lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Tüp bebek tedavilerinde embriyo neden tutunamaz ve tüp bebek tedavileri neden başarısız olur?

Tüp bebek tedavilerinde embriyo neden tutunamaz ve tüp bebek tedavileri neden başarısız olur?

Tüp bebek tedavilerinde embriyo neden  tutunamaz ve tüp bebek tedavileri  neden başarısız olur ?

“Bu sorunu kesin bir cevabı maalesef yoktur ama pek çok ihtimal söz konusudur. Bu ihmalleri söyle sıralayabiliriz.

1.Problem embriyoda olabilir .Biliyoruz ki embriyolar anne ve babada genetik hiçbir sorun olmasa da kendileri ilk hücre bölünmeleri esnasında genetik olarak dengesiz gelişebilirler , bu da onların hayatta kalma ihtimalini yok eder. Mikroskop altında beşinci günde bile harika gözüken bir embriyo aslında genetik olarak yaşaması imkansız düzeyde dengesiz olabilir. Özellikle anne ve/ veya baba yaşı ilerledikçe embriyolarda dengesiz gelişme ihtimali artmaktadır, bunu ortadan kaldırmak imkansız ama dengesiz olanları ayıklayabilmek için 3. gün embriyolarda genetik inceleme yapılabilir. ( PGT) bu da genetik olarak sağlam embriyo yu anne rahimine vermeyi sağlayarak başarı ihtimalini arttırır.

2.Yaş faktörü 
yanı sıra embriyoların dengesizliğine yol açabilecek pek çok başka faktörde vardır.
Sigara kullanımı,narkotik bağımlılığı alkolizm,radyasyon ,diabet, hipotiroidi , anne veya babadan gelen genetik bozukluklar.vb..gibi..

3.Sorun bazende embriyonun tutunacağı rahim duvarındadır.
Duvar önceden geçirilmiş mikrobik rahatsızlıklar nedeniyle tahrip olmuş olabilir. Duvarın iç yüzüne uzanan bir polip olabilir ( et parçası) , içeriye uzanan myom olabilir , ister polip ister myom embryonun ( döllenmiş yumurta) tutunacağı ortamın misafirperverliğini bozarlar, orada adeta bir spiral takılmış etkisi yaparlar .Vücudun savunma hücereleri orada çoğalırlar bu da tutunmayı zor hatta imkansız hale getirirler. Bu bazende rahimin kas duvarında gelişen bir rahatsızlık olabilir (adenomyosis) , iç duvarın beslenmesini bozarak yeteri kadar gelişmesini engelleyebilir.

4.Geçmişte düşük veya isteğe bağlı sonlandırma amaçlı kurtaj işlemin sonrası rahim iç duvarda yapışıklıklar gelişmiş olabilir.

5 .Son olarak embriyo transferi esnasında vaginal yolda mevcut bir enfeksiyon katater ile birlikte rahim içine geçebilir ve embriyoların tutunması enfeksiyon nedeniyle imkansızlaşabilir.

6.Rahim ağzındaki Darlık  Tüp bebek transferi esnasında rahim ağzındaki darlık, yapışıklıklar nedeniyle kataterin geçişinde kanama olabilir bu kanama rahim içine kadar giderek tutunmayı engelleyebilir.

7.Zamanlama Koordinasyon tecrübesi Transferin ultrason eşliğinde yapılması ,rahim duvarının tepe noktasını görerek , o noktaya dokunmadan , mümkünse tepeye çok yakın olmayan bir noktaya embriyonun nazikçe bırakılması gerekir. Mesanenin dolu olması, hasta doktor dialogu ile transfer esnasında ortamın huzuru, transfere rehberlik eden ultrason görüntüsünün teknik olarak ve tecrübe yönüyle  iyi olması , zamanlama , ekip koordinasyonu gibi pek çok faktör bunu etkiler.

8.Laboratuvar ortamındaki havanın özel filtreler ile tozlardan, zararlı gazlardan arındırılmış olması , embriyonun katatere çekilmesi ile rahim içine geçmesi arasında geçen sürede ısı faktörü , ortamın ışığı gibi pek çok faktöründe önemli olabileceği düşünülmektedir.

Bu nedenlerden tam teşekküllü ve deneyimli laboratuvarı olan merkezlerin önemle tercih edilmesi gereklidir.

Embriyo ve Tüp bebek Laboratuarları ile ilgili diğer konuları burada bulabilirsiniz.

Tüp Bebek Laboratuarının önemi

Tüp bebek tedavilerinde embriyo neden tutunamaz?

Tüm embriyolar birbirine benzer mi? Nasıl ayırt edebiliyorsunuz?

Embriyoların vücut dışında büyütülmeleri sırasında sorunlar oluşabilir mi?

Embiryoloji Laboratuarı nedir ve embiryolog kimdir?

Embriyonik Kök Hücreler

Tüp Bebek Tedavisi Embryo Transferi ve transfer sonrası yapılması gerekenler

Yüksek Mikroskobik Büyütmeyle IMSI ile Seçilmiş Sperm Mikroenjeksiyonu

Laboratuarda Embriyolar için hangi özellikte kabinler ve sıvılar kullanılıyor?

 

 

Tüp bebek tedavileriniz için Çocuk İstiyorum Formu ile bize ulaşın

 
 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 10 YORUM
BİR YORUM YAZ