lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Polikistikover (PCO) Sorunu ve Depresyon

Polikistikover (PCO) Sorunu ve Depresyon

Polikistik Over Belirtisi olan kadınlarda anksiyete bozukluğu daha ön tasarıda olmak üzere çöküntü ve rahatsızlığın getirdiği kendi bedeniyle barışık olamama sıkıntıları  sık rastlanan psikiyatrik meselelerdir. Ama daha bu sıklığın hormonal düzensizlikten kaynaklanıp, kaynaklanmadığını veya ne düzeyde kaynaklandığını izah edecek bilgiler elimizde bulunmamaktadır.

Polikistikover sendromunda görülen tüylenme artışı, sivilce, saç dökülmesi, adet düzensizliği ve çocuk sahibi olmakta karşılaşılan zorluklar gibi yalnızca tinsel dünyayı değil kişinin yaşayış şeklini ve kişiler arası ilişkilerini etkileyen vaziyetler psikolojik sıkıntıya sebep olabilmektedir. Bu da insanları ekseriyetle içe kapanmaya iterken toplumdan uzaklaşmasına neden olabilmektedir.

Anksiyete Bozukluğu çeşitli düzeylerde kaygı artışı ve bunun neticeninde yaşanabilen uyku, iştah, bedenin rastgele bir bölgesindeki uzuv dokularda (mide-barsak, cilt, adale-iskelet sistemleri gibi) uyumsuzluk ve sıkıntıların doğmasına sebep olabilmektedir.

Çöküntü keyifsizlik, durgunluk, hayattan hoşlanamama, unutkanlık, dikkat eksikliği, konsantrasyon güçlüğü, umutsuzluk, suçluluk, cinsel isteksizlik, unutkanlık gibi belirtilerle, bazen de baş ağrısı, mide yakıntıları, uykusuzluk, iştah farklığı, adet düzeninde farklık gibi fiziksel belirtilerle kendisini gösterebilmektedir.

Polikistik Over Belirtisinin tedavisiyle kontrol altına alınmasıyla beraber psikolojik meseleler çoğunlukla düzelebilmektedir. Ayrı olarak Polikistik Over Belirtisinden bağımsız olarak var olan psikolojik meseleler da, bu tedavi ile pozitif istikamette etkilenebilmektedir. Yaşanan psikiyatrik meselelerin analiz etmesine yönelik alınacak profesyonel bir psikiyatrik yardım ve Polikistik Over Belirtisinin tedavisi, bir arada bir bütünlük oluşturmaktadır.

Polikistikover PCO sorunu yaşıyorsanız  tedaviniz için ÇİDER  formu ile  başvurabilirsiniz.

[iphorm id=”12″ name=”Polikistikover Sorunu ile ilgili ÇİDER Formu”]

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 13 YORUM
BİR YORUM YAZ