lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Prolaktin yüksekliği ve Adet düzensizliği hamile kalmayı etkiler mi? Hasta Soru ve Doktor Cevapları -110-

Prolaktin yüksekliği ve Adet düzensizliği hamile kalmayı etkiler mi? Hasta Soru ve Doktor Cevapları -110-

Soru: Polikistk over sendromu hastasıyım, prolaktinim  yüksek ama süt gelmiyor kıllanma var. Tiroid sınırda guatr başlangıcı var , tüpler açık eşimde bir problem yok ve yaşım 23 aşılamadaki şansım ne olabilir şu anda l_thyroxin ilacını kullanıyorum şu an gonaphen kullandım son kez .

Cevap: Şansın %15 civarıdır eşinin spermleri normalse.

 

Soru: Biz yaklaşık 7 aydır korunmuyoruz, eşimin sperm testi sonuçlarında sayı:32 milyon,hız %38 krugere göre morfolojide normal form %2 çıktı…ben 31 eşim 27 yaşında.eşimde varikosel tarzı bir rahatsızlık çıkmadı.benim tahlillerimde normal seviyede. Şimdi sperm testini 2 kez daha yaptırmamızı söylediler.Buna göre siz neler önerebilirsiniz?hemen tüp bebek  yaptırmalı mıyız?

Cevap: Normal form %2 ise mikro yaptırmanızı öneririm.

 

Soru: Benim hormon tahlilleri, rahim filmi, eşimin sperm analiz sonuçları normal. Şimdi laparoskopi mi yapılmalı yoksa aşılamaya mı geçilmeli? yaşım 30.

Cevap: Aşılama yaptırmanızı öneririm.

 

Soru: Benim prolaktin seviyem 120 ve 2 aydır parlodel kullanıyorum.Ancak süt gelmesi,adet düzensizliği ve görmede sorun yok bu durumda gebelik oluşursa zararları olabilir mi.?

Cevap: Herhangi bir problem olmaz.

 

Soru: Eşimin sperm sayısından dolayı mikroenjeksiyon deneyeceğim su an prolaktin için tedavi görüyorum seviyesi 83 tü ilk ilaç tedavisinden sonra 100 oldu ilaç tedavim devam ediyor sorum bu durum normal mi yani ilaç kullanımından sonra artması birde bu tedavi mikroenjeksiyon  yaptırmama engel olur mu.

Cevap: Belki ilacını değiştirmek lazım normalde artmaması lazım tedavini yumurta sayısı ve kalitesi açısından etkileyebilir…

 

Soru: Benim bir tüpüm kapalı bu yüzden laparoskopi olacağım.Ayrıca PCOS hastasıyım.Bu yüzden adet düzenim de çok bozuk.Acaba Laparoskopi den sonra aşılama ile mi yoksa ilaç tedavisi mi uygulamalıyız.(Klomen dedi dr. ama yazılışını bilmiyorum) Ayrıca bende uzun zaman adet düzeni için farlutal,diane 35 kullandım 1 yıldır hiç ilaç almıyorum.

Cevap: Bence doktorunuz karar versin…

 

Soru: 26 yaşında bir bayanın 2 küretajından sonra adet miktarında azalma varsa ama süreli ve düzenli (28 günde bir) bu gebeliği etkiler mi sizce bu neden kaynaklanıyordur?Ayrıca kürtajlar vakum yöntemi ile yapıldı.

Cevap: Hormonal olabilir sebep.

 

Soru: 2.sorumda gebelik gerçekleştiği zaman adet görecekmişsin gibi belirtiler ortadan kalkar mı yani göğüs ağrısı gibi şikayetler devam eder mi ?

Cevap: Bu şikayetler azalabilir veya geçebilir…

 

Soru: Sorum su gecen hafta polikistik over teshisi kondu bunun uzun vadede ne gibi yansımaları olabilir?Adet düzensizliği hormonları etkilemez mi?

Cevap: Uzun vadede polikistik over bir etki yapmaz bilimsel bir veri yok.

 

Soru: 30 yaşında bir bayanım ve 2. kez mikro ya da tüp deneyeceğiz. Merkeziniz deki 30 yaş gebelik ve eve bebek götürme oranınızı öğrenebilir miyim? 

Cevap:  30 yaş için gebelik oranımız %48.9 geçen senenin verileriyle…

 

Soru: Ben de 30 yaşındayım.Laparaskopi olduktan sonra kısa süreliğine adetten kesilmek için iğne olmak gereklimi?hemen aşılamaya geçilmeli mi? 

Cevap: Daha ayrıntılı bilgi lazım şunu yapın demem pek doğru olmaz .

 

Tüp Bebek Tedavileriniz için Çocuk İstiyorum Danışma formu ile bizimle iletişim kurabilir daha uygun koşullarda tedavi olabilirsiniz.

 
  •   
 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ