cevab verırmısınız bu neden oluyo benım yumurtalarım bebek ıcın kotumu olamazmı bIzım cocugumuz bırde bu çökme esımın spermındende olurmu yanı çökme neden olmuş

  1. yonetim dedi ki:

   Nigar hanım embriyo kalitesi diye bir şey var kalan erişemiyorlar kaliteli ise dondurulur tüp bebek tedavisi gören hasta istediği zaman bu embriyonları kullanabilir tatbiki çözül dünde halen canlılığını koruyorsa embriyolarınıza getik batırabilirsiniz en kalitelileri dondurup kullanmak daha artı olacaktır.kadının yumurta kalitesi erkeğin sperm kalitesi tatbiki çok önemli kadında yaş ilerledikçe yumurta kalitesi düşer buna bağlı olarak bebek isteyen aileler zamanını en iyi şekilde değerlendirmelidir.Danışma hattımız 05414551606

BİR YORUM YAZ