lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Tüp Bebek Tedavilerinde Hasta Soru ve Doktor Cevapları -106-

Tüp Bebek Tedavilerinde Hasta Soru ve Doktor Cevapları -106-

Soru : Doktor bey bende 2 sene önce rahimde polip bulunmuştu ve alındı doktorum başarılı bir ameliyat yaptığını söylemişti ama buradan duyduğum kadarıyla her bünyeye göre değişiklik gösterse de polip tekrar oluşabiliyormuş bu aralar bayağı kafama taktım bu olayı da sizin düşünceniz nedir.Tekrar ettiğini anlamak için yine mi rahim filmi çekilmeli çok canim yanmıştı da 

Cevap : Siklus ortası dönemde kaliteli transvajinal utrason veya histerosonografi yeterli olacaktır.

 

Soru : Doktor bey bende endometriyozis var. Nisan da ameliyat oldum çikolata kisti aldırdım. Eylül başında ilk tüp bebek tedavime başlayacağım. Eğer tekrar çikolata kisti oluşursa kisti aspire ettirerek tedaviye başlayabilir miyim, negatif sonuca bir etkisi olur mu.

Cevap : Çikolata kistleri etkin bir şekilde alınmışsa kısa zamanda tekrarlamazlar. Benim eğilimim endometriomalara laparoskopi dışında çok fazla müdahale etmemektir.

 

Soru : Laparoskopi oldum ama geçen hafta regli min 3. günü yeni bir kist görüldü aspire edildi çikolata kisti değilmiş doğ. kontrol hapı verildi uygulama doğrumu sizce

Cevap : Sonuca etkisi negatif olmayabilir. En ciddi risk enfeksiyondur veya lokal enfeksiyona ikincil gelişecek yapışıklıklar dır. Ancak bunların hiç biri de olmayabilir. Bu durumda over rezerviniz hepsinden önemlidir.

 

Soru : Fsh tahlilim 9.85 dr bey sağ yumurtalığın da yok.

Cevap : Yüksek ihtimalle doğru, Bu durumda yüksek doz ilaçla bir an önce bir deneme yaparak sonucu görmekten başka yapacak bir şey yok ancak overi aşırı baskılayıcı protokollerden kaçınmak gerek

 

Soru : Dr bey ben 27 yaşında bayanım 4 ay önce t denedim tüp bebek den fazla yumurtam olduğunu söyledi dr fakat yumurta toplama sırasında kanamam oldu 11 yumurta toplandı 4 tane transfer edildi sonuç olumsuz oldu sormak istediğim kanama olmasının sonuca etkisi olur mu kanama olması normal mi neden kaynaklanır.

Cevap : Kanama içeriye mi dışarıya mı oldu bu önemli. Ancak zaman zaman iğnenin girdiği hattan fazlaca kanama olabilir ama bunun yumurta sayısını etkilemesi söz konusu değil.

 

Soru : İçeriye olup olmadığını bilemiyorum ama uzun süre tampon yapıldı.

Cevap : Bu durumda iğne olasılıkla küçük bir atar damarın zedelenmesine neden olmuş. Çok önemli olmayan ve sonucu etkilemeyecek bir komplikasyon. Şansın sürüyor vazgeçme.

 

Soru : Doktor bey benim 4 embriyom donduruldu 2.denemede onları kullanacaklarmış ama şansın yarı yarıya olduğunu duyuyorum sizce doğru mudur? ben Fransa da yaşadığım için kanunda böyleymiş onları kullanmaya mecbur olduklarını söylüyorlar.

Cevap : Bu şans gebelik şansı ise iyi yok sadece embriyoların yarısı canlı kalır diyorlarsa idare eder.

 

Soru : Dr bey sigaranın sperm sayısına ve hareketine bir etkisi var mıdır.

Cevap : Olumsuz etkisi olduğunu var sayabilirsin.

 

Soru : Spermde hareketi hızlandırmak için önereceğiniz bir tedavi yöntemi var mı acaba diye.

Cevap : Pentoksifilin bazlı veya değişik doğal ve sentetik maddeler halen kullanılıyor. Ancak hiçbiri örneğin aşılamayla elde edilen sonuçlardan anlamlı şekilde daha başarısızlar

 

Soru : Sigaranın over rezervi üzerine de olumsuz etkisi var mı. Ben 18 yıl sigara içtim simdi 4 aydır içmiyorum bir işe yaramayacak galiba değil mi dr bey olan olmuş galiba.

Cevap : Böyle düşünmeyin her geçen gün avantajınıza.

 

Soru : 8 hafta önce tüp bebek  uyguladık.İki blastokist transfer edildiği bize söylendi bu günkü ultrasonda bir kesede 2 embriyo ve ayrı ayrı ayrı keselerde 2 embriyo olmak üzere toplam 4 embriyo dendi bu durum mümkün mü.

Cevap : Bu ancak üç embriyo transferiyle olabilir

 

Soru : Ne yapacağım şimdi onu düşünüyorum dördüz peki 2 denmesine ne dersiniz.

Cevap : Tavsiyem aynı kesede kilerin devamına izin verilmemesidir.

 

Soru : Fetal reduksiyonu ne zamana kadar yapmak gerek.

Cevap : Bu ekollerde değişiklik gösteriyor. Biz 11. hafta civarı öneriyoruz.

 

Soru : Anlamıyorum böyle nasıl oluyor da 3 transfer edilmişse neden 2 dendi bunu anlamak gerçekten zor, sizce 2 transfer ile bu durum imkansız mı? endişeliyim yoksa embriyolar karıştı mı.

Cevap : Çok ilginç ama bu kadar olduğunu sanmıyorum acaba 3 dediler de sen iki anlamış olmayasın.

 

Soru : Kendi doktoruma bu soruları sorsam belki samimi cevap vermeyebilir bu nedenle size soruyorum.

Cevap : USG görünümünü bilmediğimden daha fazla yorum hatalı olabilir. Ancak blast transferlerinde twinning dediğimiz ikiz leme olayı görülebilir. Olumlu bakman daha iyi olacak.

 

Soru : Yani biraz daha açıklayabilirseniz rahatlarım belki. Anlıyorum peki ben de olumsuz düşünmek istemiyorum da.

Cevap : Embriyo gelişimi sırasında ikiye bölünerek kendinden bir kopya daha oluşturabilir buna mono zygotic twinnin denir. Doğada 250 de bir görünür ancak IVF de daha sıktır.

 

Soru : Hatta biz 3 transfer edin dedik blastokistte 3 sakıncalı bu nedenle 2 transfer ettik dediler yani anladığım kadarıyla 2 embriyodan 4 bebek olabilir diyorsunuz.

Cevap : Bakın bu talebiniz üzerine laboratuar ekibi duygusal davranıp sağlıklı gördükleri ve imha zorunda kalacakları bir blastı hata olmasına rağmen vermiş olabilirler. Bunun hata olduğunu kabul etmek lazım ancak kötü niyetle olmadığından eminim.

 

Soru : Dr bey benim nisandaki ameliyatım biraz zor geçmiş, yapışıklık çokmuş, rahimin kendine gelmesi için tedaviye 3 ay sonra başlayalım dendi, endometriyum da çok yapışıklık olursa beklemek doğrumu?

Cevap : Umarım endometrium kendini güzelce tamir etsin.

 

Soru : Dr. bey,benim bir sorum var ,bana 2 embriyon transfer yapıldı dondurulmuş tutmadı. ikinci denemede şansım ne olur?

Cevap : Bu yaşınız, over rezerviniz , eşinizin sperm durumuyla ilişkili ancak dondurma yapılabildiğine göre 2. deneme daha verimli hale getirilebilir.

 

Soru : Doktor bey twinning dediğiniz hadise embriyonun bir kese içinde ikiye bölünmesi şeklinde mi yoksa ayrı keselerde bölünmesi şeklinde mi?

Cevap : Direk, nadiren ayrı kese gibi görülebilir. Bu durumda daha sonraki usg ler daha net açıklayıcı olacaktır.

 

Soru : Bana 2 dondurulmus embriyon transfer yapıldı acaba ikinci denemem ne kadar sansım olabilir.

Cevap : Şansın yaşına,over rezervine, eşinin sperm durumuna bağlı ancak ilk deneme tecrübeleriyle şansın arttırılabilir.

 

Soru : Reduksiyon denen işlem nasıl yapılıyor?

Cevap : Devamına izin verilmeyecek fetus gerek yapısal gerekse teknik kriterlere göre seçilerek usg eşliğinde karın üzerinden girilen bir iğne ile kalbin durmasını sağlayan bir çözelti zerk ediliyor. Diğer bebekler % 10 olasılıkla risk altındalar ancak 3 üz veya 4 üz gebelikte gebeliğin tamamı daha fazla risk altında.

 

Soru : İşlem için ayrıca ücret öder miyim yoksa mikro yaptığım merkez yaptığı hatayı telafi açısından ücretsiz mi yapar ücretli olursa tahminen ne kadar mal olur?

Cevap : Sanırım doktorun söylediği gibi boşa gitmesin diye sana söylemeden 3 embriyo transfer etmiş olabilirler 3 embriyo transfer etmiş olabilirler.

 

Soru : İlaçları kullanırken bebe aspirini kullanmanın iyi olduğunu söylüyorlar doğrumu ? neden?

Cevap : Bu kanıtlanmamış bir önerme. Rutinde biz kullanmıyoruz.

 

Soru : Dr bey fetal reduksiyonunun maliyeti ne kadar acaba sorabilir miyim.

Cevap : Ankara’da 800 milyon-900 milyon civarında.

 

Soru : ilk  aşılarımızda eşim hamile kaldı fakat 5 aylıkken servikal yetmezlik ve su kaybı nedeniyle düşük yaptı.

Cevap : Servikal yetmezlik tekrarlayabilir. Ancak bu gebe kalmadan da tespit edilebilir. Muayene ve USG de şüphe varsa gebelik 3. ayında iken rahim ağzına dikiş atılarak önlem alınabilir.

 

Soru : Rahmin ters olması yetmezliği ortaya çıkartabilir mi?

Cevap: Hayır.

 

Tüp Bebek Tedavileriniz için Çocuk İstiyorum Danışma formu ile bizimle iletişim kurabilir daha uygun koşullarda tedavi olabilirsiniz.

 
  •   
 

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ