lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Kadında ve Erkekte FSH Yüksekliği

Kadında ve Erkekte FSH Yüksekliği

Kadında ve Erkekte FSH Yüksekliği.

Kadında ve Erkekte FSH Yüksekliği. Normal çalışan bir yumurtalıkta FSH değeri genellikle 10 mIU/ml’nin altındadır. 10- 15 arasındaki değerler rezervlerin azaldığını ve gebelik şansının da göreceli olarak zayıfladığına işaret eder. 15- 20 arası değerlerde durumun daha ciddi olduğunu ve gebelik elde etmenin oldukça zorlaştığını çalışmalardan ve tecrübelerimizden bilmekteyiz. FSH değerleri genelde 25 den yukarı değerlerde ise tüp bebek tedavileri sonuç vermemektedir. 40 mIU/ml den yukarı değerler ise genellikle menopozu ifade eder.

Kadında ve Erkekte FSH Yüksekliği neden olur

Kadında ve Erkekte FSH Yüksekliği neden olur. FSH hormonu beyinden salgılanan ve kadında yumurtalıklarıerkekte ise testisleri uyaran bir hormondur. Böylelikle hem üreme hücreleri olan sperm ve yumurtayı geliştirir, hem de kadınlık ve erkeklik hormonları olan östrojen ve testosteronu salgılatır. FSH ölçümü en sağlıklı adetin 2-7. günleri arasında yapılır. FSH hormonunun yükselmesi ise aslında kadında yumurtalıkların erkekte ise testisin yeterli fonksiyon göremediğini gösterir. Yani beyinden salınan FSH yükselerek yumurtalıklardaki üretim azlığını telafi etmeye çalışmaktadır.

Araştırmaların sonuçlarına göre zaman zaman normal değerler gözlense bile yükselme belirtileri gösteren FSH değerleri o birey için gebelik şansının azalmış olduğunu göstermektedir.

Yumurtalık rezervlerinin azalması aynı zamanda ultrason ile de kolaylıkla tespit edilebilmektedir. Yumurtalıklardaki 3-8 mm arasındaki boyutta izlenen ve antral folikül adı verilen küçük su keseciklerin sayısı azaldıkça FSH değerleri de yükselecektir.

FSH yüksekliği kadınlar için genelde yaşla ilişkili olan bir durumdur. Yani yaş ilerledikçe özellikle de 35 yaştan sonra FSH hormonunda yükselme gözlenebilir. Ancak bazen genç bayanlarda da yumurtalık rezervi azalmasına ve FSH yükselmesine rastlanabilmektedir. Bunun sebebinin en sık olarak genetik yapı olduğu düşünülmektedir.

İleri Yaşlarda kısırlık Tedavileri:

İleri yaştaki bir kadın hamile kalmaya karar verirse ilk yapılması gereken, gebelik meydana geldiğinde oluşabilecek tıbbi problemlerin ön araştırmasının yapılmasıdır. Önceden saptanmayan hipertansiyon ya da şeker hastalığı gibi durumlar gebelik sonrasında istenmeyen problemlere neden olabilir.

Bir kadın 6 – 12 aylık süre içinde gebe kalamamış ise, bu konuda tecrübeli bir jinekolog doktor tarafından değerlendirilmelidir. Gerekli ön testlerin tamamlanması 1 – 2 ay kadar sürer, uygun tedavi belirlenerek hemen başlatılır.

Alışılagelen testlerle birlikte, adetin belli dönemlerinde yapılan FSH, LH ve östradiol (E2) ölçümleri, yumurtalıkların durumu konusunda önemli bilgiler sağlar. Sonuçlar, kadının başarı şansı konusunda ek bilgiler verir.

İleri yaş grubundaki kadınlar, genetik problemleri bulunan gebelik şanslarının genç yaştaki kadınlara göre daha fazla olduğunu bilmelidirler. Gebe kaldıklarında, gebelikte yapılan amniosentez veya koryon villus örneklemesi gibi girişimlerle bu durumu ortaya koymak mümkündür.

Tedaviye rağmen sonuç alınamayan belli bir yaşın üstünde  infertil kadınlar için yurt dışındaki bazı merkezlerden genç kadın yumurtalarının satın alınması bir alternatifken, bu uygulama ülkemizde legal olmadığından evlat edinme düşünülebilir.

 

Facebook sayfamıza bu linkten ulaşabilirsiniz.

Kadında ve Erkekte FSH Yüksekliği konusunu okuyanlar aşağıdaki konuları da incelediler ;

FSH Hormonu nedir? Değerleri FSH yüksekliği

FSH Hormonu Yüksek Olduğunda Tüp Bebek Tedavisinde Hamile Kalınır Mı?

Ben yüksek FSH ve düşük AMH ile hamile kaldım.

FSH hormonu nedir değeri ne olmalıdır?

 

Tüp bebek tedavileriniz ile ilgili Çocuk İstiyorum Danışma formu ile bize ve kendisine ulaşabilirsiniz.

 
 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 22 YORUM
BİR YORUM YAZ