lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Rahimin yarım olması, Tüp bebekte kimyasal döllenme, Rahime çizik atmak ..Yard.Doç.Dr. Turgut Aydın

Rahimin yarım olması, Tüp bebekte kimyasal döllenme, Rahime çizik atmak ..Yard.Doç.Dr. Turgut Aydın

Facebookta Tüp Bebek Tedavileri ÇİDER Grubunda  sorulan sorulara Atakent Üniversitesi Tüp Bebek Bölüm Başkanı  Yrd.Doç.Dr.Turgut Aydın  cevapladı.


Tüp bebek te döllenmeme problemini kimyasal yada elektrikle döllenme yapılabiliyormuş hangisi daha başarılıdır?
Eğer sperm kaynaklı veya laboratuvar kaynaklı değil ise kimyasal yöntem yani ca iyonofor daha fazla kullanılır. 

Gebelikte idrarda protein çıkması ve nasıl önlenir ve tedavisi nedir ?
Gebelik
te protein eğer tansiyon ve ödem( su toplama ) ile birlikte ise gebelik zehirlenmesi açısından bir alarm durumudur. Mutlaka doktorunuz ile durumu konuşmalısınız.

 Yumurta seviyem düşük 3 veya 4 yumurta topluyorlar tüp bebek de daha garantili ne olur benim gibi bir durumda olan hastaya ?.Başka hiç bir sorunum yok . 5 denemem oldu ilki tuttu 2.5 aylık iken kalbi durdu . Daha garantili bir şey ne olabilir? Ne önerirsiniz?
Rahim içi kaynaklı sorun yok ise tedaviye devam etmelisiniz. Yumurta artırmak için başka şansınız yoktur. Fakat 3-4 deneme sonucu embryolarınız 5. Gün embryo genetiğine (PGS) bakılarak transfer yapılabilir.  

Rahimin normal boyutların yarısı kadar olması hamileliğe engel mi çaresi var mı erken doğumla bile olsa hamilelik mümkün mü?
Yarım rahim olarak tanımladığımız uterus unikornus tanısı olan hasta normal doğurabilir, düşük doğum ağırlığı ve erken doğum riski vardır. Tüp bebek yapıldığında mümkün ise tek embryo transferi yapılmalıdır. Gebelik şansı daha az ve düşük ihtimali daha yüksektir.

 Eşimin morfolojisi normal %1 çıkıyor.4 düşük yaptım.ve şimdi tüp bebekle de hamile kalamıyorum.Bende PCO var  eşimde morfoloji önemli mi?Morfoloji yorumlayan kişiye göre değişebilir. Bu morfoloji oranıyla tekrarlayan düşükleri açıklamak uygun olmaz. Eğer zarar verseydi hiç gebelik olmazdı. Burada polikistik over sendromunuz varsa, tüp bebek başarısızlığının altında bu sorunun kontrolündeki başarısızlığı düşünmek daha doğru olur. 

Her iki tüpte kapalı olup da laporoskopi ameliyatı olmadan direk tüp bebek tedavisi görülse başarılı olur mu ? Ya da ilk seferde tutma ihtimali var mı?
Eğer tüplerde sıvı birikimi yoksa önerilen direk tüp bebek yöntemidir.

Rahime çizik atma, gebelik aşısı gibi durumlar yumurta rezervi az olan hastaların tüp bebek tedavisine etkisi nedir?
Gebelik aşısı sanırım artık yapılmıyordur. Fakat histereskopi ve gerekirse çizik atmak alternatif bir tedavi şekli olabilir. Yumurta rezervi düşük hastalara bir faydası olmaz.

 Dukan diyeti hamile kalmak isteyenler için yanlış mı? Eğer yanlışsa Tedaviye başlanınca bırakılırsa dukan diyeti sorun olmaktan çıkar mı?
Gebeliğe faydası olmaz, tedaviye başlanırsa diyeti bırakmanın da zararı olmaz.
Yard.Doç.Dr.Turgut Aydın
Acıbadem Atakent Üniversitesi
Tüp Bebek Merkezi Başkanı

 

 

Bu konuyu okuyanlar aşağıdaki konularıda incelediler ; ,

Rahim kalınlaşması, Premenstrüel Sendromu, Estrofem , AMH Hormonu ve Kimyasal Gebelikler .Yrd.Doç.Dr.Turgut Aydın

İnmemiş testis sorunu,Histereskopi tedavide etkili mi ,Başarısız tüp bebekten sonra ne yapılmalı ? Yrd.Doç.Dr.Turgut Aydın

Kadında yumurtlama bozukluklarının da çeşidi var. Yrd.Doç.Dr.Turgut Aydın

Tüp bebek sonucu negatif olduğunda çift taraflı depresyon geçiriyoruz.  Yrd.Doç.Dr.Turgut Aydın

 

Tüp bebek Tedavileriniz için Yard.Doç.Dr.Turgut Aydın’ın Formunu doldurup kendisine ulaşabilirsiniz.

 
 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
BİR YORUM YAZ