lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

hCG değeri nedir, hCG değerleri ne anlatır ? Tüp bebek transferinden sonra hCG Düzeyi takibi

hCG değeri nedir, hCG değerleri ne anlatır ? Tüp bebek transferinden sonra hCG Düzeyi takibi

HCG değeri nedir, HCG değerleri ne anlatır ? Tüp bebek transferinden sonra HCG Düzeyi takibi

Beta HCG, gebeliğin erken döneminde görülen, gebelik septomlarından sorumlu olan özel bir hormondur. Hamilelik testini yaptıktan sonra, göğüslerde hassasiyet, biraz duygusal ruh hali, bulantı ve yorgunluk hissi gibi durumlar, vücutta HCG seviyesinin artmış olması sebebi iledir.

Gebelik esnasındaki HCG düzeyleri (Hamilelik değerleri)

Tam bir HCG düzeyi grafiği nedir? Doğurganlığı değerlendirmek üzere, yaşayabileceğiniz kafa karışıklığını gidermek için HCG testi yapılır.

HCG düzeyleri gebeliğin 10-12. haftaları civarında sürekli olarak yükselir, sonra  yatay bir seyir izler,  hatta düşer. Bu sebeple, hamilelik belirtileri ilk üç (3 ay) çok daha güçlü ve yoğun hissedilir.

Gebeliğin erken döneminde HCG seviyesi  genellikle, her iki üç günde bir en az % 60 oranında  artış gösterir. Anne adayının birden fazla embriyo taşıması HCG seviyesi artış oranını etkiler. Bu konuda her kadının, vücudunun vereceği tepki kendine özgüdür.

En son adet döneminden itibaren haftalık  HCG düzeyleri:
Doğurganlık tedavisi kısırlık ve tüp bebek tedavileri geçirmiş olan anne adaylarında da  değerler aynıdır. Normal yolla hamile kalan anne adayı ile HCG değerleri arasında bir fark yoktur.

HCG düzeylerinizi buradan takip edebilirsiniz.

3 hafta LMP 5-50 mIU / ml
4 hafta LMP 5-426 mIU / ml
5 hafta LMP 18 – 7340 mIU / mL
6 hafta LMP 1080 – 56500 mIU / ml
7-8 hafta LMP 7, 650 – 229000 mIU / ml
9-12 hafta LMP 25.700 – 288.000 mIU / mL
13-16 hafta LMP 13.300 – 254.000 mIU / mL
17-24 hafta LMP 4060 – 165.400 mIU / mL
25-40 hafta LMP 3640 – 117000 mIU / ml
Hamile olmayan kadınlar <5,0 mIU / mL
Menopoz sonrası kadınlar 9.5 mIU / ml

 (*Bu rakamların sadece bir rehber niteliğinde olduğu unutulmamalıdır. Buradaki değerler kesin değerler olamayıp, sadece ortalama bir değer bilgisi vermek içindir. Her kadın ve hamileliği benzersiz olduğundan, biri için normal kabul edilen bir değer bir başka kadın için normal olmayabilir. Kendi  hCG seviyeleriniziz değerlendirilmesi konusunda mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Bazı kadınlarda HCG seviyeleri çok yüksekten başlayıp aynı hızda devam etmeyebilir, bazı kadınlarda ise ilkin biraz yavaş bir atış, sonrasında da diğerlerine göre hızla yükselen bir artış görülebilir. )
Doğa, embriyonun sağlıklı olması ve hayatta kalması için gereke  hCG konsantrasyonunun ne olduğunu bilir ve ona göre davranır.

HCG  değeri nereden geliyor?

HCG sonunda plasenta olacak hücreler tarafından üretilir. Tamamen oluşmasından önce , erken plasental doku, yumurtalık folikül sitesine, yumurtanın serbest bırakıldığında  bir mesaj gönderir. Bu mesaj, corpus luteum (sarı cisim  de denilen  içinden yumurta salınmış boş foliküle verilen isimdir sarı olduğundan bu isim verilmiştir ) tarafından alınır ve östrojen ve progesteron üretimini etkileyen çok önemli bir rol oynar. Bu hormonlar embriyoyu besleyecek plasentanın oluşması için rahim duvarında zengin bir damar, (kanlı) astar meydana getirir. Bu geri besleme döngüsü meydana gelmeden , embriyonun  hayatta kalma şansı oldukça az olurdu. Sarı cisim-Corpus luteum fonksiyonu ile ilgili durumların,  doğurganlık sorunları  yaşayan bazı kadınlarda önemli olduğu düşünülmektedir.  hCG düzeylerindeki yükseliş,  gebelik teyidinden uzun zaman önce meydana gelir. hCG, yumurta serbest bırakılıp,  sperm tarafından döllendikten yaklaşık bir hafta sonra üretilmeye başlar. Hamile olduğunuzdan şüpheleniyor ve tarih hesaplamaları yapıyor olabilirsiniz ancak, kesin bir sonuca varmak için çok erken olabilir.

HCG değeri üretip üretmediğinizi nasıl anlarsınız?

hCG hormonu, anne adayından kan ve idrar örneği alınarak tespit edilir.   HCG testleri son derece hassas testlerdir. Evde yaptığınız hamilelik testlerinin sonucunda, hamile olduğunuz ya da olmadığınız çıksa bile, bununla HCG seviyenizin tam olarak tespit edilmesi mümkün değildir. Kısırlık tedavisi görüyorsanız, HCG seviyesindeki en ufak bir artış kalp çarpıntısına neden olabilir.

 • Çoğu hamile kadınların bireysel hCG sonuçlarının kendisi tarafından tam olarak yorumlanması mümkün olmayabilir. Çünkü her kadının hamileliği kendine özgüdür bu nedenle değerleri değişik çıkabilir. Bu anne adayını korkutmamalı endişelendirmemelidir.
 • Hcg seviyesini düşük olsa bile, sağlıklı bir hamilelik ve bebek sahibi olmak mümkündür.
 • Transvajinal ultrason ile  hCG kan ölçümleri eş zamanlı olarak yapılabilir. İkisinin sonuçları karşılaştırılarak, gebeliğin tesbiti  ve embriyonun yaşı konusunda çok doğru bir değerlendirme yapmak mümkün olur.
 • Pozitif bir gebelik sonucu için 5mlU/ m daha az olarak ölçülen bir hCG seviyesi yetersizdir. 25 mlU / ml’nin üzerindeki bir seviye gebeliğin pozitif kabul edilmesi için yeterince yüksek bir seviyedir.
 • 5mlU/ml – 25mlU/ ml’lik arasında bir hCG seviyesi,  hCG’nin yükselmekte olduğunu gösterebilir ancak, ne olduğunu görmek için daha fazla, araştırma gerekebilir.
 • hCG düzeyleri bebeğin gücü, zekası veya cinsiyeti konusunda bilgi vermez.
 • Gebeliğin erken dönemlerinde 1200 mIU / ml ‘den az hCG düzeyleri, genellikle 2-3 günde iki katına çıkar. Normalde iki günde hCG seviyesi en az % 60 oranında bir artış diye bir şey yoktur.
 • Gebeliğin erken döneminde hCG 1200 ve 6000 mIU / ml arasında görülebilir. Genellikle 3-4 günde iki katına çıkar  .
 • Gebeliğin 9-10. Haftasından sonra hCG düzeyleri azalır. Anne adayının gebelik şikayetlerinde bir azalma hissetmesinin nedeni budur.
 • HCG seviyenizi tespit edebilmenin kesin yolu kan testi yaptırmaktır. HCG seviyesi günden güne, haftadan haftaya hatta günün farklı saatlerinde değişebilir.
 • HCG okumaları hamilelik hakkında çok şey söylemez, sadece belirli zamanlardaki durum tespitidir. Kendi sağlığınız ve bebeğinizin sağlığı için testlerden daha önemli olan şey sağlığınızı düşünüp, ona özen gösterip, dikkat etmenizdir. HCG düzeyi konusunda ise vücudunuz gerekeni yapacaktır emin olun!

 

Bizi facebook ve instagramdan da takip edebilirsiniz.

 

HCG değeri nedir, HCG değerleri ne anlatır ? Tüp bebek transferinden sonra HCG Düzeyi takibi konusunu  okuyanlar aşağıdaki konularla da ilgilendiler;

sarı cisim yetmezliği

Kadında hamile kalama nedenleri

Kadın üreme hormonları nelerdir ?

FSH Folikül uyarıcı hormonun Erkek ve kadında değerleri ve problem nedenleri

 

.

Kısırlık ve tüp bebek tedavileriniz için Çocuk İstiyorum Formu ile bize ulaşabilirsiniz.
 
 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 15 YORUM
BİR YORUM YAZ