lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

4000 yıl önce yaşamış olsaydık ve adet sancısı çekseydik tedavisi ne olurdu ?

4000 yıl önce yaşamış olsaydık ve adet sancısı çekseydik tedavisi ne olurdu ?

4000 yıl önce yaşamış olsaydık ve adet sancısı çekseydik tedavisi ne olurdu ?
Endometriozis
sorunu çekenler çok uzun süre ayıplandılar.

Ne yazıkki zaman içinde endometriozis sorununun neden olduğu hakkında  çok büyük bir gelişme olmadı ve bu problem nerdeyse dört bin yıldır kadınlar için oldukça acılı bir dönem oldu” dedi. 

Bu konuda yapılan en son çalışma son beş yıldır Dr. Nezhat  ve  gene kendisi gibi jinekolog iki kardeşi tarafından yürütülüyor.Çoçok ilginç ve geniş bir yelpazeye yayılan  tarihsel jinekolojik araştırma sonuclarının Aralık ayında Fertility Sterility de yayınlandı. Endometriozis sorunu yaşayan kadınlar çok uzun yıllar boyunca boşuna ayıplandılar.”

Bu ilginç araştırmaya göre 4.000 yıl öncesinde yaşasaydınız adet sancısı için katliam şeklinde müdahalelere maruz kalabilirdiniz. Şiddetli ağrı üstesinden gelebilmek için kadınların rahim bölgelerine sülükler koyulduktan sonra  ağrı dinmez ise baş aşağı asılıyor ve hatta içinde şeytani güçlerin olduğu düşünülerek suçlanıyor ve öldürülüyorlardı.

Hatta Antik çağda 427 M.Ö. Atina’da doğan ünlü filozof Platon o dönemde adı konulmamış olan  endometriozis hastalığı için kadınlarda şiddetli rahim ve kasıklarda yaşanan yaşanan bu sancılı dönemi “öfkeli rahim”  ve ya “rahim boğulması.”olarak tanımlayarak kadınların yaşadıkları aşırı stresten bahsediyor.

Psikanalizin babası olan Sigmund Freud bile çok şaşırtıcı bir şekilde endometriozis ağrısı çeken kadınların belirtilerini tamamen yanlış teşhis koyarak histerik kadınlar olarak belirtmiş

“Endometriozis ile ilgili çok ilginç tarih araştırması yapıldı.”

Endometriyal hücrelerinin anormal büyümesi ile oluşan  ve kadınların  %10 nu etkileyen endometriozis sorunu hastalığın teşhis etmenin çok zor olması nedeniyle  karındaki şiddetli ağrılar ile apandist veya bağırsak iltihabı gibi  sık sık yanlış teşhislere de neden olabildiği gibi dünyada kültürleri nedeniyle de yanlıs anlamaların kurbanı olan kadınlar oldu.
Örneğin araştırmanın başkanı olan İran asıllı Dr.C. Nezhat bile  “İran‘dakültürümüz nedeniylebinlerce yıldır bize yanlış şeyler ögretiyorlardı annem endometriozis hastasıydı ama biz onun feminist olduğunu düşünüyorduk. “Kadınlara deli gömleği giydirip akıl hastanesine yada hapishaneye koyulurdu  Bu kadınların ağrıya karşı gösterdikleri şiddetli tepkinin sahte olduğunu dikkat çekmek için yaptıklarını ya da uyuşturucu bağımlısı olduklarını düşünürdüm. Aslında gerçekten kadınlar hastalık nedeni ile genelde ağrı kesici bağımlısı haline geliyordu ve bu tutum bazılarında hala var.” dedi.

Çok daha eski belgelere de ulaşan Dr.C.Nezhat  karın ağrısı çeken kadınları  büyücülük ve  içinde şeytan bulundurma ile  suçlandığını,ağrı içinde kıvranan kadınların görüntülerine de ulaştığını belirtti .

 

 

 

Tüp Bebek Tedavileriniz için Prof.Dr.Bülent Tıraş Danışma formu ile bizimle iletişim kurabilir daha uygun koşullarda tedavi olabilirsiniz.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
BİR YORUM YAZ