lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Adet sancıları ve kısırlık arasında bağlantı var mı?

Adet sancıları ve kısırlık arasında bağlantı var mı?

Adet sancıları ve kısırlık arasında bağlantı var mı?

Adet sancıları ve kısırlık arasında bağlantı var mı? Hamile kalmaya çalışıyorsanız, bu ikisi arasında bir bağ olup olmadığını merak edebilirsiniz .Regli dönemlerin izdeki kötü kramplar ile kısırlık arasındaki olası bağlantıyı sizin için araştırdık.

Adet dönemi kramplarının nedeni nedir?

Kramplar, Prostaglandin denen doğal bir kimyasaldan kaynaklanır. Bu doğal kimyasal, rahim dokusu ve rahim içinde de bulunur .Prostaglandin gerçekten önemlidir. Prostaglandin, İnflamasyon, hücre büyüme, vücut ısısı ve düz kasların daralıp genişlemesinde rol oynar. Aynı zamanda rahim için de önemli bir rol oynamaktadır. Menstruasyon sırasında rahim kaslarını tetikler.

Doğum esnasında da , doğumu başlatan kasılmaları tetikler.

Prostaglandin düzeyiniz çok yüksek ise, daha yoğun rahim kasılmalarınız söz konusu olabilir.  Kasılmalar güçlü olduğunda, kaslardaki oksijen azalır. Oksijen eksikliği ise ağrılı dönem kramplarına neden olur.

Gençlerdeki  prostaglandin seviyesi daha yüksek olduğundan, adet dönemlerinde krampları daha çok olur. Genellikle, yaşlandıkça, prostaglandin seviyesi düşeceğinden kramplar daha azalmaya başlar

Doğum yapmış olan kadınlar, doğum sonrasında adet dönemlerini daha rahat geçirirler.

Prostaglandin’in normal aktivitesinin neden olduğu kramplara birincil dismenore denir. Bunun doğurganlık üzerinde etkisi yoktur.

Diğer hastalıklardan veya  üreme sistemindeki  anormalliklerden kaynaklanan kramp durumlarına ise sekonder dismenore denir. Sekonder dismenore durumunun hamile kalmayı zorlaştırıcı bir etkisi olabilir.

Adet dönemi sancıları ve doğurganlık

Bir dizi kısırlık sorunları  yoğun regly kramplarına sebep olabilir.  Bu hastalıkların bazıları zaman içinde gelişirler, hatta yıllar içinde.  Bu yüzden daha önce adet dönemleriniz sorunsuz geçerken, bu hastalıklar başladığında sizin de kramplarınız başlayabilir.

Anormal adet sancılarının olası nedenleri şunlardır:

Endometriozis: kötü adet dönemi kramplarına yol açtığı gibi kısırlık nedeni de olabilir. Endometriozis varsa, endometrium – genellikle rahim hatları rahim dokusu dışındaki yerlerde yetişir. Gebe kalmaya çalışan kadınların % 50’sinin  endometriozis olabileceği tahmin edilmektedir.

Miyom: rahim içindeki düz kasların büyümesi sonucu, dokusunun bozularak anormal bir kütle halini almasıdır. Miyom hemen hemen hiçbir zaman kansere yol açmaz.  Birçok kadın, rahminde miyom olduğunu bilmez. Ancak, miyom  zaman zaman acı verebilir doğurganlık şansının azalmasına ve düşük riskinin artmasına neden olabilir.

Pelvik inflamatuar hastalığa (PID): Kötü adet krampları olası bir diğer nedeni, pelvik inflamatuar hastalıktır. Üreme organlarındaki  enfeksiyon neden olur. Yumurtalıklar, fallop tüpleri ve rahim arasında skar dokusu oluşumuna yol açar.

Adenomyoz: Adenomyoz olduğu zaman rahim içi kaslarda endometrium büyür. Adenomyoz acı ve ağırlı dönemlere neden olabilir. doğurganlık üzerindeki etkisi belirsiz olmakla birlikte bazı çalışmalar olabileceğini göstermektedir.

Adet sancıları ve kısırlık arasında bağlantı var mı?

Ağrılı dönemler yaşıyorsanız, doktorunuzla konuşmanız önemlidir.

İlk olarak, acı içinde yaşamanıza gerek yok. Tedavi seçenekleri vardır ve doktorunuz bunları size açıklayabilir.

İkinci olarak, erken teşhis, erken tedavi demektir.

Üçüncüsü, ağrılı dönemler kısırlığa neden olan bir hastalığın belirtisi olabilir. Hamile kalmaya çalışıyorsanız vakit kaybetmeden doktorunuza başvurmalısınız. Tedaviye erken başlamanız, doğurganlığınızı kaybetmeden çocuk sahibi olma şansınızı ve doğurganlık tedavisinin başarı oranını artırır.

 

 

 

Adet sancıları ve kısırlık arasında bağlantı var mı? konusunu okuyanlar aşağıdaki konuları da incelediler
Yumurtlama Sancısı Normal Mi?
Endometriozisin Belirtileri Nelerdir?
Endometriozis nasıl anlaşılır?.Tüp Bebek tedavisini nasıl etkiler?

Myomların Kısırlığa Etkisi
Myomların Tedavisi
Tüp Bebek nedir 

 

 

Aliye Sibel Tuzcu

 

 

Tüp Bebek Tedavileriniz için  Doç.Dr Turgut Aydın Doktor Formu ile bizimle iletişim kurabilir daha uygun koşullarda tedavi olabilirsiniz.

 
 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
BİR YORUM YAZ