lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Kadında Zayıflık Nedeni İle Kısırlık

Kadında Zayıflık Nedeni İle Kısırlık

Araştırmacılar çocuk sahibi olmaya çalışırken çok zayıf olmak çok şişman olmaktan daha kötü olabileceği konusunda hanımları uyardılar.. .

Tehlikeli obezite olarak sınıflandırılan hanımlar da dahil olmak üzere yapılan bir  çalışma zayıf kadınların kilolu olanlara göre daha  az hamile kaldıkları görüldü.
Araştırmacılar  sağlık riskleri açısından kilolu olmanın tehlikeleri büyük ölçüde göz ardı edildiğini belirtmekle birlikte genç kız ve kadınların modellerin ve diğer ünlülerin  ince görünümünü taklit eden “0” beden kültürününde gün geçtikçe  şiddetlendiğini  ve tehlikeli boyutlara ulaştığı konusunda dikkat çektiler…

Araştırmacılar, sekiz yıllık süre içinde tüp bebek merkezlerinde  yürütülen tüp bebek çalışmalarında yaklaşık  2.500  hastayı gözden geçirdiler.

Hanımları çok ince, normal ve obez olarak  ağırlıklarına göre  üç gruba ayırdılar.
Bu hanımların içinde normal ağırlıklı ve  İngiltere’de çok kilolu olarak kabul edilecek bazı kadınlar dahildi..Normal ağırlık grubunda olanların  % 50 sinin bebekleri vardı.   Aşırı obez denecek kadar şişman hanımların ,çok ince olanlarla karşılaştırıldığında bebek sahibi olma şanslarının ince olanlara göre % 45 daha fazla oldukların ı görüldü

Çok ince olarak sınıflandırdıkları hanımların vücut indeksleri 14-18 IBM arasındaydı.Araştırmacılar bazı çalışmalarda doğurganlık için zayıf olmanın şişman olmaktan daha kötü olabileceğini her zaman ima etmiş olmakla birlikte aradaki farkın bu kadar büyük olduğunu görmek bizim için büyük bir sürpriz olduğunu belirttiler. Zayıf kadınlar şişman kadınlardan daha  zor hamile kalıyor.

Çok zayıf olması nedeniyle kadın cinsiyet hormonu östrojende yaşanan düşüş, doğal olarak hamile kalmasını   engellediği bilinmekteydi.   Ama tüp bebek tedavilerinde kadınlara hormon veriliyordu. Bu nedenle östrojenin sonuçları etkilemesini anlamsız buldular.Her üç grupta da kadın yumurtaları  benzer sayıda üretilmişti .Tüp bebek tedavisinde olumsuzluk sonuçları oluşturan nedenlerin  çok daha sonraki bir aşamada meydana geldiğini düşünerek yaptıkları araştırmada   bir başka olasılığın  zayıflık nedeni ile yetersiz beslenmiş embriyoların kadınların rahmine yapışmasının kuvveti bulamamasından olabileceği kuvvet kazandı .

Araştırmacılar  hanımlara doğal yada tedavi ile bebek sahibi olmaya çalışırken mümkün olduğunca normal kilolarda olmaya gayret etmelerini öneriyorlar. .Özellikle  İngiltere’de, hastaneler  kilolu kadınlar için IVF fon reddedebilme hakkını saklı tutuluyor .

Bazı insanlar için, hamile çok kolay ama diğerleri için oldukça zor olabiliyor bu nedenle vücut ağırlığınıza bakmanız gerçekten önem kazanıyor. Hamilelik şansınızı böylece yükseltmiş olursunuz deniyor..
Kısırlıkla ilgili sorunlarınız için Çocuk İstiyorum Formu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ