lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Testisten Sperm Kazanımı = Tese

TESE NEDİR ?
TESE ejakülatında (menide) hiç sperm hücresi bulunmayan hastalarda, testislerden alınan dokudan sperm elde edilmesidir.

KİMLERE UYGULANIR ?

TESE işlemi menide sperm hücresi olmayan kişilere uygulanan cerrahi bir yöntemdir. Menide sperm hücresi olmaması, çeşitli nedenlere bağlı olabilir:

  • Sperm kanallarında tıkanıklık
  • Sperm kanallarının doğuştan olmaması
  • Hormonal nedenler
  • Genetik nedenler Erkekte sperm üretimini sağlayan genler Y kromozomu üzerindedir. Bu genlerdeki problem sperm üretimini etkiler.
  • Radyasyon, özellikle kanser tedavisi nedeniyle radyasyon alınması bazen sperm üretimini tamamen ortadan kaldırabilir ve bu durum kalıcı olabilir.
  • İlaçlar, özellikle kanser tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar sperm üretimini kalıcı olarak durdurabilir.

TESE İŞLEMİ NASIL YAPILIR ?
TESE işlemi genel yada lokal anestezi ile yapılan ağrısız bir işlemdir. Her iki testise 3-4 cm lik kesi yapılarak; her testisin 4 farklı noktasından doku örneği alınır. Alınan doku örnekleri bir seri işlemden geçirilerek, bulunan canlı sperm hücreleri ayrılır. Bu hücreler mikro enjeksiyon işleminde kullanılır.

TESE işlemi, testis biyopsisinden farklıdır. Biyopside testisin tek bir bölgesinden örnek alınır.

Ancak testisin diğer bölgelerinde sperm üretimi olabilir. Bu nedenle testis biyopsi sonucu sperm hücresine rastlanamayan hastalarda da TESE ile sperm hücresi elde edilebilir.

RİSKLER
TESE sonucunda canlı sperm hücresi elde edilemeyebilir. Bu nedenden dolayı kadında yumurta gelişimi tedavisine başlamadan önce spermleri bulup dondurmak daha akılcıdır. Dondurulmuş dokuda sperm canlılığını yitirmez, hem de kadına boşu boşuna ilaç tedavisi yapılmamış olur.

Ameliyat sonrası nadiren operasyon yerinde enfeksiyon, kanama olabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
BİR YORUM YAZ