lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Polikistikover PCO Sorununda Diyabet riski altındasınız.

Polikistikover PCO  Sorununda Diyabet riski altındasınız.

Polikistik Over Sendromu‘lu kadınlar diyabet gelişimi yönünden artmış risk altındadır. Yaş, boy kilo oranı, artmış bel çevresi, bel/kalça oranı ve birinci dereceden yakınlarında diyabet öyküsü PCOS’da diyabet risk faktörleri arasındadır. PCOS’da bozulmuş glikoz toleransı ve tip 2 diyabetin birlikte kadınlarda %35-40 civarındadır. Polikistikover sendromu insülin direnci temel rol oynamaktadır. Özellikle şişman ve PCO sahip olan kadınlarda bozulmuş glikoz toleransı ve tip 2 diabet riski taşırlar. Üreme çağındaki PCOS kadınlarda %31-35’inde glukoz toleransı bozulmuştur, %7-10’da tip 2 diyabet görülmüştür. 40 yaşın üstündeki %40 kadında diyabet görülmektedir.

Hayatınız boyunca uygulayabileceğiniz, sağlığınız için en ideal beslenme düzenini oluşturarak kan şekerinizi istenen hedeflerde tutmak, şeker yükselmeleri(hiperglisemi) ve ani şeker düşmelerinin (hipoglisemi) olmamasını sağlamak, ideal vücut ağırlığınıza ulaşmanızı sağlayarak bu kiloda kalmanızı sağlamak ve bu sayede yaşam kalitenizi sağlığınızı olumsuz etkilemeden yükseltmek beslenme alışkanlıklarının düzenlenmesi ile gerçekleştirilebilir. Herkese genellikle sabah-öğle ve akşam yemeği olmak üzere üç ana öğün ve sabah ile öğlen arasında, ikindi vakti ve gece de üç ara öğün olacak şekilde yemek yemesini öneriyoruz.

Uygun fizik aktivite sağlık problemi olan veya olmayan herkesin sağlığı için iyidir. Şeker hastalarında egzersiz kan şekerinizi daha iyi kontrol altında tutmanızı sağlar. Aktivite vücuttaki şekerin daha hızlı tüketilmesini sağlar. Fazla kilolarınızdan kurtulmanıza yardımcı olur. Kendinizi daha iyi hissedersiniz. PCOS olan kadınlar özellikle diyetlerine dikkat etmek ve kilo alımına dikkat etmelidirler. Kadınlarda fazla kilo alımı PCOS belirtilerini artmasına neden olmaktadır. Yılda bir kez şeker yükleme testi yaptırmaları erken dönemde diyabet hastalığını yakalamak ve tedavisini başlatmak açısından önemlidir.

Polikistikover rahatsızlığına bağlı diyabet yaşıyorsanız ÇİDER Formu ile bize tedavi için başvurabilirsiniz.
[iphorm id=”12″ name=”Polikistikover Sorunu ile ilgili ÇİDER Formu”]

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 11 YORUM
BİR YORUM YAZ