lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Tüp bebek başarısız olunca ne yapmalı?

Tüp bebek başarısız olunca ne yapmalı?

Tüp bebek başarısız olunca ne yapmalı?  Tüp bebek tedavilerinin en kötü tarafı bazen başarısız olması. Çifti maddi ve manevi olarak oldukça yıpratan bir durum. Olumsuz sonuç alındığında ne yapmalı bir doktor gözü ile yorumlaması için Bursa Acıbadem Tüp Bebek Merkezi Başkanı Prof.Dr.Şahin Zeteroğlu’na sorduk:

Şahin Bey ,Tüp bebek tedavisi başarısız olunca hastalar ne yapmalı?

Bence tüp bebek başarısızlığı sonucunda en önemli dikkat edilmesi gereken nokta öncelikli olarak moralin bozulmaması .Çünkü tüp bebek tedavileri belirli bir başarı oranı üzerinden yürüyen tedavilerdir. Çok iyi şartlarda dahi eğer tedavi uygulanmış hasta iyi değerlendirilmiş ,bayana ve baya ait bütün tedaviler yerinde uygulanmış iyi kalitede embriyo verilmiş olmasına rağmen  elde edilebilen başarı oranı %50 ortalamada diyebiliriz. Özel hastalarda biraz daha yüksek oranlara çıkabiliyoruz.Ama sonuçta tersten baktığımızda en iyi şartlarda dahi %50 gibi bir olumsuzluk olmamasına rağmen gebelik olmayabiliyor.

Burada kritik nokta benim açımdan hastaya ait parametrelerin embriyoya ait parametrelerin iyi değerlendirilmesi  eğer tüm bu parametreler olumluysa hatanın yaşı uygunsa kesinlikle morali bozmadan ilk iki deme için belki çok daha derin araştırmalara girip de daha fazla zahmet ve maddi yüke girmeden tekrar denemelerini öneririm. Bu iyi kalitedeki embriyolara sahip ve iyi yaştaki hastalar için geçerli .Ama tedavi sonrasında yapılacak bir başarısızlık halinde hem yumurtaya hem de  erkeğe ait parametrelerin yeniden gözden geçirilmesi gerekiyorsa bunlara yönelik olarak testlerin yapılması ve embriyo kalitesini değerlendirilmesi  ile beraber rahim inceliği duvarın kalınlığı trimanimal olup olmaması yani bebeği kapabilme yeteneği ile ilgili parametrelerin gözden geçirilip bu olanlara odaklanılması gerekir.

Teşekkür ederim

Aliye Sibel Tuzcu

 

Tüp bebek başarısız olunca ne yapmalı? konusunu okuyanlar aşağıdaki konuları da incelediler;

Tekrarlayan Negatif Tüp Bebek Tedavilerinde Başarı Nasıl Elde Edilir?

Tekrarlayan Negatif Tüp Bebek Tedavilerinde Yapılması Gereken İncelemeler

Negatif tüp bebek tedavileri için Co-Kültür uygulaması

Tekrarlayan Negatif Tüp Bebek Tedavileri Neden Olur?

Tüp Bebek Başarı Hikayesi ; Tüp Bebek Tedavimde %1’den Daha Az Şans Verdiler..

 

 

Tüp bebek tedaviniz için  Prof.Dr.Şahin Zeteroğlu Danışma formu ile kendisine ulaşabilirsiniz.

[VfB id = 6]

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ