lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Adet düzensizliğinde tüp bebek tedavisi nasıl yapılıyor? Op.Dr.Çağlar Yazıcıoğlu

Adet düzensizliğinde tüp bebek tedavisi nasıl yapılıyor? Op.Dr.Çağlar Yazıcıoğlu

Adet düzensizliği ve hormonal problemi olan hanımlarda tüp bebeğe başlamak bazen biraz sıkıntılı olabiliyor. . Çünkü tüp bebek tedavisine adetin 2.ci yada 3.cü günü başlıyor.Adet düzensizliği nasıl gideriliyor da tüp bebeğe başlanabiliyor? Çok merak edilen bu konuyu Kayseri Acıbadem Tüp Bebek Merkezi doktorlarından Op.Dr.Çağlar Yazıcıoğlu anlattı;

Çağlar Bey ,Adet düzensizliğinde tüp bebek tedavisi nasıl yapılıyor?
Adet düzensizliğinin öncelikle sebebine bakmak lazım .Şimdi uzun aralıklarla adet gören oligonomorisi (  kadının seyrek ve düzensiz menstrüel periyotlarını yaşadığı bir durumlar) olan hastalarda polikistikoverden süphelenmek lazım .Ultrason sırasında zaten onu biz görüyoruz. Polikistikoveri varsa bu hastalar uzun aralıklarla adet görüyorsa adetinin önce bir düzenlendikten sonra zaten genellikle tedav, adetin 2.ci 3.cü günü sıklıkla antogonist protokol uyguluyoruz zaten. Ona göre bir düzenleme yapıyoruz.

Bazen adet düzensizliğinin altında yatan başka bir sebep olabiliyor yani rahim içerisinden kaynaklana bir myom veya polip dediğimiz iyi huylu kitleler olabiliyor. Bunlar ara kanamalara yol açabiliyor. Tabi ki tüp bebeğin başarısını da azaltacağı için önce bu sorunların hallolduktan sonra tüp bebeğin yapılması bizim tercih ettiğimiz bir yöntem haline geliyor. Gene endokronolojik yani hormonel başka bir sorun varsa troid fonksiyon bozukluğu gibi,prolaktin ( süt ) hormonu yüksekliği gibi başka bir altta yatan sebep varsa  mutlaka çözmek lazım. Ayrıca yumurtalıkların bazen benin yani iyi huylu kistleri olabiliyor bunlarda adet düzensizlikleriyle karşımıza çıkabiliyor. Bir müddet belki bunları tedavi ettikten sonra  zaten ikinci üçüncü günde östrojen düzeyi yüksekse mutlaka tedavi ettikten sonra bir sonraki yada iki sonraki siklustaki periyotta tedaviye başlamak daha uygun oluyor.

Çok teşekkür ederiz.

Aliye Sibel Tuzcu

 

 

Bu konuyu okuyanlar aşağıdaki konuları da incelediler ;

İlk tüp bebek tedavisi her zaman başarısız mı olur? Op.Dr.Çağlar Yazıcıoğlu

Diyetler kısırlık sebebi oluyor mu? Op.Dr. Çağlar Yazıcıoğlu

Stresin Tüp bebek tedavisine etkisi var mı? Op.Dr.Çağlar Yazıcıoğlu

Yumurta rezervinin azalması kalitesinin de mi düştü anlamına geliyor? Op.Dr. Çağlar Yazıcıoğlu

Yumurta rezervi azalmış hanımlar tüp bebek ile hamile kalabilir mi? Op.Dr.Çağlar Yazıcıoğlu

Çikolata kistleri tüp bebek tedavisinde başarıyı etkiler mi? Op.Dr.Çağlar YAZICIOĞLU

Tüp bebekte düşüğe neler yol açabilir.? Op.Dr.Çağlar YAZICIOĞLU

 

 

 

Tüp bebek tedavileriniz için Op.Dr.Çağlar Yazıcıoğlu formu ile kendisine ulaşabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
BİR YORUM YAZ