Tüp Bebek  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

İlk tüp bebek tedavisi her zaman başarısız mı olur? Op.Dr.Çağlar Yazıcıoğlu

İlk tüp bebek tedavisi her zaman başarısız mı olur? Op.Dr.Çağlar Yazıcıoğlu

İlk tüp bebek tedavisi her zaman başarısız mı olur?

Tüp bebek tedavilerinde genelde ilk tüp bebek tedavisi başarısız olabilir umudunuzu kaybetmeyin ikinci yada ücüncüde tüp bebek başarısı % 80 civarında olabilir diye genel bir kanı var. Bu konuyu aydınlatmak için Acıbadem Kayseri Tüp Bebek Merkezinden Op.Dr.Çağlar YAZICIOĞLU na sorduk;

Çağlar Bey ,”İlk tüp bebek tedavisi başarısız olur “düşüncesi var bu doğru mu?

Buna katılmak aslında mümkün değil. Şundan dolayı ; tüp bebek tedavisinde bir kere birinciyi yaptırmadan ikinciyi yaptırma gibi bir şansı kimsenin yok.Dolayısıyla bu algı nereden oluştu ben bilmiyorum ama belki insanların psikolojik hazırlıkları bir bahane bulmak gibi oluyor herhalde .Yani bir kere yaptırdık tutmadı “Ya ilkler tutmuyormuş” gibi .Ben yanlış bir görüş olduğunu düşünüyorum sonuçta optimal şartları sağladıktan sonra iyi bir laboratuarlarda uygun tedaviler uygulandığında özellikle ilk denemede daha fazla hasta gebe kalıyor aslında .Yani ikinci üçüncü kere tüp bebek denemelerindeki hastaların başarısızlık oranları bir miktar daha yüksek. Yani ilk denemede daha yüksek olduğunu düşünüyorum başarının geneş olaral o şekilde zaten datalarda.

İlk seferinde sanki doktor hastayı tanıyor o yüzden başarısız olabilir gibi düşünce hakim olabilir mi?

Burada aslında uygulamalar önemli .Sizin ne zaman hasta hazır olduğunda tedaviye başlamanız önemli.Siz eger hastanın hormonal durumu uygun olduğunda söz gelimi endokrin başka bir patolojisi olabilir,troid fonksiyon bozukluğu olabilir , prolaktin yüksekliği olabilir ,yumurtalıklarında başka bir sorun olabilir ,kist olabilir bunları redikte edip sorunu giderdikten sonra başlarsınız.Optimal şartları sağladıktan sonra transferi yaparsanız ilk tüp bebek denemesinin diğerlerinden bir farkı olacağını düşünmüyorum.

Çok teşekkür ederiz.

Aliye Sibel Tuzcu

 

 

 

Tüp bebek tedavileriniz için Op.Dr.Çağlar Yazıcıoğlu Formu ile buradan kendisine ulaşabilir,ÇİDEr Derneği indimi ile daha uygun koşullarda tüp bebek tedavisi olabilirsiniz.

 
 
 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
BİR YORUM YAZ