Tüp Bebek  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Tüp bebek tedavilerinde başarı için Protein ağırlıklı beslenin

Tüp bebek tedavilerinde başarı için Protein ağırlıklı beslenin

Tüp Bebek tedavileri öncesi karbonhidratın azaltılması
ve protein alımının artırılması tedavilerde hamileliği ve doğumu kolaylaştırıyor .

Amerika da New Orleansta Newark Üreme Sağlığı Enstitüsünde yapılan araştırmalara göre karbonhidrat ağırlıklı beslenen kadınların rahimlerinin  hamilelik ve tedavi öncesi  yumurtalara düşmanca bir ortam yarattığı belirtiliyor.  Buna göre yapılan çalışmalarda protein ağırlıklı beslenme kadının hamilelik şansını artırabilir.

Karbonhidratlı besinler nedeni ile oluşan yüksek glukozlu ortam yumurta ve embiryolar için  iyi bir ortam yaratmıyor , sebze ve protein ağırlıklı beslenme kadınların yumurtaları için daha olmulu bir ortam yaratıyor. Tedaviye gelen hastaların yüksek kilolu ve diyabetik  olmamasına karşın yumurtalarının ve embiryolarının neden bozuk olduğu anlamak için 36-37 yaş arasında 120 kadına 3 günlük bir diyet uygulandı. Vücut indeksleri birbirinin aynı olan hastalar iki guruba ayrıldı .Birinci grup kadınlar  %60-70 karbonhidrat ağırlıklı besleniyorlardı  Ögle ve akşam yemeklerinde makarna sabah kahvaltısında da yulaf ve ya simit yiyorlar .Protein alan kadınları da 2 gruba ayırarak izlemeye tabi tuttutalr .Düşük protein ve yüksek protein diyetle çalışıldı. Düşük diyet ve yüksek karbonhidratla beslenen kadınların IVF tedavilerinin sonuçları arasında ortalama  bir fark yoktu ama yüksek proteinle beslenenerek tüp bebek tedavisine giren hamilelik oranı ve canlı doğum oranı  protein alımının artmasına bağlı olarak % 25 % 60 ve  %80 e   kadar yükseldi.

Op.Dr.Halit Fırat Erden  bu nedenle tüp bebek tedavilerine başlamadan hem kadınların hatta hem de erkeklerin  karbonhidrat alımını azaltıp protein alımının artırmalarını gerek dedi.

Hiçbir kalori kısıtlaması yok ancak tüp bebek tedavisine başlayacak olan çiftlerin  günlük yiyeceklerinin de protein artırımı % 25 in kesinlikle üzerinde olmalı. Bu bir kilo kaybetme programı değil bu sağlıklı beslenme programı olmalıdır .Hamileler zaten son derecek sağlıklı yemek zorundalar .Polikistik over sendromu olan hastalarda bile tüp bebek tedavisine başlamadan önce yaşam ve yemek tarzlarında yapılan değişikliklerden sonra gebelik oranları hızla düzeliyor. Geçen yıl Amerikan Üreme Tıbbı Derneği (ASRM) de sunulan çalışmada tüp bebek tedavisi öncesi oluşturulan blastokist evresinde yüksek protein ile beslenen hastaların blastokist oranı artmış ve %17 ila %83 arasında gebelik oranı yükseldiği belirtildi.”dedi.

 

Tüp Bebek Tedavileriniz için Prof.Dr Bülent Tıraş doktor formu ile bize ulaşabilirsiniz ve daha uygun koşullarda tedavi olabilirsiniz.

 
 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ