Tüp Bebek  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Cartegener sendromu, bitki çayları ve tüp bebek ,dondurulmuş embriyolar , PCO da yumurta kalitesi -86-

Cartegener sendromu, bitki çayları ve tüp bebek ,dondurulmuş embriyolar , PCO da yumurta kalitesi  -86-

Soru: Doktor bey tüp bebek tedavisine başladığımız sırada ada çayı ve papatya çayı içmemiz de bir sakınca var mı?Sitenin yararlı bitkiler kısmında okudum ve kullanmayı düşünüyordum.Sizce bir problem olur mu?Birde tüp bebeği kaç defa deneyebiliriz? Ne zaman durmalıyız?

Cevap: İstediğini içebilirsin tedavi sırasında günlük alışkanlıklarınızı değiştirip kendinizi germeyin .Tüp bebeğe mali imkanlarınız elverdiğince devam edebilirsiniz.

 

Soru: Cartagener sendromu olabileceği söyleniyor.İç organlarımın hepsi ters.5 defa aşılama 1 defa tüp bebek denedim.Şimdi 2. tüp bebek denemem için tedaviye başladım.Organlarımın ters olması normal yolla hamile kalamama sebep midir?

Cevap:Hayır değildir başka bir problem olması lazım.

 

Soru:Doktor bey  rahim kanallarında sazlık gibi bir dokunun bulunduğunu ve bende ağır çalışabileceği söylenmişti?

Cevap:Bu doğru olabilir ama aşılama ile bu zaten aşılan bir problemdir

 

Soru:2. tüp bebek için başlıyorum. Tüp bebek tedavisine başladığımız sırada beslenme konusunda eşim ve bana tavsiye edebileceğiniz bir husus var mı?

Cevap:Tedavi başarınızı arttıracak özel bir diyet yok maalesef.

 

Soru: Mikroenjeksiyon demedim sonuç negatif çıktı 4 tane dondurulmuş embriyom var şubat sonu gibi onları transfer edeceğiz  dondurulan embriyolarda şans biraz daha mı azalıyor? azalıyorsa neden?

Cevap:Dondurup çözme işlemi sırasında bazen kalite kaybı olabilir. Laboratuvarın kalitesine ve uzmanlığına da bağlı olan bir şeydir  bu.

 

Soru:Ben iki kez tüp bebek denedim.İlkinde kimyasal gebelik yaşandı önümüzdeki ay sonunda 3. denemeyi yapmak istiyorum.Yumurta kalitem hep 2. kalite oluyor. Pco hastasıyım, acaba bu yumurta kalitesinin 1. kalite olma şansı varmı?

Cevap: Tabi ki var her ay yumurtalık belli sayıda yumurtayı kullanıma sunar bu seferkilerin kalitesi daha iyi olabilir

 

Soru:Eşimin değerleri de iyi çıkıyor.Ama bir türlü hamilelik sağlanmadı. Doktorum bu sefer assisted hatching (tıraşlama yöntemi) kullanabiliriz dedi.Sizce bu tutunma da bir şans mıdır?
Cevap:Evet tutunma şansını arttırabilir.

 

Soru:Doktor bey eşimin sperm morfolojisi ile ilgili bizim sorunumuz sayı ve hareketlilik normal ama morfoloji normal %2 bu durumda aşılamada şansımız var mı yoksa direkt tüp bebek -mikroenjeksiyon mu?

Cevap: Aşılama yapılması ile yapılmaması arasında gebelik oranı açısından fark olmuyor morfoloji bozuksa mikroenjeksiyon öneririm.

 

Soru:Normal hamile kaldım bir kere düşük yaptım tüp bebeğe gerek var mı?

Cevap:Tüp bebek gerekmiyor.

 

Soru:Rahim filmimde sağ yumurtalık ileriye doğru kapalıymış tüp bebek için tehlikesi var mı?
Cevap:Bir tehlikesi yok

 

Soru:Arkadaşım düşük yaptı yeni tedavisinde yeniden rahim filmi istediler gerek var mı.

Cevap:Rahim filminden ziyade histeroskopi öneririm düşük yapmış olan bir hastaya

 

Soru:Peki %2 normal morfoloji ile normal yollarla gebelik hiç mi mümkün değil? Bir de 4.seferden sonra tüp bebek -mikroenjeksiyon şansı düşer dediniz bundan sonra yollar tükeniyor mu?

Cevap:Normal gebelik şansı %2-3 civarıdır, denemeye devam edilebilir  Almanyada bir hastam 8. seferde hamile kaldı ve doğurdu.

 

Soru: Histeroskopi ne demek kısaca açıklar mısınız?

Cevap:İnce bir optik cihazla rahmin içine bakmak demek direk gözünüzle görürsünüz bir problem varsa 5 dakikalık bir işlem

 

Soru:Eşimde hiç sperm yok. Tese mı yoksa mikrodisectionumu deneyelim?

Cevap:Tese deneyin tesada başarısız olunabilir

 

Soru: İlk tüp bebek  denemesi başarısız hiçbir sorun yok ikinci denemede de aynı şey olma ihtimali yok mu sizce acaba başka bir sorun olabilir mi bunun için histereskopi yapılması lazım mı birde mikronun başarılı olmasında ki en önemli etken rahim mi yoksa embriyolar mı.

Cevap:Hem rahim hem embryolar tedavi başarı oranları bellidir ve % 50 yi pek geçmez başarısız tedavide illa bir sorun olması gerekmez her şeyin mükemmel olduğu durumda zaten başarı % 50 dir.

 

Soru:Arkadaşımın potasyumu yüksek çıktı .Potasyumun yüksek çıkması tüp bebek tedavisinde ne gibi sakıncası olur

Cevap:Sakıncası yok.

 

Soru:İlk tedavimde baskılayıcıyı gonal f lerle beraber kullanmaya başladım daha öncesinde kullanmadım şimdi 21.gün başlayacağım doktorum  o şekilde bir çizelge verdi bunun bir sakıncası olur mu

Cevap:Hayır Olmaz.

 

Soru:Don Quai GNC’nin bir ilacı Saf östrojen hormonu ve L’arginine saf protein.Bunu kullanan arkadaşlardan 1. kalite yumurtalar toplandı.Acaba siz bunu nasıl değerlendiriyorsunuz.

Cevap:Yumurta kalitesini arttıran bir ilaç maalesef yoktur.

 

Soru: Tüp bebek Tedavisi sırasında fazla hormon alınması yumurta kalitesini etkileyebilir mi? İnfertilite nedenleri arasında yumurta kalitesinin kötü olması gibi bir neden sayılmıyor ama tüp bebek -mikroenjeksiyon tedavisinde böyle bir sorunla karşılaşabiliyoruz.

Cevap:Yumurta kalitesinin kötü olması tabi ki kısırlık sebebidir ancak henüz kesin kalite kriterleri yoktur ayrıca kalitesiz yumurta ile hamile kalan hastalarımızda vardır en önemlisinde bunu değiştirme şansımız yoktur.

 

Tüp Bebek Tedavileriniz için Çocuk İstiyorum Danışma formu ile bizimle iletişim kurabilir daha uygun koşullarda tedavi olabilirsiniz.

 
  •   
 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. ayse dedi ki:

    dr.hakan beyi tv de gördüm daha önce de kendisinin ismi duymamıştım.yumurtalık dondurma işlemi için hastaneyi aradım muayene ve görüşme 300 tl dediler randevu aldım gittim. dr hakan bey ile görüşmem 5 dakıka sürdü.bana 35 yasından sonra dondurma işlemini tavsiye ettiğini söyledi ve görüşme bitti.ben muayene etmeyecek misiniz dediğimde hayır dedi görüşme ücreti 300 tl imiş. benim şaşırmam ve ısrarlarım üzere zoraki peki demek zorunda kalan hakan bey,uzun süre bekletilip sanki ben bir ödeme yapmamışım gibi muamele görünce itiraz ettim ve genel koordinatörleri Mine Öncü hanımla görüştüm.zaten ondan sonrası ne yazık kı çok üzücü.mine hanıma durumu anlattığımda kendisinin tavrı davranışları ukala bir tavır sergilemesi yetmezmiş gibi bana söylediği kelimeyi ne bir eksik ne bir fazla aynen iletiyorum. ben mine hanıma hakan beyin bana yumurta dondurma işlemini tavsiye ederim cümlesi için 300 tl vermedim bunu zaten bilerek geldiğimi dediğimde dr hakan bey tv’na çıkan çok ünlü bir doktor olduğunu odasına girip kapıyı kapattığın an 300 lira vermek zorunda olduğumuzu bunu da hastaların bilerek geldiğini söyledi. gayet ukala suratımıza bakmadan konuşma şekli ile ve bizim ısrarlarımıza rağmen tavrını değiştirmeyen muayene etmeden alınan 300 liramı geri vermemeleri bizleri kovmaktan beter eden bu tarz insanların ticarethaneye döndüren basın yayın organlarını kullanarak güven teşkil eden ama böyle bir hassas meslek kurallarına uygun olmayan insanlarla çalışan bu kişileri ben sağlık bakanlığına da sosyal medyadan da başıma gelen bu çirkin olayı herkesin bilmesini istiyorum. diğer meslektaşlarınızı da zan altında bırakıp biz hastaların doktorlara güvenini zedeliyorsunuz.

BİR YORUM YAZ